Ders nasıl çalışılmalı?

Deluxonik

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar; önceden hiçbir şekilde düzenli, düzensiz ders çalışmadım. Tek başıma oturup en uzun 30 dk çalışmışımdır ömrü hayatımda, o da verimsizdir. Şu sıralar canım sıkılıyor, ders başına oturmak istiyorum ama ne yapmam gerek bilmiyorum. Hangi derse çalışmalıyım, hangi derse nasıl çalışmalıyım, video mu izleyim kitaptan mı okuyayım falan hiçbir şekilde kafamda bir şey yok. Nasıl çalışmalıyım? Böyle birisi nasıl efektif çalışabilir? (11. sınıf dil öğrencisiyim, İngilizce harici her dersim düşük ve TYT'nin T'si yok.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Derece öğrencilerinin ve hocaların bir sürü ders nasıl çalışılmalı videosu var YouTube'da cidden güzel şeyler anlatanlar oluyor. Onları izleyin.

Selamlar; önceden hiçbir şekilde düzenli, düzensiz ders çalışmadım. Tek başıma oturup en uzun 30 dk çalışmışımdır ömrü hayatımda, o da verimsizdir. Şu sıralar canım sıkılıyor, ders başına oturmak istiyorum ama ne yapmam gerek bilmiyorum. Hangi derse çalışmalıyım, hangi derse nasıl çalışmalıyım, video mu izleyim kitaptan mı okuyayım falan hiçbir şekilde kafamda bir şey yok. Nasıl çalışmalıyım? Böyle birisi nasıl efektif çalışabilir? (11. sınıf dil öğrencisiyim, İngilizce harici her dersim düşük ve TYT'nin T'si yok.)
Eğer ekranlarla çok iç içeyseniz bilgisayar, tablet+pen gibi büyük ekranlardan ders çalışabilirsiniz.

Dil öğrencileri nasıl çalışmalı özellikle bir bilgim yok, oturun ilk başta bir deneme sınavı çözün. Hangi derste iyisiniz hangi derste eksikleriniz var özellikle onu öğrenmiş olursunuz, daha sonra internetten veya özel hocalardan vesaire o artık sizin ve ailenizin tercihine kalmış dersi dinleyip önemli yerleri not alın, daha sonra o gün mesela 3 ders çalışacaksanız matematik çalışıyorsunuz soru çözümü izleyin, ilk önce soru çözümlerini kendiniz çözmeye çalışın daha sonra hoca çözsün dikkatlice izleyin not alın, daha sonra da o konuyla alakalı bol bol soru çözün. Ben kendim günde 3 ders çalışıyordum, en zayıf olduğum ve en önemli dersi her gün çalışıyordum diğer ikisi de sürekli değişiyordu, ayrıca her gün problem ve paragraf çözdüğüm rutinlerim de vardı. Kitap okumanız iyi olur en azından günde bir 30 dakika falan.

Odanı sıkıcı tutman gerek. Okumayacağın kitapları bir köşeye at gitsin. Çalıştığın yerde sadece sen ve bir masa olsun. Belki bir kitap ve defter. Fazladan olan her şey dikkat dağıtıyor. Sonrası okuduğun kitaba, senin ne kadar hızlı öğrendiğine ve okuduğunu anlamana bakar. Eğer illa ki vdeo izleyeceksen bilgisayarı unut. Bir tablet ya da telefondan video aç ve kulaklıklarını tak.

Eğer uzun süre oturmakta zorlanıyorsan Lo-fi müzik dinleyerek çalışmanı tavsiye ederim.

Bence evinde sakin bir yer varsa oraya geç ve bir süre seni rahatsız etmemelerini ve sessiz olmalarını rica et. Ve kendine bir program oluştur. Bu programa günü gününe uyarsan ve not alıp bunların konu tekrarını yaparsan başarısız olmazsın.

Hocam öncelikle güzel bir program oluşturun kendinize sonra bir kütüphane gibi bir yere gidin orada verimli çalışabilirsiniz bende ta 5.sınıfken kitap açmaktan nefret ederdim ama kütüphaneye gittikten sonra 2-3 soru bankası bitirmiştim. (illaki kütüphane olmasına gerek yok sessiz bir Yer'de olabilir.)

Yeni konular

Geri
Yukarı