Dersi dinleme isteğinin olmaması

O dersin hocasıyla samimi olmaya çalışırsan ders dinleme isteğin gelir. Ama senin de dinlemek istemen lazım.

Merhabalar. Okulu pek sevmeyen biriyim ve dersleri de genellikle dinlemiyorum. Dinleme isteği yok bend. E dersi dinleme isteğimin olması için bana önerileriniz var mı?
Evde en azından 1 saat (çok az bir süre) bile tekrar yapmıyorsan okulda dersi dinlemenin bir anlamı yok zaten, o bilgiler aklından uçup gidecek. Beynimiz doğal olarak çalışır, yani sen: "Ben artık düzenli ders çalışmaya başlayacağım." dedin diye düzenli ders çalışmaya başlayamazsın. Çünkü beynin doğal olarak anlık düşünecek ve "Bilgisayar oyunları gibi anlık zevkler varken neden ders çalışmak gibi sıkıcı bir aktiviteyi yapayım ki?" diye düşüneceksin ve masa başına otursan dahi zihnin orada olmayacak bu da senin odak sorunları yaşamana sebep olacak. Peki beynimin ders çalışmanın önemini anlamasını nasıl sağlarım dersen, bunun yolu kendini zorlamaktan geçiyor. Sen ders çalışmak ve derse odaklanmak için kendi iradeni, kendini zorlandığın zaman beynin sana uyum gösterecek zamanla ve bu ders meselesinin önemini anlayacak. Beynimiz zaten kaslarımız gibi koşullara uyum sağlarlar. Siz kaslarınızı spor salonunda zorlarsanız kaslarınız büyür, çünkü kaslarınız büyüdüğü zaman daha güçlü olursunuz ve daha az zorlanırsınız o ağırlıkları kaldırırken. Beynimiz de buna benzer bir şekilde bize uyum sağlar. Sana önerim konforlu olduğun bir zamanla başla belki bu 1 saat bile olabilir ancak burada önemli olan ertelemeden çalışman. Ertelemek hastalık gibidir ve ne kadar ertelerseniz o kadar iradeniz zayıflar ve ertelemeye yatkınlaşırsınız. Sonra bu saati zamanla arttırın mesela ilk hafta 1, ikinci hafta 1 buçuk saat gibi ve her hafta yarım saat arttır.

Yeni konular

Geri
Yukarı