Derslerime odaklanamıyorum

Ahmet'S

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İ7-6700 ASUS RX 570 8GB OC
Meslek
Öğrenci
Sınav senemdeyim PMYO istiyorum. Düzenli olarak günlük sorular çözüyorum. Bazen öyle bir an geliyor ki soruları yalayıp yutuyorum. Bu hepsini doğru yapmak anlamında değil. Soruları anlamak ve güzel bir şekilde cevaplamak anlamında. Yani kısaca sarmıyor abi. Ayrıca bu durumun çözdüğüm dersin konusu ile de ilişkisi var. Mesela bugün TYT matematikte bölme bölünebilme soruları çözüyordum. Sorular sarmayınca, okuduğumu anlamayınca ve adamakıllı cevaplandıramayınca sinirlendim. Kağıda bastırıp sağ sol yapınca kalemle kitabı deldim. Bu tarz durumlara maruz kalmamak için ne yapmalıyım?

PMYO'yu gerçekten istiyorsan bu sana bir motivasyon kaynağı olmalı. Matematik konusuna gelecek olursak, matematik biraz sabır işi eğer soruyu çözerken odaklanamaz ve anlayamazsan bu sefer öfkelenme başlıyor. Öfkelendikçe de en basit işlem hatalarını peş peşe yapmaya başlıyorsun. Şu zamana kadar matematikten bir ders çıkardım o da sakin kafayla sinir yapmadan tane tane işlemleri yapmak. Takıldığın noktalarda daha fazla zorlama kitabı kalemi bırak 10-15 dakika uzaklaş kafan sakinleşsin sonra tekrar dene. 1 gün boyunca kimseye danışmadan sinir krizi geçirerek çözmeye çalıştığım ve sürekli hata yaptığım bir soruyu sinirden pes edip bırakmıştım. Ertesi sabah kalemi elime alır almaz tekte çözmüştüm soruyu. Aslında olay bir motivasyona bir amaca sahip olmak ve sakin kafayla ders çalışmak.

Pmyo'yu gerçekten istiyorsan bu sana bir motivasyon kaynağı olmalı. Matematik konusuna gelecek olursak, matematik biraz sabır işi eğer soruyu çözerken odaklanamaz ve anlayamazsan bu sefer öfkelenme başlıyor. Öfkelendikçe de en basit işlem hatalarını peş peşe yapmaya başlıyorsun. Şu zamana kadar matematikten bir ders çıkardım o da sakin kafayla sinir yapmadan tane tane işlemleri yapmak. Takıldığın noktalarda daha fazla zorlama kitabı kalemi bırak 10-15 dakika uzaklaş kafan sakinleşsin sonra tekrar dene. 1 gün boyunca kimseye danışmadan sinir krizi geçirerek çözmeye çalıştığım ve sürekli hata yaptığım bir soruyu sinirden pes edip bırakmıştım. Ertesi sabah kalemi elime alır almaz tekte çözmüştüm soruyu. Aslında olay bir motivasyona bir amaca sahip olmak ve sakin kafayla ders çalışmak.

@Amogaçi kendime ait bir lafım var " her şey bugüne inat. Yarınlarım bugün olmasın diye." beni motivasyon ediyor gayet ama sene başında temelim yoktu. Çarpma işlemini dahi tam hatırlamıyordum. İlk önce antrenmanla matematik 1 serisini bitirdim. Şimdi ise ens yayınlarına geçtim. Yapamayınca kendimi kötü hissedip motivasyon açısından düşmemin nedeni de bu.

@Amogaçi kendime ait bir lafım var " her şey bugüne inat. Yarınlarım bugün olmasın diye." beni motivasyon ediyor gayet ama sene başında temelim yoktu. Çarpma işlemini dahi tam hatırlamıyordum. İlk önce antrenmanla matematik 1 serisini bitirdim. Şimdi ise ens yayınlarına geçtim. Yapamayınca kendimi kötü hissedip motivasyon açısından düşmemin nedeni de bu.
Temel matematikte sorunu olanlar veya temel matematiği yeni bitirmiş kişilerin tamamında olan bir sorun bu. Hiç temel matematikte çözdüğün sorulara benzemiyor değil mi? Başta benziyor gibi gözüküyor soru devam ettikçe çok daha farklı bir soruyla karşılaşıyorsun. Bu gayet normal, konu anlatımı dinlemen soru çözümü izlemen gerek. Temel matematiği hallettim hadi soru çözeyim diyerek işe koyulursan çok fazla hayal kırıklığına uğrarsın. Çalıştığın konuyu önce konu anlatımı olarak tamamen kavraman gerekiyor daha sonrasında o konu hakkındaki soru tarzlarına ve çözümlerine hakim olman gerekiyor ki birçok soru çözüm videosu mevcut internette. En son kendin kitabı açıp soruları çözmeye başlamalısın. Takıldığın yerde eodev.com tarzı sitelerden sorunun çözümü hakkında yardım alabilirsin.

Son düzenleme:
Temel matematikte sorunu olanlar veya temel matematiği yeni bitirmiş kişilerin tamamında olan bir sorun bu. Hiç temel matematikte çözdüğün sorulara benzemiyor değil mi? Başta benziyor gibi gözüküyor soru devam ettikçe çok daha farklı bir soruyla karşılaşıyorsun. Bu gayet normal, konu anlatımı dinlemen soru çözümü izlemen gerek. Temel matematiği hallettim hadi soru çözeyim diyerek işe koyulursan çok fazla hayal kırıklığına uğrarsın. Çalıştığın konuyu önce konu anlatımı olarak tamamen kavraman gerekiyor daha sonrasında o konu hakkındaki soru tarzlarına ve çözümlerine hakim olman gerekiyor ki birçok soru çözüm videosu mevcut internette. En son kendin kitabı açıp soruları çözmeye başlamalısın. Takıldığın yerde eodev.com tarzı sitelerden sorunun çözümü hakkında yardım alabilirsin.
Teşekkürler deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı