Çözüldü Detroit uzaktaki nesnelerin bulanik gozukmesi ve karincalanma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11
Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
XPG 2x8 3200 MHz
Ekran kartı
RX6600
Anakart
H610M-K D4
İşlemci
i5-12400F
Merhaba, Detroit oyununda grafikler Ultra olmasina ragmen bulaniklik ve uzaktaki nesneler karincalaniyor. Tek Detroit degil bazen diger oyunlarda da yasiyorum. Karakterlerin saclarinin karincalanmasi ozellikle. Bazen de yerler karincalaniyor. Monitor mu sorunlu ekran karti mi ya da baska bir şey mi sorunlu? DisplayPort kablosu alsam cozulur mu?
Bilgisayar ile goruntu veya video cekmedim belki gozukmez diye. Eger telefondan cektiklerimle fark edemediyseniz ya da herhangi bir karincalanma falan gozukmediyse bilgisayar ile video kaydedebilirim gozukurse.
Mesela daha menudeyim ama karincalanma mevcut karakterin yuzunde falan.

IMG_20230624_142406.jpg

IMG_20230624_142532.jpg

Uzaktaki yerler olsun hepsi bulanik ve karincali.
Bir de sadece oyun icin degil herhangi bir insan yuzunde de karincalanma mevcut gibi tamamen pürüzsüz degil yani. Google'a insan fotografi bulmak icin insan yazdim gosterebilecegim fotograf bu idi.

IMG_20230624_142704.jpg

Ekran karti driveri guncel ve ekran karti ayarlari standart.

@Yener K.

Çözüm
Radeon ayarlarında görüntü keskinleştirme açıksa kapatın. Monitör ayarlarında da oyun modu benzer ayar varsa kapatın.
Merhaba, Detroit oyununda grafikler Ultra olmasina ragmen bulaniklik ve uzaktaki nesneler karincalaniyor. Tek Detroit degil bazen diger oyunlarda da yasiyorum. Karakterlerin saclarinin karincalanmasi ozellikle. Bazen de yerler karincalaniyor. Monitor mu sorunlu ekran karti mi ya da baska bir şey mi sorunlu? DisplayPort kablosu alsam cozulur mu?
Bilgisayar ile goruntu veya video cekmedim belki gozukmez diye. Eger telefondan cektiklerimle fark edemediyseniz ya da herhangi bir karincalanma falan gozukmediyse bilgisayar ile video kaydedebilirim gozukurse.
Mesela daha menudeyim ama karincalanma mevcut karakterin yuzunde falan.

Eki Görüntüle 1834514

Eki Görüntüle 1834518

Uzaktaki yerler olsun hepsi bulanik ve karincali.
Bir de sadece oyun icin degil herhangi bir insan yuzunde de karincalanma mevcut gibi tamamen pürüzsüz degil yani. Google'a insan fotografi bulmak icin insan yazdim gosterebilecegim fotograf bu idi.

Eki Görüntüle 1834520

Ekran karti driveri guncel ve ekran karti ayarlari standart.

@Yener K.

Detorit de alan derinliği kapanmıyor kapatan bir mod var ama TAA'yı kapatıyor o da çok kötü gözüküyor o yüzden.

FidelityFX CAS ayarı vardı galiba oyunda, onu kapatın bakalım. Ekstra keskinlik sağladığı için karıncalı bir görüntü çıkıyor.

Kapattim ama hala karincalaniyor. Hani sadece agaclar falan karincalansa tamam ama oyun tamamen karincalaniyor. Sadece bu oyun icin dusunmeyin baska oyunlarda da karakterin saci veya yerler karincalasabiliyor.

Detroit'te anti aliasing ayarını doğrudan değiştiremiyoruz sanırsam. Diğer oyunlarda da oluyorsa anti aliasing ayarını köklersen sorun çözülür.

İnsan yüzlerindeki olan karıncalanma ve bulanıklaşmayı nasıl çözebilirim? Örneğin şu an profil fotoğrafınız bir garip gözüküyor. Fotograf monitorun 1920x1080 oldugunda normal net gozukuyor. Eski bilgisayari kullanirken boyle bir şey yasamiyordum.

IMG_20230624_150145.jpg

IMG_20230624_150151.jpg

Telefon ile bakiyorum bu kadar kotu gozukmuyor.

Kapattim ama hala karincalaniyor. Hani sadece agaclar falan karincalansa tamam ama oyun tamamen karincalaniyor. Sadece bu oyun icin dusunmeyin baska oyunlarda da karakterin saci veya yerler karincalasabiliyor.

Hocam ekran kaydı alıp buraya atın. Videoda sıkıntı yoksa monitörde vardır ki bence öyle.

Radeon ayarlarında görüntü keskinleştirme açıksa kapatın. Monitör ayarlarında da oyun modu benzer ayar varsa kapatın.

Görüntü keskinleştirme %100 seçiliydi kapattım düzeldi. Bunun için teşekkür ederim.

Oyunda da karıncalanma gitmiş gibi gözüküyor ama keskinleştirme kapandığından daha çok bulanıklaşmış gibi ne yapabilirim?

Görüntü keskinleştirme %100 seçiliydi kapattım düzeldi. Bunun için teşekkür ederim.

Görüntü keskinleştirme ayarı bütün sisteme etki ediyor maalesef, bu nedenle Windows'ta inanılmaz kötü oluyor. Önceden böyle değildi galiba, sadece oyuna girince etkinleşiyordu ancak ya bozdular ya da böyle çalışıyor artık.

Oyunda da karıncalanma gitmiş gibi gözüküyor ama keskinleştirme kapandığından daha çok bulanıklaşmış gibi ne yapabilirim?

FidelityFX CAS ayarını açabilirsin tekrar.

Geri
Yukarı