Ders çalışmak için iPad Air 5 64 GB yeterli mi?

yolandrt

Centipat
Daha fazla  
İyi günler herkese. Ders çalışmak için iPad Air almaya karar verdim ancak 64 GB yeterli olur mu emin olamadım. 64 GB iPad+kalem 24 bin, 256 GB+kalem 30 bin yapıyor. 30 bin lira da fazla geliyor açıkçası yani çok da gerekli mi diye düşünüyorum. Tıp okuyan kişiler bile 64 GB'ın yettiğini söylüyorlar, ben mühendislik okuyorum illa yetmesi lazım o mantıkla. Bir de gördüğüm kişilerin çoğu 64 GB alıp ekstra iCloud alanı satın alarak depolama sorununu çözmüşler. Aranızda kullananlar varsa 64 GB yeterli mi? Sonrasında pişman olur muyum? ICloud'dan alan almak mantıklı mı? Genel olarak deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

İyi günler herkese. Ders çalışmak için iPad Air almaya karar verdim ancak 64 GB yeterli olur mu emin olamadım. 64 GB iPad+kalem 24 bin, 256 GB+kalem 30 bin yapıyor. 30 bin lira da fazla geliyor açıkçası yani çok da gerekli mi diye düşünüyorum. Tıp okuyan kişiler bile 64 GB'ın yettiğini söylüyorlar, ben mühendislik okuyorum illa yetmesi lazım o mantıkla. Bir de gördüğüm kişilerin çoğu 64 GB alıp ekstra iCloud alanı satın alarak depolama sorununu çözmüşler. Aranızda kullananlar varsa 64 GB yeterli mi? Sonrasında pişman olur muyum? ICloud'dan alan almak mantıklı mı? Genel olarak deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bende bu soruları düşünüyordum ah neyse dedim 64 GB olanı alıp geçtim şu anda yetiyor pişman değilim ama oyun oynayacaksanız emin olun ki yetmeyecek :) (yaşandı) iPad Air 5 kullanıyorum sorularınız varsa alabilirim.

Gündelik kullanım ders çalışmak için depolama o kadar sorun değil. Ancak ara sıra oyun oynarım dersen depolama kısmında sıkıntı yaşaman mümkün. Onun dışında gerek donanım gerek de tasarım olarak fiyatına değecek ürünlerden. Ha biraz daha üstüne koyup laptop da alınabilir. Ama tablet tabii taşıma vs daha kolay. Alınır kısacası.

Senin söylediğin: Apple iPad Air 5. nesil 10.9″ Wi-Fi 64 GB tablet sana yeterlidir. Ben kullandım tavsiye ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
iPad 8 32 GB'a ve Apple Pencil 1'e sahibim. Not alma uygulaması olarak Goodnotes kullanıyorum.

Toplam 22 uygulama yüklü gözüküyor ve 9 GB boş alan var. 50 GB'lık iCloud+'a sahip olduğum, çok fazla dosyaya sahip olmadığım ve iCloud fotoğraflarımın cihazda depolanmasını açmadığım için bana herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Kullanım senaryosunu tam olarak bilmiyorum ama sana iCloud+ ile yeterli olmalı.

Güç konusunda senin herhangi bir sıkıntı yaşayacağın aklımın ucundan bile geçmiyor. Kendim Google Dökümanlar'da yazı yazarken arkada sözlük uygulaması ve Spotify çalışırken uygulamanın birçok kez takıldığına şahit oldum. Uygulamanın optimizasyonunda bir sıkıntı olabillir belki fakat bunun haricinde yaptığım işlemlerde gücü her zaman yetti. M1 işlemcinin ben senin kullanımında hiçbir zaman tökezleyeceğini düşünmüyorum.

İkinci el alabileceğini de hatırlatmak isterim. Malum, çok para gidiyor böyle bir konfigürasyona. En azından kalemi ikinci el almayı düşünebilirsin.

Bende bu soruları düşünüyordum ah neyse dedim 64 GB olanı alıp geçtim şu anda yetiyor pişman değilim ama oyun oynayacaksanız emin olun ki yetmeyecek :) (yaşandı) iPad Air 5 kullanıyorum sorularınız varsa alabilirim.

Çok oyun oynayan biri değilim, oyunlarım da laptopumda zaten. Yeterli olacaktır o zaman, çok teşekkürler.

İçine uygulama ve oyun dolduramazsın sadece. Sadece kullanacağın uygulamaları yüklersin olur biter. Yeter o zaman 64 GB. iCloud ayda 13 lira. 50 gb ek depolama alanı sağlıyor ama tabii o depolama alanı sadece fotoğraf, video vs depolamak ve yedekler almak için işe yarıyor. Uygulamalar için yine cihaz hafızasına muhtaçsın. Ancak cihazı epey rahatlattığını söyleyebilirim fotoğrafların yüksek çözünürlüklü hallerini oraya atıp cihazda yer kaplamayan düşük boyutlu hallerini tutuyor ve eşleştirme konusunda ciddi anlamda çok hızlı ve başarılı.

Gündelik kullanım ders çalışmak için depolama o kadar sorun değil. Ancak ara sıra oyun oynarım dersen depolama kısmında sıkıntı yaşaman mümkün. Onun dışında gerek donanım gerek de tasarım olarak fiyatına değecek ürünlerden. Ha biraz daha üstüne koyup laptop da alınabilir. Ama tablet tabii taşıma vs daha kolay. Alınır kısacası.

Laptopum zaten var. Oyun oynamak, kodlama ve AutoCAD vs için onu kullanıyorum. Tableti sadece kitap ve slayt PDF'lerini atmak ve not tutmak için kullanacağım. Bir de ekstradan film dizi video falan izlerim o kadar yani. O zaman 64 yeterlidir diye düşünüyorum, teşekkürler.

iPad 8 32 GB'a ve Apple Pencil 1'e sahibim. Not alma uygulaması olarak GoodNotes kullanıyorum.

Toplam 22 uygulama yüklü gözüküyor ve 9 GB boş alan var. 50 GB'lık iCloud+'a sahip olduğum, çok fazla dosyaya sahip olmadığım ve iCloud fotoğraflarımın cihazda depolanmasını açmadığım için bana herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Kullanım senaryosunu tam olarak bilmiyorum ama sana iCloud+ ile yeterli olmalı.

Güç konusunda senin herhangi bir sıkıntı yaşayacağın aklımın ucundan bile geçmiyor. Kendim Google dokümanlar'da yazı yazarken arkada sözlük uygulaması ve Spotify çalışırken uygulamanın birçok kez takıldığına şahit oldum. Uygulamanın optimizasyonunda bir sıkıntı olabillir belki fakat bunun haricinde yaptığım işlemlerde gücü her zaman yetti. M1 işlemcinin ben senin kullanımında hiçbir zaman tökezleyeceğini düşünmüyorum.

İkinci el alabileceğini de hatırlatmak isterim. Malum, çok para gidiyor böyle bir konfigürasyona. En azından kalemi ikinci el almayı düşünebilirsin.

Ben de iPad 10 ile Air arasında kalmıştım ama M1 den dolayı Air'e karar verdim en son. Sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum aynı şekilde, ikinci eli de değerlendirebilirim. Çok teşekkürler cevap için.

Son düzenleme:
Laptopum zaten var. Oyun oynamak, kodlama ve AutoCAD vs için onu kullanıyorum. Tableti sadece kitap ve slayt PDF'lerini atmak ve not tutmak için kullanacağım. Bir de ekstradan film dizi video falan izlerim o kadar yani. O zaman 64 yeterlidir diye düşünüyorum, teşekkürler.

Ben de iPad 10 ile Air arasında kalmıştım ama M1'den dolayı Air'e karar verdim en son. Sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum aynı şekilde, ikinci eli de değerlendirebilirim. Çok teşekkürler cevap için.

Ha varsa o zaman tabii alabilirsin. Arkadaşın dediği gibi ikinci el almak özellikle temiz bulursan daha mantıklı olacaktır. Sonuçta pahalı oyuncaklar. Temiz olmadığı zaman parana yazık edersin. Laptopun anladığım kadarıyla güçlü. Ben olsam tabii tercih meselesi laptop daha üst düzeye getiririm. Sonuçta dizi vs için de laptop taşınabilir olduğu için sorun yaratmayacaktır. 20 bin gibi bütçe düşünüldüğünde özellikle masaüstü tarafından güzel güncellemeler veya direkt yükseltmeler yapılabilir. Onun dışında diğer arkadaşların dediği gibi özellikle M1 işlemciye sahip olması önemli faktörlerden. Yoksa Samsung S9 FE de alınabilirdi.

Merhaba, Air kullanmıyorum Pro kullanıyorum ancak yazdıklarımın yardımcı olabileceğini düşünüyorum. 64 GB önümüzdeki birkaç yıl için oldukça yeterli olur ancak sonrasında gelen iPadOS güncellemeleri nedeniyle canını sıkmaya başlayabilir. IPad'im şu anda gelen güncelleme(iPadOS 17.2 sürümünde 10.71 GB) ve sistem verileriyle(6.27 GB) yer kaplamakta, güncel olması adına az önce tekrar kontrol ettim ve iPadOS 17.3'ün gelmiş olduğunu gördüm, güncelleniyor şu an... 64 GB'ın miktarını düşünürsek iPadOS ileride alacağı güncellemeler ile 64 GB'lık IPad'i azımsanmayacak miktarda kaplayacak. Bu benim için sorun değil diyorsan almanda herhangi bir ters etken yok. Şimdiden güle güle kullan.

Geri
Yukarı