Derslere saat bazlı mı çalışıyorsunuz?

Derse öğrenim odaklı çalışılır. Bir konuyu öğrenmenin en iyi yolu da kendini test etmektir, soru kitabı çözmek değil. Ben genelde sınıf arkadaşlarıma eski vize ve finallere benzer sorular hazırlardım. Onlar da bana hazırlardı. Birbirimizi test ederdik. Buna benzer bir yol uygulayabilirsiniz.

Ben konuyu kavrama bazlı çalışıyorum. Matematiğe 3 saat çalışayım, Türkçeye 3 saat çalışayım vs değil. Örneğin Matematikte bir konuyu adam akıllı öğrenmeden, en zor soru tiplerini bile yapmadan diğer konuya geçmiyorum. Bu yüzden saat bazlı olmuyor. Bazen 3 saat gerekiyor bazen 8 saat. Bazen haftalar...

En zorlandığım dersleri ve konuları da en öne alıyorum. En rahat yapabileceklerimi ise daha sonraki günlere veyahut aylara saklıyorum.

Maalesef ki soru odaklı ders çalışırdım. Ancak şimdi konu odaklı ders çalışıyorum ve kesinlikle konu odaklı çalış. Bir konuyu istersen 1 haftada bitir, yine de öğrenerek bitir.

Derse saat bazlı çalışmak olmaz öğrenme odaklı olmalı konuyu anlayana kadar üstüne varmak gerek ancak böyle olursa verim alınabilir.

Geri
Yukarı