Nasıl ders çalışılmalı?

Landeon

Hectopat
Daha fazla  
10. sınıfım bilgisayar ve telefon oyunlarından bayağıdır uzağım. Bağımlılıktan kurtuldum ama nasıl çalışacağımı bilmiyorum. Bugün gördüğümüz dersleri tekrar edeyim diyorum ama sadece sayısal ders çalışıyorum sözel derslere çalışmak istemiyorum. Bana bütün derslerin içinde olduğu bir konu anlatımlı bir kitap vb. tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bu dönem çok çalışmak istiyorum notlarımı düzeltmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pomodoro diye bir teknik var ne olduğunu bilmiyorum ama her yerde görüyorum verimli ders çalışmak için birebir diyorlar.

Matematiğini çok sağlam tut. Anladığım kadarıyla sayısal seçmek istiyorsun. Sözel dersleri çalışmak istemiyorsan sadece yazılıdan yüksek almak için çalışabilirsin. Tüm dersler olan kitap istemişsin fakat tüm derslerin bir arada olduğu kitaplar pek iyi olmuyor, tavsiye etmem. Ders kitaplarını kullanabilirsin veya YouTube'dan konu anlatım izleyebilirsin. Notlarını yüksek tut. Sadece ders çalışma disiplinini ortaya koyman bile çok önemli. Sınav (YKS) bilinci oluştukça iyi ki ders çalışmayı öğrenmişim dersin.

İşte işin en zor yeriyle karşı karşıyasınız. Daha önceden de dediğim gibi en önemlisi çalışmayı öğrenmek. Size göre eğlendirecek bir yön bulmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız size bağlı. Burada insanlar plan yap, soru çöz vb. diyebilirler ancak öyle direkt olacak iş değil.

Ben Focus To Do adlı programı kullanıyorum. Pomodoro tekniğiyle odaklanmak için yaratılmış. Gün içerisinde çalıştığınız saatler vb. de gün sonunda görebilir, istatistikleri inceleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızı bir çalışma grubuna davet edip en fazla çalışan olmak için rekabet edebilirsiniz.

1645121699979.png

Tabii sadece bunla motive olunmuyor. Benim çalışmaktan başka çarem olmadığı için kendimi bu yollarla eğlendirmeye çalışıyorum. Konu bitirme ''challenge''ı yapıyorum. İngilizceden örnek vereyim, herhangi bir konuyu bitirip onunla ilgili çok soru çözüp ortalama 1 hafta sonraya o konuyu biliyor oluyorum, bu bana haz veriyor. Bir şeyleri başarma isteği beni motive eden etkenlerden. Daha çok şey yazmak isterdim ancak acil işim çıktı. Kolay gelsin.

Önce bütün odağını vererek çalış. Sonra da daha sakin kafanı aşırı vermeden tekrar yap. Böyle bir yöntem var.
Ve de konuyu işledikten sonra hatırlamaya çalış. Test çözerek olur.
Dikkat dağıtıcıları engelle. Telefon vs.

Kendine göre bir çalışma şekli bulup o şekilde çalışman gerek. Öncelikle psikolojik ve ruhsal kısmı halledebilmek lazım. Ondan sonra plan yaparak haftanın şu günü şu derse çalışıp şu kadar soru çözmeliyim şeklinde plan yapmak lazım. Okuldan gelir gelmez günlük tekrarını da kesinlikle yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı