Detaylı Bilgisayar Hızı Ve Performans Arttırma

baha1234

Hectopat
Daha fazla  
Bu ayarları PC'nize format attıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederim. Daha etkili olur.

Format atmak için internete "(işletim sisteminiz) geri yükleme’" yazdığınızda gerekli videolar, bilgiler çıkıyor. Ya da bir başkasına da attırabilirsiniz tabi.

Bunları yapmadan önce bilgisayarınıza ısınma testi yapın PC ilk açıldığında ile ısınınca FPS'lerde çok fark var ise PC'nizin içini temizletin. Yeni temizletmişseniz de "speedfan" gibi uygulamalar kullanarak fan hızınızı arttırmanızı o da olmuyorsa ek soğutucu almanızı tavsiye ederim. (Ek olarak aşağıdaki bilgileri de uygulayın tabi.)
  • Bilgisayar Performans Arttırma (Windows yüklü PCler için)
  1. Bilgisayar sağ tık > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş > Performans bölümündeki ayarlar > en iyi performans için ayarlar > Uygula.
  2. (Laptop kullanıcılarına özel) sağ altta pil simgesine sağ tıklayın ve güç seçeneklerine girin ve oradan yüksek performansı seçin.
  3. Yüksek performans almak istediğiniz oyunu çalıştırıp görev yöneticisini açın programa sağ tıklayın ve varsa Öncelik Ata'nın üstüne gelip oradan "yüksek" seçeneğini seçin yoksa programa sağ tıklayın "ayrıntılara git" seçeneğine tıkladıktan sonra aynı işlemi yapın.
  4. Bilgisayar sağ tık>özellikler>Gelişmiş Sistem Ayarları>Gelişmiş>kullanıcı profillerindeki ayarlardan Java tabanlı oyunlara RAM verebilirsiniz.
  5. Düşük FPS aldığınız oyunun minimum ayarlarına bakın ve uygulayın. (Oyunun orijinal olduğundan emin olun)
  6. · Oyunun ayarlarında FPS sınırlayıcı varsa sınırlamanızı tavsiye ederim aksi taktirde ekran kartı daha çok yorulur ve ısınma, çalışmadan dolayı FPS kaybına yol açar.
  7. Yandex ve Opera güncellemesini iptal etmeyi unutmayın.
  8. Game Booster3 indirip oyununuzu oradan açın.
  • Bilgisayar Performans Arttırma (Nvidia ekran kartı için)
  1. İşletim sisteminizin arama bölümüne "dxdiag" yazın (uyarı alırsanız "evet"e tıklayın) açılan pencerede bir yükleme olacak bu yüklemeyi bekleyin daha sonra sisteminizin özelliklerine bakın. (Ekran kartı dışında her şey "Sistem" bölümünde, ekran kartı ise "Ekran" bölümünde yer alacaktır. Eğer bilgisayarınızda olan Nvidia ekran kartı yerine başka bir ekran kartı yazıyorsa (mesela Microsoft temel görüntü bağdaştırıcıları) korkmayın. (PC oyundayken Nvidia ekran kartına masaüstündeyken de daha düşük performanslı ekran kartına geçer.) Ama bu teknoloji ya da 2.bir ekran kartı bilgisayarınızda olmayabilir yani ekran bölümünde Nvidia ekran kartı yazması da normaldir.
  2. İşletim sisteminizin arama bölümüne denetim masası yazdığınızda "Nvidia denetim masası’’ çıkıyor ise tıklayın çıkmıyor ise masaüstüne sağ tıklatıp denetim masası bölümünü seçin daha sonra 3D ayarlar>görüntü ayarlarını önayarla yap>benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver>performansı seçin. Daha sonra 3D ayarlar>3D Ayarlarının Yönetilmesi>Genel Ayarlardaki tüm ayarların üzerlerine teker teker tıklayın ve "yüksek performans" "performans" seçeneği olanlarda bu seçenekleri seçin, diğerlerini değiştirmeyin ayrıca bulunuyorsa "yüksek performanslı Nvidia" seçeneğini de seçin. Sonra genel ayarların yanında bulunan program ayarları bölümünden performans almak istediğiniz oyunu seçin ve tekrar varsa "yüksek performanslı Nvidia"yı seçin.
Bilgisayarlarda driverlar 3 yerde bulunur:
  1. C:\Windows
  2. C:\Windows\System32
  3. C:\Windows\System32\Drivers
Bu üç kodu dosya gezgininde bulunan "hızlı erişim" bölümüne sırayla yapıştırın. Drivers klasörüne bir şekilde girin burada Nvidia driverlerini aratın. Varsa Nvidia driverlerinin içinden NVIDIA GeForce Exprienceyi kurun. (Bu program sizin oyunları optimize etmenize, FPS sınırlamanıza, video çekmenize yarayan bir programdır ve internetteki sürümü sadece oyun optimize edebilmektedir) eğer yoksa internete "ekran kartı modeli driver" yazın ve aratın o driveri indirin. Onların içinden aynı programı arayın burada da yoksa yapacak bir şey yok internetten tek özellikli sürümünü indirin. (Çok özellikli programın üstü renkli tek özellikli programın üstü renksiz olmaktadır.) Bu arada Nvidia driverlerini bulmuşken iyice bir kurcalayın orada ekran kartının ne kadar kullanıldığını vb… ölçen programlarda olabilir. Ayrıca ekran kartınız biraz yeni bir modelse sağ altta (ses ayarlarının vb olduğu kısımda) bir Nvidia programı vardır. bu programın logosu renkliyse ekran kartı o anda çalışıyor renksiz ise o anda çalışmıyor demektir.

