Ders çalışmama alışkanlığı

pilavyer

Kilopat
Yer
Bursa
10.sınıftayım şu zamana kadar hiç kitap açıp çalıştığımı hatırlamam. Lise sınavı sonucunda güzel bir liseye yerleştim ve 3 dönemi yine klasik geçirdim fakat şimdi dersler zorlaştı. Sorun şu ki benim ders çalışma hevesim halâ yok. Öneriler var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gece uyuma saatinden 30 dakika sonra falan uyu, sabah okuluna git dersleri dinle tenefüslerde uyu tenefüslerde uyuduktan sonra derste bir ilham geliyor bana doğrusu, dersi daha iyi yapabiliyorum bunuda bir dene kanka dersi dinledikten sonra git evine biraz telefonda falan kafana göre vakit geçir ardından bir tekrar edeyim de kendi kendine o istek gelecek sana zaten bir işlediğin konulara bak yeterli oluyor

Sınav telaşının ne olduğunu az çok biliyorsan ben sana ne olacağını söyleyeyim. Üniversite sınavı bildiğiniz üzere TYT ve AYT olmak üzere 2 oturumdan oluşuyor. TYT'de 9. ve 10. sınıf konularından soruyorlar. AYT'de ise 11 ve 12. sınıf konularını soruyorlar. Bu seneden en azından matematik ve dil bilgisi konusundaki sorunlarınızı çözmeye çalışın. Sene asıl üniversite adayı siz olacaksınız, ama bunu 11. sınıfa geçmeden idrak etmesi biraz zor oluyor.

Sıkıntıyı gayet iyi anlayabiliyorum.

Fen lisesi mezunuyum. Neredeyse 500 tam puan alarak girmiştim. Yoğun tempo ile çalışmadan sonra lise 1'de tüm dersleri salmıştım, hatta neredeyse kalma tehlikesine bile girmiştim. Sonra babam iflas etti. Evimiz dahil her şeyimizi kaybettik ve ben ciddi bir bunalıma girdim. O dönemde bir hocam sağ olsun bana yardımcı oldu. Ve şuan ki tek kurtuluşumun çalışmak olduğunu söyledi. Kendisini hala ararım.

Birden çalışmaya başladım, çözemediğim sorularda kendimi zorladım. Gerekirse 1 saat bir soru üzerinde durdum ama öğrendim. Hiç ezber yapmadım. Notlarım ciddi oranda arttı. Her gün düzenli çalışabiliyordum artık. Çok çalışmadım ama düzenli çalıştım. Sınav döneminden önce NASA JPL'de bilgisayar mühendislerin ne iş yaptığına dair bir yazı okumuştum. Bu beni bilgisayar mühendisliği yazmaya itmişti. Kaldı ki o zamana kadar elektronik mühendisliği istiyordum. Ve sonunda ODTÜ - Bilgisayar Mühendisliğine yerleştim. Daha iyi de olabilirdi. Bizim zamanımızda Boğaziçi, Koç Uni., Bilkent en yüksek puanlı bilgisayar mühendislikleriydi. Ama memnundum.

Dediğim o dur ki gelecek notlar ve artan başarın, seni motive edecek. Sınav dönemi onun meyvesini alınca o yazın mutlu olmanın verdiği keyfi bir başka şey veremiyor.

Madem bu kadar boş zamanın var tam sana göre bi fikrim var. Farklı arkadaş ortamlarına gir. İyice "nerd" olmasın bu tipler ama kültürlü ve bilgili insanlar olsunlar. Bir kaç gün onlarla takıl, yapabiliyorsan rezil ol, bi kendini gör. Burası Türkiye. Nerde akşam orda sabah olan bir insan olarak 2 sene mezuna kaldım. Diyelim ki 5 binlira maaştan 1 yılda 60 bin tl kaybım var. İphone + pc + gitar + amfi + bateri parasıdır. En son modelinden. Titre ve kendine gel. Hayal ettiğin meslek sahiplerinin youtube kanallarını izle ve heveslen. Benim kendimi toplamam 3 yıl aldı. Sen her türlü o dersi çalışacaksın aslanım bu ülkede başka çıkış yok. Şimdiden başlarsan şuanki piyasa bu saydıklarımı yarı fiyatına bile alabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı