Ucuz/Eski Kasada Kablolama Yapma Rehberi

kocamanadam2003

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, hep sormak olmaz deyip elimden geldiğince bir rehber hazırlamak istedim sizlere. Konumuz başlıktan anlaşılacağı gibi nasıl eski kasamızda düzenli bir kablolama yapabiliriz sorusu. Öncelikle sistem özelliklerimi belirtmek istiyorum.
  • -Asus Vento TA-K52 Kasa
  • -Zalman ZM500LE PSU
  • -CM Hyper T4
  • -MSI R7 360
  • -1 HDD 1 DVDROM
  • -Arkada Akasa Classic 12cm fan, önde ise aynı serinin 9cm'lik olanı.
İhtiyacınız olacak şeyleri ise şöyle sıralayabilirim:
  • -Plastik kelepçe (Kabloları birbirine bağlayabilmek ve düzende tutmak için)
  • -Bükülebilir tel (Kabloları kasaya tutturmak için)
  • -Yan keski,pense,tornavida vs.
Başlamadan hatırlatayım: Bunu yaparken oluşabilecek sorunlar tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.
Yapım aşamalarının fotoğraflarını çekemedim kusuruma bakmayın, yaklaşık iki ay boyunca her kafama estiğinde yeni bir şeyler yaptım ve sonuçtan ancak memnun oldum.
İlk yapmanız gereken şey bütün kabloları sökmek, özellikle güç kablolarını.
Sonrasında ATX24PIN kablosunu yönlendirmelisiniz, en kalın ve en eziyet kablodur. Bunun için önerim DVD bölmesinde kabloyu gizlemeniz olacaktır, bundan sonra kullanmayacağınız kabloları da bağlayıp aynı yere atabilirsiniz.
kablolama3.jpeg
Sonrasında 8PIN CPU güç kablosunu bağlıyoruz. Bunun için tek yapabileceğiniz uygun bir yere klipslemek, benim kasamda arkada bir bölme vardı işime yaradı kelepçeyi geçirmek için.
kablolama5.jpeg
Sonra SATA Power ve DATA kablolarını takıyoruz, bunlar ince kablolar oldukları için arkadan geçirebilirsiniz.Power kablosunu aşırı büküp sıkmadığınız sürece rahatça gizlersiniz. DATA kablolarını bir yere bağlamayıp çok sıkmamalısınız. Eğer HDD için kablo uzun gelirse bir tornavida etrafına sarabilirsiniz. (Kasanın arkasını en sonda koyacağım)
kablolama2.jpeg
Power HDD'nin arkasından geliyor. DATA ise sarılı.
kablolama3.jpeg
DVD Rom bölümüne bakın. Power ve DATA arkadan geliyor ve sıkıştırılmamış.
Sonra fan kablolarını bağlayın.
kablolama2.jpeg
Ön fanı kablosu yukarı gelecek şekilde takın ve oradan verin yer varsa, bende var fakat diski söküp uğraşmak istemedim. Yer yoksa benim gibi bir HDD deliğinden arkaya verip arkada sabitleyerek bağlayabilirsiniz.
kablolama5.jpeg
Bloğun etrafında bir tur çevirdim ve bağladım. Bakırla çok küçük bir bölümü temas ettiği için ısı problem olmuyor. Egzoz fan kablosunu fanın arkasına sıkıştırdım, siz kabloyu bağlayıp arkasına koyun, ben yaptıktan sonra uğraşmak istemedim.
Ardından anakartın altındaki konnektörleri bağlayın.
kablolama7.jpeg
Audio (Ses) kablosunu anakartın arkasında sıkıştırdım, eğer uğraşmak isterseniz kasayı delip geçirebilirsiniz fakat bunun için bütün sistem sökülmeli, en ideal çözüm bu.
kablolama2.jpeg
USB portu ve adını unuttuğum on/off restart tarzı fonksiyonların portlarını HDD'nin arkasından geçirip gerdikten sonra arkada bağladım. (Rehber sonunda mevcut arka taraf.)
En son adım olarak GPU'nuzu takın ve varsa PCI Güç konnektörünü bağlayın, bunu da arkadan geçirebilirsiniz, çok germemelisiniz. Eğer aynı kablo üzerinde iki port varsa bunu kablo ile sıkmalısınız, kelepçe ile bağlarsanız açması sizin için eziyet olur.(Maalesef telefonda olduğum için resim atamıyorum. Aşağıda kasanın fotoğrafı olacak incelersiniz.)
kablolama6.jpeg
Kasanın içi böyle gözüküyor.
kablolama4.jpeg
Burası da arkası.
kablolama1.jpeg
Çıplak gözle bu şekilde duruyor.
Son olarak size kesinlikle dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmak istiyorum.
  • -Kasanın arkasındaki kabloları üst üste değil yan yana ayrı şekilde bağlayın. Yoksa kapak kapanmaz.
  • -Kabloları kasaya ve birbirine bağlamak için kelepçe değil tel kullanın. Açması daha rahat olur. Kelepçeyi ancak telin sığmadığı yerlerde kullanınız.
  • -Kelepçeleri sadece kabloları sıkılaştırmak için kullanmalısınız.
  • -İşe başlamadan ekran kartınızı, eğer büyükse soğutucu bloğunuzu, ve tekrar ediyorum bütün konnektörleri sökün. Eğer nasıl takacağınızı hatırlayamazsanız fotoğrafını çekin sökerken. Özellikle ön panel portlarında işe yarar.
  • -Sata DATA kablosu dışında bütün kabloları bağlayabilirsiniz.
  • -Kabloları teker teker sabitleyin üşenmeden, sökmeniz gerekirse yararınıza olur.
Eğer bir sorunuz veya bir öneriniz varsa dinlemeye hazırım. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı