Detonenin tanımı nedir?

Onu detone olan şarkıcılara, şarkıcı ifadesini kadir görenlere sormak gerekir. Profesyonel bir vokalin ton kaçırma gibi bir problemi olmamasi elzemdir. Aynı şekilde bir müzisyenin de akordu bozuk bir enstrüman ile çalmaması gerekir. Yapılan işin talep görüyor ya da beğeniliyor olmasi, teknik olarak doğru olmasını gerektirmez.

Kulak geliştirmek için programlar mevcut. Misal, "Perfect Ear" işinize yarayabilir.
Peki attığım kayıtlar da detone çok mu? Çok hafif kaymalar ya var ya yok... Kulağım doğuştan var zaten. Mesela Ajdar'ı dinlediğimde rahatça detone olduğunu anlıyorum çünkü şarkıyla uyumlu söylemiyor. Zaten şarkı altyapısıda çok basit oluyor.

Ben 16 yaşındayım ve sesimin ergenlik boyunca evrime kafa attığına şahit oldum detone bildiğim kadarıyla "tonda değil" anlamında kullanılmakta kendi ses aralığınızın dışında sesleri/parçaları transpoze etmeden okursanız sesiniz çatlar birçok defa kalın sesimle bende detone yaşadım fakat sesinizi daha sık kullanır kulağınızı geliştirirseniz parça esnasında oktav değişimi bile yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben 16 yaşındayım ve sesimin ergenlik boyunca evrime kafa attığına şahit oldum detone bildiğim kadarıyla "tonda değil" anlamında kullanılmakta kendi ses aralığınızın dışında sesleri/parçaları transpoze etmeden okursanız sesiniz çatlar birçok defa kalın sesimle bende detone yaşadım fakat sesinizi daha sık kullanır kulağınızı geliştirirseniz parça esnasında oktav değişimi bile yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Peki ben tenor değil miyim sizce?

Detone olma gibi bir sorunum yok. Zaten çoğu pop şarkıcısı efektleri kullandığı için, genelde sahnede biraz detone olurlar. Hiç detone olmayan bir şarkıcıyı günümüzde bulabileceğinizi sanmıyorum. Zaten şu devirde bütün profesyonel ses kayıt stüdyolarında detone olan notaları, sesin doğallığını bozmadan düzelten bir plugin var adıda "Pitch Correction". En profesyonel stüdyolar bile kullanıyor. Böyle birşeyin icat edilmeside, insanların her şarkıyı %100 doğru notada okuyamayacağını ispatlıyor bence.

Şan eğitiminden fazla anlamıyorum fakat ses aralığınızı hangi notalar arasında inip çıkabildiğiniz belirler YouTube'dan testler aracılığıyla veya yapabiliyorsanız bir müzik öğretmenine danışarak bilgi alabilirsiiz yardımcı olacaktır bu arada ileride ben de müzik öğretmenliği düşünüyorum. :D

Detone olma gibi bir sorunum yok. Zaten çoğu pop şarkıcısı efektleri kullandığı için, genelde sahnede biraz detone olurlar. Hiç detone olmayan bir şarkıcıyı günümüzde bulabileceğinizi sanmıyorum. Zaten şu devirde bütün profesyonel ses kayıt stüdyolarında detone olan notaları, sesin doğallığını bozmadan düzelten bir plugin var adıda "pitch correction". En profesyonel stüdyolar bile kullanıyor. Böyle bir şeyin icat edilmeside, insanların her şarkıyı %100 doğru notada okuyamayacağını ispatlıyor bence.

Doğru teknik kullanmayarak uzun süre boyunca sahnede seslerini yıpratan sanatçılar için teknoloji yardıma yetişiyor evet ama sizin için en sağlıklısı bir şan eğitimi uzmanına danışmak ya da emre yücelen vs gibi YouTube kanallarını takip etmek olacaktır kafanıza vura vura yanlışlarınızı düzelten biri olmadan ilerlemeye çalışmak daha zor bana kalırsa.

Şan eğitiminden fazla anlamıyorum fakat ses aralığınızı hangi notalar arasında inip çıkabildiğiniz belirler YouTube'dan testler aracılığıyla veya yapabiliyorsanız bir müzik öğretmenine danışarak bilgi alabilirsiiz yardımcı olacaktır bu arada ileride ben de müzik öğretmenliği düşünüyorum. :D

Doğru teknik kullanmayarak uzun süre boyunca sahnede seslerini yıpratan sanatçılar için teknoloji yardıma yetişiyor evet ama sizin için en sağlıklısı bir şan eğitimi uzmanına danışmak ya da emre yücelen vs gibi YouTube kanallarını takip etmek olacaktır kafanıza vura vura yanlışlarınızı düzelten biri olmadan ilerlemeye çalışmak daha zor bana kalırsa.
Bu arada bana biri bana detone demiştide... Kulağım gayet iyi. Hatta test bile yaptım. Sadece 3 hata var onun sebebi ise kulaktan değil, notaların isimlerini ezberlemediğim için. Yani C, D, E gibi... Do Re Mi şeklinde olsa aslında fullerdim.
1620436497781.png

Daha da uzun test yaptım.
1620437405932.png

Testin linki: Perfect Pitch Ear Training Test

Nota bilgisi konusunda hiç eğitim almadım. Kulağımı geliştirmek için hiç eğitim almadım. Doğuştan varolan kulağımla yaptığım testtir. Ayrıca C'miş, D'miş falan bunları normalde hiç bilmem ama tahmin yürüterek dinlediğim notalara güvenerek böyle bir test yaptım.
Müzik sadece kulaktan ve yetenekten, tonlardan oluşmuyor. Müzik aynı zamanda bir bilimdir çünkü. Müziğin bilimsel kısmını da ancak eğitim alarak ve çalışarak öğrenebiliriz. Müzik kulağı denen şey aslında beyinde bitiyor.

Bu arada beni eleştiren kişilere ise şunu söylemek isterim; Açıkçası profilinize çok rahat bir şekilde "Ben ses eğitmeniyim" veya "Şu şu konuda eğitim aldım" vs diye yazmak çok kolay. Ancak belkide internette kendini profesyonel olarak tanıtan kimseye güvenmemeliyim. Bunun en sağlıklısı, yüz yüze gerçek bir şan eğitmeniyle görüşerek çözmek olacaktır. Eleştiri, bir kişiyi geliştirmek için yapılır. Ancak o eleştiride sadece olumsuz şeyler söyleniyorsa, bu yapıcı eleştiri değil, yıkıcı eleştiri olur. Sadece "ses eğitimi al" diyince eleştiri yıkıcılıktan kurtulmuyor bence.. Çünkü hani 5 kötü, 1 iyi şey söylemek oluyor bu. Bu şekilde insan kendi mesleğine nasıl motive olabilir ki? İyi geceler. :)
Emin olun bu programlar ve pluginler profesyonel şarkıcılar için yapıldı ve onlar kullanıyor. Detone düzelten Pitch Correction efektini çıkarmalarının tek bir mantıklı açıklaması var o da, sanatçıların ufak tefek detonelerini düzeltmek için... Detone'den kaçamazsınız. Zor ve takip etmesi çok zor bir şarkı söylerken, isterseniz profesyonel olun fakat o hızda söylerken detone olma riskiniz daha yüksektir. Örneğin pianoda hızlıca türk marşını çalabilirsin ancak hızlı bir şekilde tüm notaları doğru şekilde ağzınla "ba-ra ba-ra" diyerek tüm notaları sorunsuz şekilde veremezsiniz. En kötü ihtimal eğer profesyonelseniz 2-4 nota yanlış çıkabilir.

Bakın profesyoneller bile kullanıyor bu efektleri...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı