Dershanede eğitim almak mantıklı mı?

Ders çalışma disiplininiz ve motivasyonunuz yoksa gidilebilir ancak bu ikisi olupta yalnızca ekstra birşeyler öğrenmek için gidilmez çünkü vereceği ekstra bilgileri okulda veya kitaplardanda alırsın dershanenin tek avantajı seni displine sokar ekstra bişeyler vermez.

O kişinin kendince başarısıdır genel olarak başarılı falan değildir çünkü mühendislik için en kötü sıralama ile kazanmıştır. Birisi o sıralamayı yapıp kazandığı için mutluysa kendi içinde mutlu olabilir ama bu diğer insanlara yanlış fikirler aşılamasını haklı çıkarmaz.
Ya hocam ben genel olarak başarıdan bahsetmiyorum. Ben zaten konuyu kendim için açtım ve genel bir başarı değil kendi hedefime ulaşıp onu başarmayı istiyorum. Gerisi beni ilgilendirmez.

Ders çalışma disiplininiz ve motivasyonunuz yoksa gidilebilir ancak bu ikisi olupta yalnızca ekstra birşeyler öğrenmek için gidilmez çünkü vereceği ekstra bilgileri okulda veya kitaplardanda alırsın dershanenin tek avantajı seni displine sokar ekstra bişeyler vermez.
Diğer arkadaşlar temelden bahsetti de. Bu temel ders bilgisi evde çalışılarak kazanılacak bir şey değil o zaman. Evde disiplinli çalışarak onu da karşılayabilir miyim sizce?

Ya hocam ben genel olarak başarıdan bahsetmiyorum. Ben zaten konuyu kendim için açtım ve genel bir başarı değil kendi hedefime ulaşıp onu başarmayı istiyorum. Gerisi beni ilgilendirmez.
Dostum ben de sana diyorum ki sen 50.000 istiyorsundur adam 300.000 hedeflemiştir evde çalışarak yapmıştır çünkü 300.000 AYT'yi doğru dürüst yapmasan bile ulaşabileceğin bir sıralama o yüzden evde 3-4 deneme çözerek yapar ama sen 50.000 istiyorsan daha yoğun çalışman gerekir, profesyonel yardım gerekir. Anlatabilmişimdir umarım.

Dostum ben de sana diyorum ki sen 50.000 istiyorsundur adam 300.000 hedeflemiştir evde çalışarak yapmıştır çünkü 300.000 AYT'yi doğru dürüst yapmasan bile ulaşabileceğin bir sıralama o yüzden evde 3-4 deneme çözerek yapar ama sen 50.000 istiyorsan daha yoğun çalışman gerekir, profesyonel yardım gerekir. Anlatabilmişimdir umarım.
Anladım hocam benim hedefimde 300 bin civarları zaten. Daha yükseğine gerek yok istediğim bölümden diplomam olsun yeter benim için. Fikrini belirttiğin içinde teşekkür ederim.

Diğer arkadaşlar temelden bahsetti de. Bu temel ders bilgisi evde çalışılarak kazanılacak bir şey değil o zaman. Evde disiplinli çalışarak onu da karşılayabilir miyim sizce?
Temelinizi kazanmak için özel ders almanız daha mantıklı olur ayrıca okulda vs. anlayamıyorum demişsiniz, okulda anlamadıklarınızı dershane size anlattıramaz, temel için dediğim gibi özel ders daha mantıklı olur.

Temelinizi kazanmak için özel ders almanız daha mantıklı olur ayrıca okulda vs. anlayamıyorum demişsiniz, okulda anlamadıklarınızı dershane size anlattıramaz, temel için dediğim gibi özel ders daha mantıklı olur.
Özel derside anlamıyorum hocam. Zaten alanımda belli derslerde çok iyiyken belli derslerde ise sıfıra sıfırım. Zamanında kafam neye bastıysa neyi sevdiysem onu yaptım diğerlerini umursamadım.

Dershanenin birçok avantajı olduğu aşikar. Fakat bana göre bilinçli bir öğrenci bu avantajları bireysel çalışmasında da elde edebilir. Örneğin, dershanede sizi değerlendiren, takibinizi süren hocalar vardır. Bireysel değerlendirme ile ve hatta arkadaşınız varsa akran değerlendirmesi ile bu sorunu çözebilirsiniz. Arkadaşın senin testini, sen arkadaşının testini kontrol eder ve birbirinizin hatalarını ortaya çıkararak fikir alışverişi yaparsınız. Aynı zamanda bu hatalarını düzenli olarak not ederek zamanla üstesinden gelebilirsin.

Bunun yanı sıra ders içeriklerini, öğretim materyallerini önceden ayarlaman gerekir. Genelde dershanedeki hocalar senin önüne her hafta çözeceğin testi, işleyeceğin konuyu getirir. Bunu da kendin yapman lazım. Düzenli bir program oluşturmalısın. Bu programa uygun içerikleri ders çalışma saatlerinden önce hazır etmelisin. Kısacası YouTube üzerinde bir playlisti oynatmakla olacak iş değil.

Dershane ucuz değil. Dershaneye gitmek için harcadığın vakti, sıkı bir program oluşturmaya harcayabilirsin. Uzun vadede senin lehine olur. Bu işin anahtarı kendini motive edebilmekte ve disiplinli olabilmekte. Bu disiplin her sabah diş fırçalamaya benzemez. Eğer bilinçli bir öğrenci olduğunu düşünüyorsan, bu sorumluluğu aşabileceğini düşünüyorsan, hem yaşam tarzında bu tarz bir planlama alışkanlığı edinerek kendine fayda sağlarsın, hem cebinde yüklü miktar paran kalır, hem de nihayetinde arzuladığın başarıya ulaşırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı