Dertleşmek istiyorum

Hocam 19 yasinda biri olarak geçmise bakinca lise zamanlarini böyle kötü hatirlamak çok koyuyor. Keşke benim de iyi bir hayatim olsaydi. Umarım özgûvenimi toparlayabilirim hocam. Geçmişteki insanlar beni görûnce gûler gibi oluyorlar. Hemen gidiyordum o ortamdan.

Hocam anladığım kadarı ile sizin ortaokul hayatınız kötü geçmiş. Bu yüzden, lisede de aynı şey olacak diye gelişememişsiniz. Ve aynısını üniversite de yapıyorsunuz. Hocam geçmişte kalmamaya çalışın. IQ testim düşük demişsiniz. Onun için yapılacak en iyi şey balık yağ kullanmak olabilir ve satranç tarzı oyunlar oynamak da geliştirebilir ve zeka gelişimi için en önemli şey yeni bir şeyler öğrenmektir.

Hocam anladığım kadarı ile sizin ortaokul hayatınız kötü geçmiş. Bu yüzden, lisede de aynı şey olacak diye gelişememişsiniz. Ve aynısını üniversite de yapıyorsunuz. Hocam geçmişte kalmamaya çalışın. IQ testim düşük demişsiniz. Onun için yapılacak en iyi şey balık yağ kullanmak olabilir ve satranç tarzı oyunlar oynamak da geliştirebilir ve zeka gelişimi için en önemli şey yeni bir şeyler öğrenmektir.

Hocam peki başka ne var? Peki mesela matematiğimizi vs. nasil iyi yapabiliriz?

Kızların çoğunluğu kekoları bir ilah olarak görmeye başlamışlar resmen bende buna irite oluyorum.
Maalesef hocam.

Hocam peki başka ne var? Peki mesela matematiğimizi vs. nasil iyi yapabiliriz?

Maalesef hocam.
Hocam matematik konusunda işlem yapamadığınızı söylemiştiniz bence bu darbe ile alakalı değil. Bu bir tarz hastalık,sendrom gibi birşey ve de normal. Benimde arkadaşlarım vardı çarpma bölme yapamayan ama fonksiyon, trigonometri yapan. Mesela yanımda zor bir soru çözerken en kolay kısmı olan toplamayı bana sorarlardı. Bazı insanlar yapamıyor bu hızlı işlemleri. Ama bu asla zeka geriliği göstergesi değil.

....Asosyalim, tipsiz ve vasıfsızım....
Yaşamın açısından değiştirebileceğin ilk adım "vasıfsız" kısmı.

Vasıf, bir işi yapabilme yeteneği, bir iş sahibi olmak, bir günde olmasını bekleme ama devam et. Yeteneğin olsun, işini kolaylar, yeteneğin yoksa çalışacaksın, elinden geldiğince. Benim yeteneğim var, çalıştığım işle de örtüşüyor, buna rağmen 2 aydır çözemediğim bir şeyi (26 kez denediğim halde), bugün 15 dakikada (27. denememde) çözdüm. Bazı denemelerim 3-4 gün sürmüştü, bazısı 2 dakika. Pes etmemek önemli, arasıra mola vermek, kitap okumak, gökyüzüne bakmak daha da önemli.

Değiştirebileceklerini değiştirirsin ve hayatta değiştirebileceğin yegane şey ise kendinsin.

Senin durumun daha çok psikolojik şu an, 70 IQ'lu birisinin kendini insani açıdan ifade etmesi bu kadar açık ve net çok mümkün değildir.

Hocam matematik konusunda işlem yapamadığınızı söylemiştiniz bence bu darbe ile alakalı değil. Bu bir tarz hastalık, sendrom gibi bir şey ve de normal. Benim de arkadaşlarım vardı çarpma bölme yapamayan ama fonksiyon, trigonometri yapan. Mesela yanımda zor bir soru çözerken en kolay kısmı olan toplamayı bana sorarlardı. Bazı insanlar yapamıyor bu hızlı işlemleri. Ama bu asla zeka geriliği göstergesi değil.

Anladım hocam umarım bende hızlıca yapabilirim. Teşekkürler.

Yaşamın açısından değiştirebileceğin ilk adım "vasıfsız" kısmı.

Vasıf, bir işi yapabilme yeteneği, bir iş sahibi olmak, bir günde olmasını bekleme ama devam et. Yeteneğin olsun, işini kolaylar, yeteneğin yoksa çalışacaksın, elinden geldiğince. Benim yeteneğim var, çalıştığım işle de örtüşüyor, buna rağmen 2 aydır çözemediğim bir şeyi (26 kez denediğim halde), bugün 15 dakikada (27. denememde) çözdüm. Bazı denemelerim 3-4 gün sürmüştü, bazısı 2 dakika. Pes etmemek önemli, arasıra mola vermek, kitap okumak, gökyüzüne bakmak daha da önemli.

Değiştirebileceklerini değiştirirsin ve hayatta değiştirebileceğin yegane şey ise kendinsin.

Senin durumun daha çok psikolojik şu an, 70 IQ'lu birisinin kendini insani açıdan ifade etmesi bu kadar açık ve net çok mümkün değildir.
Hocam sözel ve şekilsel olarak sorular vardı. Bunu bilmiyordum ondan dedim. Teşekkürler.

Hocam peki başka ne var? Peki mesela matematiğimizi vs. nasıl iyi yapabiliriz?

Maalesef hocam.

Matamatik sabır işidir pes etmeden çok çalışman gerekiyor. Ben de matamatik yapamıyordum fakat bir yerden sonra artık beyin hızlıca işlemleri yapabilmeye başlıyor. Temelin zayıfsa oraya yoğunlaş.

Geri
Yukarı