Dershaneye gitmek mantıklı mı?

Arkadaşlar, 11'e geçtim. Sayisalciyim ve yazılım mühendisliği istiyorum Ama sınava çalışmak için ailem dershaneye gitmemi istiyor 12. sinifta. Ben de ailemi maddi açıdan zorlamak istemiyorum açıkçası. Bir de dershanelerin zaman ve para tuzağı olduğunu düşünüyorum. 8. sinifta dershanenin hiçbir faydasını göremedim. Sizce dershaneye gitmeli miyim yoksa ona vereceğim parayla kaynak kitap alsam daha mı mantikli?
Dershanede gitmeyeceğin dersler olabilir o yüzden özel öğretmen öneririm. Eksik olduğun derslerden haftada 1-2 saat hoca tut hem dershaneden daha az tutar hemde zamanını kendin ayarlarsın.

Evet. 1 senelik ücretini dershane ücretiyle öderler kalan 3 seneyi de siz ödeyeceksiniz sanırım? Özellikle bu enflasyonist ortamda üniversite fiyatları her sene %50 %50 katlanırken özel okula 4 seneyi bağlamak hiç mantıklı değil ki arkadaş zaten maddi durumdan dolayı dershaneye bile gitmek istemiyor. Sen gitmişsin 4 yıllık özele yazıl demişsin.
4 yıllık özele yazıl mı demişim gerçekten. Haydi ya? Anlaşılan bu forumda aklı başında 3 5 adam var sadece bunun kanıtı da sizlersiniz. Devam edin böyle. En iyi siz bilirsiniz en iyi okuyan anlayan da sizsiniz :D

Fiyata göre değişir. Bulunduğum şehirde yıllığı 10binden 27 bine kadar var. Çoğu şehirden ucuz. Biz 27 olana bile çok derken 50-60a gitmek akıl işi değil. Tabi çok paranv varsa durum değişir.

4 yıllık özele yazıl mı demişim gerçekten. Haydi ya? Anlaşılan bu forumda aklı başında 3 5 adam var sadece bunun kanıtı da sizlersiniz. Devam edin böyle. En iyi siz bilirsiniz en iyi okuyan anlayan da sizsiniz :D

Ne demek istemişsin acaba çok merak ettim? Biri bir sene parasını ödeyip gittiğin bir ek eğitim ile minimum dört sene süren ve o bursun kesilme ihtimali bulunan, yaz okullarının da pahalı olduğu bir okulu karşılaştırmışsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi, dershane var dershane var. Şahsen ben evde çalışma disiplinimi tam yakalayamadığım için ve belli bir düzen içinde devam edebilmek için dershaneye gidiyorum. 11'de de gittim bu senede gideceğim. Ben tam verim almasam bile verim aldım. Özellikle TYT anlamında büyük yol aldım. Ama kardeşim(benden bir yaş küçük) var mesela, o da bu sene gidecek. Kendisi isteksiz olduğu için şu an verim alamıyor. Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişen bir durum. Kendinize güveniyorsanız, ailenizin durumu uygunsa ve dershane kaliteli ise(en önemli kriter bu) gidin.

Arkadaşlar, 11'e geçtim. Sayisalciyim ve yazılım mühendisliği istiyorum Ama sınava çalışmak için ailem dershaneye gitmemi istiyor 12. sinifta. Ben de ailemi maddi açıdan zorlamak istemiyorum açıkçası. Bir de dershanelerin zaman ve para tuzağı olduğunu düşünüyorum. 8. sinifta dershanenin hiçbir faydasını göremedim. Sizce dershaneye gitmeli miyim yoksa ona vereceğim parayla kaynak kitap alsam daha mı mantikli?
Daha önünüzde 1 sene var. 11. sınıf zaten çok ağır, bu süre zarfında kendinizi deneyin. Evde disiplin sağlayabiliyor musunuz? Verim alıyor musunuz? Baktınız işler iyi gidiyor, o zaman dershaneye gitmeseniz de olur.

Ailenizi maddi açıdan zora sokmak istemediğinizi söylemişsiniz. Ancak bu çoğu zaman gerçekçi bir bakış açısı değildir. Aileniz bir sekilde bu parayı karsiyalabilecegini biliyor ve bu yüzden size dershane teklifi sunmuş. Maddi durumunuzu bilememekle birlikte şunu söylemek isterim ki paranın yeri dolar ama zamanı telafi edemezsiniz. O yüzden işin o kısmını siz ailenize bırakın.

8. sınıf ile lise bir değil. 8. sınıfta pek çalışmadan da iyi puan alabilirsiniz ama lisede mümkün değil. YKS için konuşuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı