Devlet hastanesinde burun eti ameliyatı yaptırmak için ne yapılmalı?

Yusuf2939

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar son 5 ayda 3 defa devlet hastanesine gittim kbb bölümüne ve her defasında doktorlar iki üç şey mırıldanıp ilaç yazarak gönderdiler. Doktorlar daha iyi bilirler diye fazla üstelemiyorum fakat bir yandan da devlet hastanesi olduğu için acaba ameliyat etmemek için bilerekten mi gönderiyorlar diye düşünmeden edemiyorum. Burnumda 15 yaşından beri et var ve nefes almamı engelliyor. 15 yaşında doktora gittiğimizde annemle doktor burnumun içinde kemik ve etin nefes almamı engellediğini ve ileride ameliyat ile düzeleceğini fakat şu an yaşımdan dolayı tek yöntemin ilaç olduğunu söylemişti. Şu an ise 19 yaşındayım ve aynı hastanenin farklı doktoruna gittiğimde bana senin burnunun ilaç ile düzeltilmeyecek bir tarafı yok dedi ve 2 defa kendisine gittim ikisinde de ilaç yazdı. Bugün ise farklı doktora gittim yine aynı hastanede o da bir şeyler geveledi yok ilaçları düzenli kullanmalısın zamanla hafifler vs. deyip yine ilaç yazarak gönderdi. Bu sorun ile yaşamaktan artık bıktım usandım, herhangi az bir nemli yere gittiğim an burnum akıyor, hafif sıcakta yine burnum akıyor. Kışın zaten anlatmıyorum bile, burnumun iki tarafı da kapanıyor ve ağzımdan nefes almak zorunda kalıyorum. Sizce özele mi gitmeliyim bu durum için yoksa devlette bir süre daha randevu alarak ısrarlı bir şekilde gidersem sonunda ameliyat yaparlar mı?

Özele git, düşündüğün kadar pahalı olmayabilir. Ben bir üniversitede muayene oldum ve 280 ya da 380TL gibi bir para ödedim, şimdi 6 ay boyunca ücretsiz gidip gelebiliyorum doktora. Sonrasında lazerle burun etimi küçülttüler, sigortamdan emin değilim ama bitmiş olması lazım, yine de gelip ameliyat için para talep etmediler, belki henüz bitmemiştir 🤔. Neyse ameliyat parası varsa yaptıktan sonra ödemezsen çıkamazsın diyeceklerini sanmıyorum, yine de sorarsın doktora

Özele git, düşündüğün kadar pahalı olmayabilir. Ben bir üniversitede muayene oldum ve 280 ya da 380TL gibi bir para ödedim, şimdi 6 ay boyunca ücretsiz gidip gelebiliyorum doktora. Sonrasında lazerle burun etimi küçülttüler, sigortamdan emin değilim ama bitmiş olması lazım, yine de gelip ameliyat için para talep etmediler, belki henüz bitmemiştir 🤔. Neyse ameliyat parası varsa yaptıktan sonra ödemezsen çıkamazsın diyeceklerini sanmıyorum, yine de sorarsın doktora
Lazerle nasıl küçülttüler etkili oldu mu pek? Geçici bir çözüm galiba lazer yöntemi yanlış hatırlamıyorsam

Sanırsam benim burun etim için lazer ile yakmak yeterli oldu. İleride tekrar büyür mü bilmiyorum ama "%100 kesin bir daha sorun çıkarmaz" da diyemem. Yine de bu bir parça etin kolayca tekrar büyümesinin kolay olacağını sanmıyorum. Neyse sen özele git sor ne kadara muayene ediyorlar ve ameliyat parası ne kadar, senin için uygun tedaviyi doktor söyler zaten.

Uyarım eğer senin durumun için ağır bir ameliyat gerekiyorsa (et kesme ve kemik çıkarma gibi) ameliyata düşüneceğiz deyip çık. Asla bir doktor ile kalıp eyleme geçme. Başka yerde başka doktorlara da sor, baktın başka yol yok o zaman olursun. Örnek olarak bir arkadaşımın başına gelen bir doktor kolundaki kisin ilerlemiş olmasından dolayı kemiğini kesip her sene değiştirmek zorunda kalacağı titanyumdan bir protez yapmak istemişti, başka doktorlara danışmasaydı şu an kolundan olabilirdi.

başka bir örnek olarak geçenlerde rastgele araştırmalar yaparken rastladığım benzer bir konudan bahsedeyim. Eskiden alerji ve diğer nedenlerden dolayı sinüsün sıvı ile dolduğu, daha sonra içerideki etlerin şişip çıkışı tıkadığı durumlarda, o basınç ile oluşan ağrıyı ortadan kaldırmanın tek yolu hastanın burnunun içinden birkaç köprü kemiği çıkararak kanalları geri açmakmış. Şimdi bugünlerde yeni çıkan aletler ile oraya sadece ince bir boru sokup oradaki birikmiş sıvıyı boşaltarak tedavi edebiliyorlar. Belki ileride başına gelirse böyle bir tedavinin de varlığından haberdar ol diye söyledim.

Kimi zaman bu tür yeni çözümler her ülkede olamayabiliyor, zamanında benzeri bir alet ilk defa çıktığında henüz kendilerine yok diye konuşan yabancılar görmüştüm, bu Türkiye için de illa oluyordur.
Neyse buradan da sön tavsiyem, senin durumun muhtemelen yaygın olan ve en uygun tedavileri tıpta bulunup yaygınlaşmış bir sorundur ama spesifik başka sorunların çıkarsa onları da internette yabancı kaynaklardan araştır. Yine de doktordan fazla bilemezsin ama senin de ek bilginin olması zarar vermez

ilaçlarını ne kadar uzun süre düzenli şekilde kullandın bilmiyorum ama günün sonunda etki etmedilerse ve hala bu kadar sıkıntı çekiyorsan bunu yeni doktoruna belirtmeyi unutma

Sanırsam benim burun etim için lazer ile yakmak yeterli oldu. İleride tekrar büyür mü bilmiyorum ama "%100 kesin bir daha sorun çıkarmaz" da diyemem. Yine de bu bir parça etin kolayca tekrar büyümesinin kolay olacağını sanmıyorum. Neyse sen özele git sor ne kadara muayene ediyorlar ve ameliyat parası ne kadar, senin için uygun tedaviyi doktor söyler zaten.

Uyarım eğer senin durumun için ağır bir ameliyat gerekiyorsa (et kesme ve kemik çıkarma gibi) ameliyata düşüneceğiz deyip çık. Asla bir doktor ile kalıp eyleme geçme. Başka yerde başka doktorlara da sor, baktın başka yol yok o zaman olursun. Örnek olarak bir arkadaşımın başına gelen bir doktor kolundaki kisin ilerlemiş olmasından dolayı kemiğini kesip her sene değiştirmek zorunda kalacağı titanyumdan bir protez yapmak istemişti, başka doktorlara danışmasaydı şu an kolundan olabilirdi.

Başka bir örnek olarak geçenlerde rastgele araştırmalar yaparken rastladığım benzer bir konudan bahsedeyim. Eskiden alerji ve diğer nedenlerden dolayı sinüsün sıvı ile dolduğu, daha sonra içerideki etlerin şişip çıkışı tıkadığı durumlarda, o basınç ile oluşan ağrıyı ortadan kaldırmanın tek yolu hastanın burnunun içinden birkaç köprü kemiği çıkararak kanalları geri açmakmış. Şimdi bugünlerde yeni çıkan aletler ile oraya sadece ince bir boru sokup oradaki birikmiş sıvıyı boşaltarak tedavi edebiliyorlar. Belki ileride başına gelirse böyle bir tedavinin de varlığından haberdar ol diye söyledim.

Kimi zaman bu tür yeni çözümler her ülkede olamayabiliyor, zamanında benzeri bir alet ilk defa çıktığında henüz kendilerine yok diye konuşan yabancılar görmüştüm, bu Türkiye için de illa oluyordur.
Neyse buradan da sön tavsiyem, senin durumun muhtemelen yaygın olan ve en uygun tedavileri tıpta bulunup yaygınlaşmış bir sorundur ama spesifik başka sorunların çıkarsa onları da internette yabancı kaynaklardan araştır. Yine de doktordan fazla bilemezsin ama senin de ek bilginin olması zarar vermez.

İlaçlarını ne kadar uzun süre düzenli şekilde kullandın bilmiyorum ama günün sonunda etki etmedilerse ve hala bu kadar sıkıntı çekiyorsan bunu yeni doktoruna belirtmeyi unutma.

Teşekkürler zaten benim şaşırdığım farklı doktora gitmeme rağmen devlettekiler bir amilyatla olur diyorlar bir haple giderilir diyorlar hiç anlamadım. Özele gidersem de özeldekiler sırf para uğruna karıncayı deve de yapabilirler diye gitmiyorum ama şu an özelde muayane olmayı düşündüm bir de o doktorun görüşünü alayım. İlaçlar konusunda ilaçları düzenli kullanmadım ilk hocanın verdiğini ama ikinci verişinde kullandım ve yine de hiçbir somut etki yaratmadı. Hatta daha da better etti dersem yalan atmış olmam şu an burnumda sanki kocaman bir sümük var da çıkaramıyorum gibi bir his var ve çok rahatsız edici. Burnumu ancak yukarı kaldırdığım vakit rahat nefes alabiliyorum garip bir sorun ve bu sorunun hap veya sprey ile geçeceğini düşünmüyorum.

Geri
Yukarı