Ders çalışmak için iPad Air 5 64 GB yeterli mi?

iPad 8 32 GB'a ve Apple Pencil 1'e sahibim. Not alma uygulaması olarak Goodnotes kullanıyorum.

Toplam 22 uygulama yüklü gözüküyor ve 9 GB boş alan var. 50 GB'lık iCloud+'a sahip olduğum, çok fazla dosyaya sahip olmadığım ve iCloud fotoğraflarımın cihazda depolanmasını açmadığım için bana herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Kullanım senaryosunu tam olarak bilmiyorum ama sana iCloud+ ile yeterli olmalı.

Güç konusunda senin herhangi bir sıkıntı yaşayacağın aklımın ucundan bile geçmiyor. Kendim Google Dökümanlar'da yazı yazarken arkada sözlük uygulaması ve Spotify çalışırken uygulamanın birçok kez takıldığına şahit oldum. Uygulamanın optimizasyonunda bir sıkıntı olabillir belki fakat bunun haricinde yaptığım işlemlerde gücü her zaman yetti. M1 işlemcinin ben senin kullanımında hiçbir zaman tökezleyeceğini düşünmüyorum.

İkinci el alabileceğini de hatırlatmak isterim. Malum, çok para gidiyor böyle bir konfigürasyona. En azından kalemi ikinci el almayı düşünebilirsin.

Aynı tablet ve kaleme sahibim. Alanı yetmiyor çok bir şey olmasa da az geliyor. 64 GB da birkaç sene sonra çok az gelmeye başlayabilir. Dolayısıyla 256 GB ikinci ele yönelmek daha mantıklı olabilir.

Aynı tablet ve kaleme sahibim. Alanı yetmiyor çok bir şey olmasa da az geliyor. 64 GB da birkaç sene sonra çok az gelmeye başlayabilir. Dolayısıyla 256 GB ikinci ele yönelmek daha mantıklı olabilir.

64 GB almaya karar vermiş gibiydim ama biraz daha araştırınca yetersiz diyenlerin de oldukça fazla olduğunu gördüm. 256 GB Aira 30 bin lira da vermek istemiyorum açıkçası bu kadar zorunlu olmayan bir harcama için, acaba 10.nesil 256 GB alsam mantıklı mı olur diye düşünmeye başladım o yüzden.

Merhaba, Air kullanmıyorum Pro kullanıyorum ancak yazdıklarımın yardımcı olabileceğini düşünüyorum. 64 GB önümüzdeki birkaç yıl için oldukça yeterli olur ancak sonrasında gelen iPadOS güncellemeleri nedeniyle canını sıkmaya başlayabilir. IPad'im şu anda gelen güncelleme(iPadOS 17.2 sürümünde 10.71 GB) ve sistem verileriyle(6.27 GB) yer kaplamakta, güncel olması adına az önce tekrar kontrol ettim ve iPadOS 17.3'ün gelmiş olduğunu gördüm, güncelleniyor şu an... 64 GB'ın miktarını düşünürsek iPadOS ileride alacağı güncellemeler ile 64 GB'lık IPad'i azımsanmayacak miktarda kaplayacak. Bu benim için sorun değil diyorsan almanda herhangi bir ters etken yok. Şimdiden güle güle kullan.

Peki 10. nesil 256 GB hakkında ne düşünüyorsunuz? 256 GB Air'ın fiyatı biraz fazla geliyor açıkçası. Aman aman bir şeyde de kullanmayacağım için acaba Air çok da fark yaratacak mı diye düşünüyorum, onun yerine yüksek GB bir ürün alabilirim.

64 GB almaya karar vermiş gibiydim ama biraz daha araştırınca yetersiz diyenlerin de oldukça fazla olduğunu gördüm. 256 GB aira 30 bin lira da vermek istemiyorum açıkçası bu kadar zorunlu olmayan bir harcama için, acaba 10.nesil 256 GB alsam mantıklı mı olur diye düşünmeye başladım o yüzden.

Peki 10. nesil 256 GB hakkında ne düşünüyorsunuz? 256 GB Air'ın fiyatı biraz fazla geliyor açıkçası. Aman aman bir şeyde de kullanmayacağım için acaba Air çok da fark yaratacak mı diye düşünüyorum, onun yerine yüksek GB bir ürün alabilirim.

iPad Air 5 ile iPad 10.nesil arasında 2 önemli fark var. iPad Air 5 Apple M1 çip+8 GB RAM kullanıyorken iPad 10.nesil Apple A14 bionic çip+4 GB RAM kullanıyor buna ek olarak iPad 10.nesil'in ana, yardımcı ve grafik işlemcileri iPad Air 5'e göre daha düşük bu da 10.nesil'in Air 5'ten bir tık yavaş çalışmasını sağlıyor. İkisi de alanında iyi cihazlar ancak sırf RAM ve chipsetinden dolayı bile Air 5'in tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır, M1 işlemci ile uzun süre güncel bir şekilde IPad'i kullanabilirsiniz. İkisi arasında bulunan bir diğer fark ise iPad Air 5 ekranında yansıma engelleyici kaplama bulundururken iPad 10.nesil de bu kaplamanın olmaması... Bir teknoloji mağazasına gidip cihazları yerinde incelemeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Ancak dediğim gibi uzun vadede kullanmayı düşünüyorsanız, en mantıklı olanı güncel tutulma oranı en yüksek olan cihazı almaktır. M1 işlemci önceki nesil MacBook'larda da kullanılıyor A14'e göre güçlü ve stabil işleyen bir işlemci bu nedenle iPad Air 5 aldığınız takdirde işlemci yönünden üzüleceğinizi düşünmüyorum. Fiyat anlamında arada bariz bir fark var. Bu fiyatlandırmaları hak ediyorlar mı orası tartışılır ancak bu ücreti bir kere ödeyeceksiniz ve yıllarca kullanacaksınız, bu yönden düşünün.

Geri
Yukarı