Derste çok fazla soru sormak

Wheeler Man

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar ben bu sene liseye geçtim ve bu hafta öğretmen kadrosu tamamlandı. Bugün ilk dersi işledik ve 4 ve 5. saatlerde tarih dersimiz vardı. Hoca direk konuya attı kendini. Yaklaşık 1 sayfa yazı yazdık ve bunlarla ilgili kafama takılan soruları hocaya sordum ve cevapları aldım. Konuyu yüzeysel işlediğimiz için 2 tane zor soru sordum. Sorulardan sonra sınıf benden şikayetçi olmaya başladı. Sorduğum soruların kafa karıştırıcı olduğunu ve dersi anlayamamalarına neden olduğunu söylediler. Şimdi sorun nerede? Hoca benim hayalimdeki mesleğin kuantum fizikçisi olduğunu öğrendikten sonra zaten beni biraz Einstein'in yerine koyarcasına ünlendirme çabasına gitmişti. Sorun bende mi? Hocanın uyguladığı taktikte mi? Yoksa sınıfın yüzeysel yaklaşımından dolayı mı böyle bir sorun var?

Bu arada soru sorma alışkanlığım 7. sınıftan beri vardır. Eski hocam sağ olsun dersi anlamadığımı ima ettiği için kendine her konuda en az bir soru sormamı isterdi ki sayesinde tarih dersine ilgim arttı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz da sende açıkçası. Sınıf rahatsız oluyorsa dersi engelleyecek kadar çok soruyorsun demektir. Öğretmenin de durumdan memnun olduğuna göre birebir olarak sorabilirsin. Veya daha mantıklısı güvenilir olan kaynaklardan kendin araştırabilirsin.

Üniversite arkadaşlarım mat derslerinde gerçekten kafa karıştırabilecek birşeyler sormaları gerektiğinde, diğer öğrencilerin kafalarının karışmaması için aralarda soruyorlar. Takdir edilesi bir davranış..

Zeki bir çocuksun çok fazla soru sorduğuna göre. Aynısını ben öğretmenlere, annem, babam ve akrabalarıma bile sorardım. Fakat ders ile ilgilenmediğim için başka konular hakkında sorardım.

Öğretmenlerin çoğu "Neden ?" sorusunu soran öğrencilerden nefret eder bunun sebebi ise o öğrencinin zeki olması çünkü zeki öğrenci ile baş etmek zordur bunun sebebi ise her şeyi sorgulaması yani sözde öğretmenler yanlış,saçma ve ideolojik bilgilerle beynini yıkayamaması bende 2 sene önce liseyi normal olarak okuyordum ama babam öğretmenlerle üstüme geldikleri için kavga etti ve açıktan okumak zorunda kaldım universiteyi açıktan okumayı düşünmüyorum ama kesinlikle.

Hoca seni seviyorsa 5 dakika teneffüste konuşabilirsiniz. Sınıfı rahatsız etme hakkın yok. Haklılar. Ama soru sormak iyidir özellikle tarih dersinde bazı şeyleri açıklamak önemlidir.

Hoca seni seviyorsa 5 dakika teneffüste konuşabilirsiniz. Sınıfı rahatsız etme hakkın yok. Haklılar. Ama soru sormak iyidir özellikle tarih dersinde bazı şeyleri açıklamak önemlidir.
Okulun amacı sadece sınavlardan yüksek not alıp arkadaşlarla lak lak yapıp ilerde ideal bir meslek kazanmak değildir bilgi öğrenmektir madem bundan hoşlanmıyorlar ya daha iyi çalışacaklar yada okumayacaklar bu kadar basit mektep beyindedir öğrendiğin bir bilgiyi sorgulamadan kabullenemezsin ne öğretmenler var ama nadirde olsa yanlış bilgi veren sorgularsan yanlış bilgi alma olasılığın %10 dur.

Ekleme : Güzel bir örnek ama keşke bu video başlığı Einstein'in Tanrı'nın varlığının ispatı olsaymış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun sende falan değil, ben de çok fazla soru soran biriyim, ciddi söylüyorum aşırı soru soran biriyim ve halen daha bu alışkanlığım devam ediyor. Öğretmenlere, kasti olarak bilmedikleri şeyleri soruyorum, yorumlayabilme kabiliyetlerini merak ediyorum. "BİLMİYORUM" deme cesaretinde olup olmadıklarını sınıyorum.

Öğretmenlerinin tek amacı sınıfa girip dersi anlatıp ay sonu maaşını alıp Şanzelize Cafede harcamak olduğu için ek gayrete girmekten kaçınıyorlar :) Çünkü anlattıkları konuyu onlar bile ezberlerinde olduğu kadarıyla biliyor. Öğretmenin bilmediği bir şeyi sorarsan ezik konuma düşer çünkü öğretmenin.

Öğrencilere gelirse yarısından çoğu gerizekalı olduğu için, anlatılan hiçbir şeyi sorgulayıp tek bir soru sorma kabiliyetine sahip olmadıkları için başkasının soru sormasını da istemezler.
Onların da tek derdi bir şeyler öğrenmek değil, sınıfı geçip ailesinin gözüne girmektir.

Hiç abartmıyorum, çevrenden aldığın tepkinin tek sebebi kendilerinin beyinsiz olmalarından kaynaklanıyor. Onlar her şeyin kolayına kaçar, ama günü gelince sürekli senden yardım isterler.

Okulun amacı sadece sınavlardan yüksek not alıp arkadaşlarla lak lak yapıp ilerde ideal bir meslek kazanmak değildir bilgi öğrenmektir madem bundan hoşlanmıyorlar ya daha iyi çalışacaklar yada okumayacaklar bu kadar basit mektep beyindedir öğrendiğin bir bilgiyi sorgulamadan kabullenemezsin ne öğretmenler var ama nadirde olsa yanlış bilgi veren sorgularsan yanlış bilgi alma olasılığın %10 dur.

Ekleme : Güzel bir örnek ama keşke bu video başlığı Einstein'in Tanrı'nın varlığının ispatı olsaymış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tamam soru sormalı tabii ki de siz konuyu çarptırıyorsunuz. Öğretmene soru sorduğunda cevabı alır ama bu soru diyalog haline geliryorsa gerçekten başkasının canını sıkar hele ders tarih olursa diyalog olması yüksek. Ben soru sorma denedim ki hocayla bire-bir sor dedim. Çünkü sınıfı rahatsız ediyormuş ne demeliyim? Sınıfta gıcıklık yap inadına sor mu diyelim?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı