Dertleşmek istiyorum

Ben ilk başta hem normal bir doktora hem psikolojik olarak destek almanızı tavsiye ederim. Geçmişe çok takılı kalmıssınız bence. Geçmiş adı üzerinde geçmiş ve gitmiş. Geçmişi değiştiremeyiz. Bu sebeple geleceğe bakmak gerekir. Geçmişte ne yaşandıysa yaşandı ve bitti. Geçmiş üzerine düşünmek ancak size geçmişte yaptığınız hataları yapmamanız konusunda yardımcı olabilir onun dışında pek de bir faydası olmaz diye düşünüyorum ki bence haksız değilim. Hayatta inanın hepimiz zorluklar çekiyoruz. Kimse dışarıdan göründüğü gibi değil. Sorunsuz ve sıkıntısız gibi gözüken birinin iç yüzünü ve yaşadığı sıkıntıları bilemezsiniz çünkü herkes sorunlarını ve sıkıntılarını dışarı yansıtmaz. Bence insan elindekileriyle mutlu olmayı ve her şeyde bir hayır olduğunu anlamalı ve öğrenmeli. Daha önce yaşadığın zorlukları nasıl atlattıysan bunlar da geçecek. Sabır önemli bu konuda. Güzel bir tövbe edip Allah'a anlatın derdinizi. Ferahladığınızı hissedeceksiniz. Asosyal olma olayını değiştirebilirsin. Doğru arkadaşlıklar kurmak da önemli tabii. Psikolojik destek alırsanız aslında bunlar psikolog ile konuşulan konular. Size daha da yardımcı olacaktır kendimden biliyorum. Ayrıyeten önce siz kendinize değer verin ki insanlar da size değer versin.

Çok doğrusunuz hocam. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Bu aralar her gün senin sorduğun soruları soruyorum.
İyi olmak sadece kişisel etik karakterin. Hani derler ya doğru ol dürüst ol iyi ol her kapı açılır. Sanırım yalanmış, bana iş konusunda akıl veren abi vardı. Kul hakkı yeme dürüst ol doğru ol Allah her kapıyı açar demişti. 5dk önce de ülkeye kaçak mal sokup nasıl sattığını anlatıyordu. :D

Çekingenlikten ve utanmaktan bıktım. İnsanlara gösterdiğim saygının 10 da 1'ini göremediğim oluyor. İnsanları gereksiz gözümüz de büyütüyoruz sanırım...

Hocam sözel ve şekilsel olarak sorular vardı. Bunu bilmiyordum ondan dedim. Teşekkürler.
IQ'ya takılacak bir şey yok, ne yapabildiğin önemli. Yapabilmek için ise anlayabilmen gerekli. Çoğu çalışan insan, çoğu yetenekli insan anlamayı başaramadığı için sadece yapabildikleri ile sınırlı kalırlar. Ne kadar çok şeyden anlarsan, bir ve birçok şeyi o kadar iyi yapabilirsin. Anlamak için okumak, dinlemek, gözlemlemek ve tüm bu bilgileri birbirine bağlamayı başarmak yeterlidir. Belki duymuşsundur, "Bir şeyi 5 yaşındaki çocuğa anlatabiliyorsanız, onu anlamışsınızdır." bunu iyi yapabiliyorum, çocuklarla aram iyiydi, kendi çocuğum olunca da iyi oldu. Yarın yeni bir gün, yeni bir sen için hiç de geç değil.

IQ'ya takılacak bir şey yok, ne yapabildiğin önemli. Yapabilmek için ise anlayabilmen gerekli. Çoğu çalışan insan, çoğu yetenekli insan anlamayı başaramadığı için sadece yapabildikleri ile sınırlı kalırlar. Ne kadar çok şeyden anlarsan, bir ve birçok şeyi o kadar iyi yapabilirsin. Anlamak için okumak, dinlemek, gözlemlemek ve tüm bu bilgileri birbirine bağlamayı başarmak yeterlidir. Belki duymuşsundur, "bir şeyi 5 yaşındaki çocuğa anlatabiliyorsanız, onu anlamışsınızdır." bunu iyi yapabiliyorum, çocuklarla aram iyiydi, kendi çocuğum olunca da iyi oldu. Yarın yeni bir gün, yeni bir sen için hiç de geç değil.

Çok haklisiniz hocam. Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı