Dershanesiz olur mu?

757174

Femtopat
Şu an 11.sinifim seneye okulun kursuyla mi yoksa dershaneyle mi ilerlesem bilemiyorum.
Nitelikli bir okuldayim ve kurslar cok kotu degil ama cok disiplinli biri degilim sizce dershane gerekli mi veya gidenler varsa önerir mi? Biliyorum bu kiside biten bir şey ama cok kararsizim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an 11.sinifim seneye okulun kursuyla mi yoksa dershaneyle mi ilerlesem bilemiyorum.
Nitelikli bir okuldayim ve kurslar cok kotu degil ama cok disiplinli biri degilim sizce dershane gerekli mi veya gidenler varsa önerir mi? Biliyorum bu kiside biten bir şey ama cok kararsizim.

Kuzenim hakim oldu ve hiç dershaneye veya kursa gidemedi maddi durumlardan dolayı, ama başardı. Yani şu olmadan, bu olmaz diye bir şey yok. Çok paran varsa özel hoca tut, ama dershane gereksiz bence.

Bence tamamen kişiye bağlı bir durum. Kişi kendi disiplinini sağlayabiliyorsa, evinde vs. çalışma şartları yeterliyse, yapamadığı soruları sorabileceği bir okul ortamına sahipse dershaneye gerek yok fakat bir sınav merkezi ile anlaşıp denemelere girmenizi öneririm.

Dershaneye gitmeden sözelde 10 bin sıralama yaptım. Astsubay oldum. KPSS'den atandım memur oldum. Şimdi de hukuk okumak için hazırlanıyorum. Evde eksik olduğun konuya daha çok odaklanarak çalışabilirsin.

Ben önermiyorum. Çoğunun para tuzağı alanlar olduğunu düşünüyorum. Zaten başarılı birkaç öğrencinin başarısıyla övünüp (Kendileri başarmış gibi) reklam panolarına asarlar. Başarısız öğrenci de alt sınıflarda kalıp alt sınıflarda devam eder.

Bu iş sizde bitiyor. Çalışmak istemeyen öğrenciyi zorla masaya oturtsanız bile çalıştıramazsınız. Yeteri kadar istemeniz ve kararlı olmanız gerekiyor. Doktora düzeyindeki dersler bile internetten öğrenilebilirken Üniversite Sınavı için internetten rahatlıkla çalışabilirsiniz. 11. Sınıf, sınava çalışmaya tam anlamıyla başlamanız gereken bir yıl.

Dershane bana biraz vakit kaybı gibi geliyor ama tabi ki sizin kararınız disiplinli biri değilseniz bence gidin dershane de öğretmenler sizi takip edecektir.

Ben de nitelikli bir okuldayım ve okulum DYK'ları ile ünlü bir okul. Okulda sınava hazırlananların %98'i dershaneye gitmiyor. Ayrıca okulumuzdan her sene ilk binde 8-10 civarı öğrenci oluyor diye biliyorum. Yani bu da dershanesiz de olabileceğinin büyük bir göstergesi bence.

Geri
Yukarı