Devil May Cry 5 İnceleme

ragmanı gördüğümden beri oynamak için yanıp tutuştuğum, yeni Dante yüzünden fena tepkiler alan, efsanevi Devil May Cry serisinin rebootu DmC Devil May Cry, nam-ı diğer Devil May Cry 5 nasılmış hep beraber bakalım.

DMC 1.jpg

Her ne kadar oyun daha yayınlanmadan tepki alsa da, ben hiç kötü gözle bakmamıştım. Büyük umutlarım vardı. Bir kere fragmanı görünce o görüntülere, deamonlara hayran kaldım. Herkes Ninja Theory seriyi batıracak diye bakarken ortaya süper keyifli bir oyun çıkartmışlar. Zaten oyun adı üstünde, reboot. Kalkıp da aynı hikayeyi bekleyemezdiniz.

İlk olarak, oyunun oynanış şekli çok güzel. PC üzerinde oynuyorum oyunu, malum, slasher türü oyunları bilgisayarda bulmak çok zor, oynaması da öyle; ancak bu oyun gayet akıcı ve rahat oynanıyordu. Devil May Cry serisini oynayanlar bilir, hareketler hiç kesilmiyor. Hem gayet iyi vuruşlar vardı hem de oynaması çok eğlenceli bu oyunda da.

Görüntülere gelirsek... kesinlikle ama kesinlikle muhteşemlerdi. Hayran hayran ekrana bakmaktan oynamayı unuttuğum bile oldu, evet. O renkler, temalar, yerler... mükemmeldi. Ayrıca her bölümde farklı temalar olması da etkileyiciydi. Görüntüler konusunda benden dolu dolu bir 10 puan kaptı diyebilirim.

Bir de, herkesin düşündüğü aksine oyunun bir HİKAYESİ VAR. Çoğu kisi hikayenin yetersiz olduğunu düşünmüş ama bence hepsi Dante'ye duyulan kinden. Bir hikaye var ve bence bu hikaye süper!

DMC 2.jpg

Oyunu oynarken sürekli Dante'nin annesi ve babsından bir kesit görüyoruz, ki bu dramatikti. Ve oyunun temel konusu da iblis hükumeti ve insanların medya tarafından kontrol edilmesini durdurmak (Bizim de bir Dante'ye ihtiyacımız yok mu sizce de?) Eh, tabii biraz gerçek hayata gönderme vardı. Örneğin The Order, televizyondaki maskeli Vergil, Anonymous idi. Bizim ülkemize uyarlarsak RedHack diyebiliriz herhalde. Tabii bu temel konu, Dante'nin anne babası haricinde bir de Vergil ve Kate var. Kim demiş konu yok diye?

Değinmek istediğim başka bir şey, oyunun soundtracki daha ne kadar inanılmaz olabilirdi acaba? Müzikler olağanüstüydü gerçekten. Aradaki konuşmalara "Bir Dante değildi" diyenler çok olsa da ben aradaki esprileri oldukça sevdim. Güldüğüm çok yer oldu. Dante zaten her zamanki cool bad boy havasında idi. Evet, kendisini ilk görünce ben de dedim bu tam Amerikan oğlanı olmuş diye ama lütfen bana yeni Dante olmamış diye gelmeyin. Çünkü çok iyi olmuş.

DMC 3.jpg

Toplum baskısı, herkes yeni Dante'yi lanetleyince ben de bir hoşnutsuzluğa kapılmıştım ama herkesin oyunu oynayınca düşüncesi değişti diye tahmin ediyorum. Tamam, Devil May Cry 4'teki Dante farklıydı ama yenisine laf atmakta hoş bir şey görmüyorum açıkçası. Değişen sadece saç rengi miydi? Biraz. Tavırları da değişmişti azıcık. Ama bana kalırsa beş yıldızlı bir baş karakter olmuş DmC Dante'si. Kendine hayranım açıkçası. Laf sokma yeteneği ile kırdı geçti ortalığı. E tabii küfürler gırla oyunda ama olmasaydı rahatsız edici olabilirdi diyebilirim.

Şu anda hem DMC 4 hem de DmC Devil May Cry 5: Vergil's Downfall'u oynayan biri olarak diyorum, kim niye bu oyuna düşük puan veriyor, nasıl sevemiyor bu oyunu?
Şaka değil, hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan biri olabilir. Eski Dante'nin de hayranıyım arkadaşlar. Öyle bakmayın. Ama yenisi de süpper olmuş. Nero'yu özledim tabii ama Ninja Theory'ye PS 4 için çıkarmalarını ve en yakın zamanda DMC 6 ya başlamaları için yalvarmak istiyorum, bu arada, bileniniz var mı? Yeni oyun çıkarmayı düşünüyorlar mı acaba? Bilgisi olan ne olur yorum bıraksın!

DMC 4.jpg

Oyunu oynamayanlar için söyleyeyim, gerçi görmüşsünüzdür fotoğraflardan ama oyunun ilk fragmanındaki Dante'den farklı bir Dante var. Oradaki 2009 yılında çekilmiş, 2013 hali Dante bu gibi. Aranızda tereddüt edeniniz varsa hemen alsın bu oyunu derim. PS 3'te de çok keyifli olduğunu belirteyim. Umarım 4'te de oynayabiliriz.

Belirteyim, oyun beklediğimden daha zordu. Ama bir kez bitirdim, ikinci kez bir zorluk seviyesi daha atlayarak bitireceğim umarım. Yarısındayım şuan. Sıkılmayacağım sanırım. Oyunu bitirince yeni kostümler ve silahlar açılıyor. Daha doğrusu görünüşleri değişiyor sadece. Beyaz saçlı Dante'yi elde edebiliyorsunuz hem. (Çocukluk fotoğrafı siyah saçlı olunca biraz tuhaf oluyor ama olsun)

Tabii ben hızımı alamadım, hemen Vergil's Downfall'u da oynamaya başladım bitirince. Onun yorumu da çok yakında. Vergil'ın tarafından oynamak nasılmış anlatacağım tabii.

Siz oyunu nasıl buldunuz, oynamayı düşünüyor musunuz? Yorum bırakmayı unutmayın!

Kaynak: Deniz'in Yorum Durağı: İnceleme: DmC Devil May Cry

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi ben son bölümlerde kalmıştım, bir türlü geçemeyip oyunu bıraktım ama pişman oldum. Yeniden indirmeyi düşünüyorum. Oyundaki en sevdiğim soundtrack:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Single player oyunlarında sevdiğim güzel oyunlardan biridir. Bazı bölümleri evet biraz zor geçilior bulamadıklarınız oluyor :) Gerçekten de uzun bir oyun ve görevleri yapamama sorunu sizi daha çok bağımlı yapabiliyor.
Bazılarını ise bulamayıp oyundan soğutabiliyor :)

Beyler yazıda spoiler var mı ? Bende "Almalı mıyım ? Almamalıyım mı ?" diye kendime soruyorum. Birkaç yerden baktım ama spoiler yedim biraz :) Oyuna genellikle güzel diyorlar.

Ben pek beğenmiyorum genelde bu tarz oyunları..
Ama inceleme için teşekkürler. Bayağı zaman olmadı mı bu oyun çıkalı? Ben öyle hatırlıyorum da, unutmuş da olabilirim..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı