Rehber Detaylı şekilde eski kasaları güzelleştirme

Su değil kezzap

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Bu yazıyı benim gibi hobi amaçlı bilgisayarla uğraşmayı seven ve elinde eski kasa ve donanımlar olan arkadaşlar için yazıyorum. Yaptıklarımın daha iyisini yaparak çok güzel sonuçlar elde edilebilir.

Restore ettiğim sistemin özellikleri:

Xeon E5450 işlemci
MSI G41M P33 Combo anakart
4x2 8 GB DDR3 1066 Mhz RAM
Oem RX460 2 GB Ekran Kartı
1x320 GB 1x1 TB Hard disk
500 Watt Hadron Psu

Yeni sistem aldığım için elimdeki eski parçalar boşa çıkmıştı. Tesadüf eseri olarak da köyde depodan eski tozlu bir kasa çıktı. Asıl konu ise bunları nasıl adam edeceğimdi. Maalesef kasanın eski halinin resmini çekemedim ama sağı solu ezik kapağı zımparalı gibi değişik bir hali vardı.

Kasa kapağının hali:

k1.jpg

Böyle bir kapak varsa hiç uğraşmayın boyama vs. ile daha önceden tecrübem var daha kötü oluyor🙂. Bunun tek çaresi pleksi kestirmek. İyice kasanın sağını solunu ölçüp vidaların gireceği delikleri hesaplayın eğer uygun boşluk yoksa matkapla delebilirsiniz. Diğer şehirleri bilemem ama Ankara için hobi mağazalarından fiyat sormayın 100 TL fiyat çekiyorlar. İskitler veya Kazım Karabekir'de lazer kesim yapan reklamcılar var 30-60 TL arasına güzel kesim yapıyorlar.

Yeni pleksi kapağı takmadan resmini çekmeyi unuttum ama kasaya takılı hali şöyle:

k2.jpg

Neyse kasada bendeki gibi Pro 2000, Arçelik, Beko gibi estetiği bozan markalar varsa üstünü sticker gibi bir malzemeyle kapatmanız lazım. Yukarda da dediğim gibi boya işi sakat malzemeyi rezil etme riski var. Yine benim sticker biraz dandik oldu ama profesyonel baskı yapan kırtasiyeler daha güzel baskı yapar. AMD ekran kartı olduğu için içinde Pro 2000 yazan yere RADEON yazan bir sticker yapıştırdım.

Kasanın markası gizlenmiş görüntüsü:

k3.jpg

Gelelim mevzunun en civcivli yerine. Kablolama yapmak böyle kasalarda işkenceden farksız oluyor ama elinizden geldiği kadar gizlemeniz lazım. Yan kapakların ikisini de söküp tüm PSU kablolarını arkaya atın. Lazım oldukça cırcırlı kelepçelerle demirlerin arkasına bağlayarak olabilecek en gizli şekilde takmaya çalışın. Ön panelden gelen kabloları anakartı takmadan arkasından getirin. Mümkün oldukça sağa sola sıkıştırın işte🙂 Bu biraz da el becerisine bağlı bir iş. Ben hava akışı iyi olsun diye ekstraden öne de 12 cm bir fan taktım.

Kablolama yapılmış içerden görüntüsü:

k4.jpg

Neyse umarım birilerine fikir verir ve işe yarar. İlk defa böyle bir yazı yazıyorum hatalarımı mazur görün. Bu dediklerim çeşitlendirilebir mesela Yan kapağı filmli bir şekilde kestirmek veya led döşemek gibi ama fazla ışık sevmediğim için ben böyle yaptım. Kafanızda tasarladıktan sonra gerisi uğraşmanıza kalmış. Benim yaptığımdan çok daha iyi modifikasyonlar yapılabilir.
.

Bende ona benzer yapmıştım ama arka kapak sökülmediğinden kabloları arkaya atamamıştım. DVD’yi söküp kabloları oraya sıkıştırmıştım.

1647BF66-1915-4115-B974-78D1A439E30A.jpeg

Sonradan istediğim kasayı aldım. Allah herkese istediğini nasip etsin.

9D3D2EF3-705F-4336-B57F-113A3C641563.jpeg

Son düzenleme:
Hocam eski tozlu kasa dediğiniz sistemde RX460 var. Aslında o kadarda kötü değil bence kasa.

Güzel olmuş. El becerisi ve para varsa biraz daha güzelleştirilebilir kasa. Ama ön fan havayı nasıl alıyor merak ediyorum. Yanda bulunan delikler çok küçük değil mi?

Son düzenleme:
Eski tozlu dediği kasa diğer parçalar eski sisteminden kalmış ama benim şuan ki sistemden bile iyi. 😁

Hocam eski tozlu kasa dediğiniz sistemde RX460 var. Aslında o kadarda kötü değil bence kasa.

Güzel olmuş. El becerisi ve para varsa biraz daha güzelleştirilebilir kasa. Ama ön fan havayı nasıl alıyor merak ediyorum. Yanda bulunan delikler çok küçük değil mi?
Yanlış anlaşılmasın kasa boştu yani sadece kasa tozluydu😃 yoksa içindeki sistem hala gayet iyi iş görür
Eski tozlu dediği kasa diğer parçalar eski sisteminden kalmış ama benim şu anki sistemden bile iyi. 😁

Allah daha iyilerini nasip etsin size bu işlere ilk merak saldığımda Pentium Dual Core ile başlamıştım

Geri
Yukarı