Bilgisayar Performans Arttırma (AMD Ekran Kartı İçin)
AMD'yi hiç kullanmadığım için bilemiyorum fakat bu video yararlı olacaktır:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Bilgisayar Hızlandırma
  • Eğer SSD'niz varsa işletim sisteminizin SSD'ye kurulu olduğundan emin olun.
  • İşletim sisteminizin arama bölümüne "çalıştır" yazın daha sonra çalıştırın arama bölümüne temp yazıp enterlayın çıkan yerdeki tüm dosyaları silin
  • Çalıştıra %temp% yazın ve çıkan yerde tüm dosyaları silin
  • Çalıştıra recent yazın ve tüm dosyaları silin
  • Bilgisayara tıklayıp içi birazda olsa dolu disklerinize (C: ve D: diskleri) sağ tıklayıp özelliklere girin daha sonra diski temizle diyin çıkan yerdeki tik yapabileceğiniz her yeri yapın ve tamama basın.
  • CCleaner indirip bilgisayarınızı temizleyin.
  • Bilgisayarınız çok kasıyorsa masaüstündeki Bilgisayar ve Geri dönüşüm kutusu hariç her şeyi bir dosyaya atın (PC hızı masaüstü programlarla ters orantılıdır)
  • Görev yöneticisini açın ve başlangıç bölümüne gelin buradan gereksiz programları devre dışı bırakın bu PC'nizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. (Dikkat edin monitörü vb şeyleri devre dışı bırakmayın.)
Bilgisayarıma uygularken öğrendiğim tüm bilgileri 2 saatlik bir yazı sonunda paylaşıyorum şimdiden saygılarımla...

Bana yardımcı olurmusunuz acaba ben oyun oynamayı seven biriyim ama malum pc biraz sıkıntılı bu konuya değinmelimiyim bilmiyorum ama benim bilgisayar masa üstü işlemcim mobil işlemci 😅 bilgisayarcıya topla dedik adam harbi toplamış neyse bende güç ayarları böyle değerleri en iyi hale nasıl getiririm bi yardımcı olur musunuz lütfen
416542

Bana yardımcı olurmusunuz acaba ben oyun oynamayı seven biriyim ama malum pc biraz sıkıntılı bu konuya değinmelimiyim bilmiyorum ama benim bilgisayar masa üstü işlemcim mobil işlemci 😅 bilgisayarcıya topla dedik adam harbi toplamış neyse bende güç ayarları böyle değerleri en iyi hale nasıl getiririm bi yardımcı olur musunuz lütfen Eki Görüntüle 416542
Geç cevap verdiğim için üzgünüm aktif değildim. Attığın sste değer yok ve neyden şikayetçisin? (cümlelerin sağ kısmındaki +'lara basıp tekrar ss atar mısın)

Yani arkadaslar evet dogru artacaktir FPS niz ancak en iyi artis icin ekran kartiiiiii almanizi tafsiye ederim NVIDIA en iyilerindendir yani boyle seyler fazla etki yapmaz amma sag ol bayağı uras misin yazmaya
teşekkür ederim
Helal olsun kardesim dediklerini yaptım ama bir şey olmadi. Bunları Windows XP de denedigim icin olmadı galiba.
İşe yaraması gerek aslında.. Yapamadığınız bölüm varsa yazın yardımcı olayım isterseniz

Yeni konular

Geri
Yukarı