Dershaneye gitmek mantıklı mı?

Timur58

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar, acaba dershane gitmek mantıklı mı? Ve bazıları araştırdım sözel yok ben eşit ağırlık gittim zorluk çektim matematik zaten yapamıyorum malum sözelciyim ve mezun kalmış biriyim :( Bilmiyorum kararsız kaldım...

Hocam biraz size bağlı bir durum. Okulda verim alabiliyorsanız ve sadece üstüne eklemek istiyorsanız YouTube tonla video ile dolu, ben zamanında gittim ama pek bir yararını göremedim sonradan özel hocaya gitmiştim o daha iyi olmuştu benim için. Dershane sistemi bence saçma aynı okul gibi gidiyorsunuz. Sıralara oturup hocanın gelmesini bekleyip okulda gördüğünüz şeyleri bir de o hocayla yapıyorsunuz, anlamama olasılığınız yüksek öyle bir sistemde. Ama şöyle bir durum var bazı dershaneler öğrencilerine etüt veriyor özel olarak. Alabileceğiniz tüm etütleri alıp anlamadığınız konuların üstüne giderseniz o şekilde yararlı olur. Yani dershaneyi iyi araştırmak gerek.

Merhabalar, acaba dershane gitmek mantıklı mı? Ve bazıları araştırdım sözel yok ben eşit ağırlık gittim zorluk çektim matematik zaten yapamıyorum malum sözelciyim ve mezun kalmış biriyim :( Bilmiyorum kararsız kaldım...
Bence değil hocam. Evde çalışalarak'da yapabilirsiniz. YouTube üzerinde eğitim veren hocalar mevcut ve gayette iyi anlatıyorlar diye düşünüyorum.

Merhabalar, acaba dershane gitmek mantıklı mı? Ve bazıları araştırdım sözel yok ben eşit ağırlık gittim zorluk çektim matematik zaten yapamıyorum malum sözelciyim ve mezun kalmış biriyim :( bilmiyorum kararsız kaldım...

Bence yaptığınız hataları kendiniz de gördünüz. Eksiklerini tamamlaman için koskaca bir yıl var efsanede YouTube kanalları konunu izle eksiğini tamamla testini çöz ve günde 6 saat. Eğer ki ben yt yi yetersiz görüyorum diyorsan al tabii aileni çalışmıycaksan borca sokma evden çalış. Onlarca kanalın içeriği dershaneden daha iyi diyebilirim.

Gidebilirsin. Kendini bir yere gitmeye karşı sorumlu hissedersin. Disiplin kazanırsın. Gününü saatini ona göre ayarlarsın, bu sayede düzenli çalışma biçimi kazanırsın. Dersanede çözemedğini soruyu anında hocaya sorma avantajın da olur.

Bir sözelci için dershane bence pek mantıklı değil. Okul da mantıklı değil. Açık öğretim + günde 10 saat ders çalışma bir sözelciyi ilk bine rahat götürür.

Eşit ağırlık veya sayısal olsan bir nebze ihtiyaç duyarsın ama sözelde dershane seni yavaşlatmaktan başka bir şey yapmaz.

Dershaneye vereceğiniz parayla bol bol soru bankası alın, kaliteli kitaplar alın.

Çalışma konusunda da sorunuzdan bağımsız tavsiye vereyim şimdilik TYT abanın. AYT'ye de ucundan başlayın, konuları tanıyın. TYT bittikten sonra da AYT'ye abanın. TYT'yi elden bırakmayın. TYT'yi de tekrar edin AYT çalışırken.

Matematik konusunda da matematiğim kötü deyip geçmeyin. Kendinizi zorlarsanız bir şekilde 10 net yapacak düzeye gelirsiniz. Belki daha fazla da yaparsınız. Matematik konusunda ihtiyacınız olan şey çok fazla yoğunlaşmak, vakit ayırmak ve tahammül etmek. Anlamadığınızda pes etmeyin. İnat edin. Tekrar tekrar deneyin. Eninde sonunda başarırsınız. TYT'de türev integral çözmeyeceksiniz. Bunu unutmayın. Gerekirse TYT matematik konularını kolay seviyede anlatan 3 soru bankası çözün, ama çözün. Matematikte direk yeni nesil sorular da çözmeyin önce klasikten başlayın, işlem mantığını, mantalitesini kavrayın. Ayriyetten vaktinizi çoğunlukla youtube videolarına gömmeyin. Konuyu izledikten sonra bol bol soru çözün. Bu daha önemli.

Aynı zamanda artık her soru bankası video çözümlü oluyor. Bu büyük bir avantaj. Günümüz imkanlarında okula, dershaneye olan bağımlılık çok azaldı. Teknolojinin nimetlerinden faydalanın. Boş vakit sayesinde TYT fizik için bile günde 2-3 saat çalışabileceksiniz. Bu çok büyük bir avantaj.

Geri
Yukarı