Derslere mi ağırlık vermeliyim yazılıma mı?

ErrorCorrection

Decipat
11. sınıfa gidiyorum. Yazılıma ağırlık veriyorum şu an. Projelerim var. Taslakları var. Bunlar için çalışıyorum. Forumda gezerken bazı kişiler hep derslerine ağırlık ver boş ver yazılıma üniversitede öğrenirsin dediler. Ben hiç düşünmeden bu fikre karşı çıktım. Ben öyle en yüksek mevkide değil. Kendi işimi kurmak istiyorum. Herkesin her türlü bilgiye ulaşması ve bilginin ücretsiz olması amacım için uğraşıyorum. Bakalım mesela Mark Zuckerberg, Bill Gates, Aaron Swartz, Tim Berners Lee, Lary Page, Sergey Brin bunların ortak özellikleri. Bilgisayara duydukları ilgi ve hedef. Hiçbiri üniversitede başlamıyor yazılıma. Hep önceden akıllarındaki o yolu izliyorlar. İlgilerinin üstüne gidiyorlar.
Siz ne düşünüyorsunuz? Yazılım ve dersi aynı anda mı yürütüp, hayallerimin peşinden mi gideyim yoksa 8,17 çalışan hep pişmanlık duyan biri gibi mi yaşayayım? Ben daha bunları yazmadan önce karar verdim ama bir de sizin fikirlerinizi dinleyeyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
11. sınıfa gidiyorum. Yazılıma ağırlık veriyorum şu an. Projelerim var. Taslakları var. Bunlar için çalışıyorum. Forumda gezerken bazı kişiler hep derslerine ağırlık ver boş ver yazılıma üniversitede öğrenirsin dediler. Ben hiç düşünmeden bu fikre karşı çıktım. Ben öyle en yüksek mevkide değil. Kendi işimi kurmak istiyorum. Herkesin her türlü bilgiye ulaşması ve bilginin ücretsiz olması amacım için uğraşıyorum. Bakalım mesela Mark Zuckerberg, Bill Gates, Aaron Swartz, Tim Berners Lee, Lary Page, Sergey Brin bunların ortak özellikleri. Bilgisayara duydukları ilgi ve hedef. Hiçbiri üniversitede başlamıyor yazılıma. Hep önceden akıllarındaki o yolu izliyorlar. İlgilerinin üstüne gidiyorlar.
Siz ne düşünüyorsunuz? Yazılım ve dersi aynı anda mı yürütüp, hayallerimin peşinden mi gideyim yoksa 8,17 çalışan hep pişmanlık duyan biri gibi mi yaşayayım? Ben daha bunları yazmadan önce karar verdim ama bir de sizin fikirlerinizi dinleyeyim?
Boş zamanlarında yazılıma bakabilirsin ama asıl amacın YKS'den yüksek puan almak olsun. Zaten üniversitede yazılımda gelişmek için epey zamanının olacaktır.

Bana göre okul gereksiz, bazı meslekler için okumak şart ama özellikle yazılım düşünen birisinin derslere ağırlık vermesine gerek yok bence. Ders çalışın ama yazılıma daha çok vakit ayırın derim ben.
Yazılımı seven ama sayısal bölümünü seçsem yapamayacağım gibi düşünen birisiyim. Tavsiyeleriniz varmı? (dil seçmeyi planlıyorum)
Hocam dersler önemli. Boş kaldığınız zamanlar ilgilenebilirsiniz.

Hocam dersler önemli. Boş kaldığınız zamanlar ilgilenebilirsiniz.

Derslere ağırlık versem yazılım için vakit kalmacak. Yani Allah'tan kafam matematiğe ve fiziğe basıyor. Boş zamanlarımda onlarla bayağı ilgileniyorum ve eğlenceli de geliyor aslında bayağı. Ama şimdi yazılıma bıraksam 2 sene sonra her şeyi unutmuş olacağım.

Bana göre okul gereksiz, bazı meslekler için okumak şart ama özellikle yazılım düşünen birisinin derslere ağırlık vermesine gerek yok bence. Ders çalışın ama yazılıma daha çok vakit ayırın derim ben.

Ya derslere de bakacağım zaten matematiği mesela çok seviyorum. Fiziği de yaparım. Çünkü çok eğlenceli geliyorlar. Diploma da önemli aslında ama. Mesajınızda dalga mı geçtiniz yoksa?

İyi bir üniversiteden mevzun olmak her zaman sana olumlu yönde katkılar sağlayacaktır. Kendi işini kurmayı planlıyorsun fakat ileride hayatın sana ne getireceğini bilemezsin bu sebepten dolayı 2 tarafı da dengede tutmanda fayda var.

Geri
Yukarı