Ders çalışma isteğinin olmaması

HESGONE

Hectopat
Yer
Türkiye
Ortaokulda çok başarılı birisiydim fakat liseye geçince işler değişti (Anadolu lisesi). 10. sınıfta sınıf tekrarına kaldım, şu an 11. sınıfım. Normalde 12 olmam gerekiyor, derslerden bıktım artık. Bir coğrafya ve İngilizceye bakarsam bakıyorum, matematiğe zerre bakmıyorum. Şimdi de uzaktan eğitim var, ne olduğu belli değil. Sıkıldım artık okuldan, eğitim sistemi zaten rezalet. Lise bitene kadar derslere olan ilgimi nasıl arttırabilirim? 2 yıl kaldı, şu 2 yıl nasıl bitireceğim?

Ortaokulda çok başarılı birisiydim fakat liseye geçince işler değişti (Anadolu lisesi). 10. sınıfta sınıf tekrarına kaldım, şu an 11. sınıfım. Normalde 12 olmam gerekiyor, derslerden bıktım artık. Bir coğrafya ve İngilizceye bakarsam bakıyorum, matematiğe zerre bakmıyorum. Şimdi de uzaktan eğitim var, ne olduğu belli değil. Sıkıldım artık okuldan, eğitim sistemi zaten rezalet. Lise bitene kadar derslere olan ilgimi nasıl arttırabilirim? 2 yıl kaldı, şu 2 yıl nasıl bitireceğim?
Aslında suçu eğitim sistemine atmak yerine çözüm bulamaya çalışmak lazım eğer imkanınız varsa PC’nizi ailenize teslim edin belki sıkıntıdan ders çalışırsınız.

Uzaktan olarak görmemiz en büyük dezavantaj zaten. Üniversite sınavına hazırlanan çoğu arkadaşım da salmış durumda. Onlara inat biz çalışacağız mecbur. Motivasyon videolarına bakabilirsin.

Eğitim sistemini ne kadar eleştirirsen eleştir çözüm arama işiyle uğraşılmayacak(uğraşılırsa oof).Eğitim sistemini değiştirecek kişiler bizleriz o zamana kadar sabır. Neyse konumuz ders çalışma alışkanlığı mı hmm. O alışkanlığı kazanmak aşırı zor hem de bu dönemde imkansız. Ama benim ders çalışma taktiğim önümde kitaplarla masa da bomboş oturmak(mümkünse telefonu uzak tut).Elinde sonunda elin kaleme varıyor ve soru çözdükçe bundan zevk alıyorsun.

Bir öğrencinin her dersi zorunluluktan görmesi yüzünden çoğu öğrenci bıkmış durumda. Örnek olarak sanata ilgisi olan bir öğrencinin matematik, kimya, fizik görmesi kadar saçma daha çok az şey gördüm. Eğitim sistemini evet her seferinde suçlamak istemem ama durum bu. Sen hedeflerini düşün, hedeflerin için çabala. İleride kendi ayaklarının üzerinde durmak için çalışman gerek. Ders çalışmaya başladığında bir anda 1 saat falan çalışmaya kalkışma. Pomodoro tekniğini kullanabilirsin. İşe yarıyor.

Sıkıldım artık okuldan, eğitim sistemi zaten rezalet. Lise bitene kadar derslere olan ilgimi nasıl arttırabilirim? 2 yıl kaldı, şu 2 yıl nasıl bitireceğim?
Öncelikle sistem rezalet canlı dersler sorunlu tarzı düşüncelerin bir işe yaramayacağını bil. Bu şekilde şikayet edip sızlanırken başkaları "Tamam kural bu o zaman buna uygun davranacağım." Diyerek çalışmaya devam ediyor. Meslekleri araştırın, mesleklerin imkanlarını yani maaşlarını yurt dışına çıkma ihtimallerini öğrenin. Bir mesleğe aşık olun. Fakat sadece ben bunu olmak istiyorum değil, ben bunu olmak İSTİYORUM diyecek hale gelin. Ardından Youtube üzerinden YKS kanallarını araştırın, çalışmaya başlayın. Kendinizle yüzleşin. Eksiklerinizi fark edin ve çok çalışın. İyi günler dilerim.

Geri
Yukarı