DGS ile makine mühendisliği mantıklı mı?

Daha fazla  
Meslek
makine teknikeri
Şu an Karabük üniversitesinde makine ve metal teknolojileri okumaktayım. 2 sınıfa geçtim ve DGS yapmayı düşünüyorum. Ancak mühendislik biraz gözümü korkutuyor ve iş imkanlarının, teknikerlere nispeten daha az olduğunu düşünüyorum. DGS yapmalı mıyım? Yoksa CNC torna üzerinden kendimi geliştirip freelace mi çalışmalıyım?

DGS normal YKS kadar genel kitlenin girdiği bir stres dönemi değil. DGS kontenjanları çok düşük, mühendislikler 1-2 kişilik kontenjanlar açıyor. O kontenjanları kazanan tayfa da hayatsız gibi DGS kasıyorlar. 300 soru bankası bitirip DGS'de ilk yüze girenler falan sağlam bölümlere yerleşiyor. Burada asıl önemli olan senin mental sağlığın. 3-5 ay DGS çalışıp bunalacaksan veya vazgeçeceksen bu işe hiç girişme derim. Yani vıttırı vızzık üniversitesinden mühendis olarak mezun olduğunda en fazla özel şirketlerde işe başlarsın, onda da dışarıdaki teknikerle maaş farkı olarak 1-2 anca alırsın. Tekniker olup kendini geliştirmek halk ağzında bu işin kurdu olmak ve buradan para kazanmak bana mantıklı geliyor. Tabii ki bunlar benim düşüncelerim, hayatını yönlendirmek senin elinde. Biraz DGS konusunda ve bölümün konusunda araştırmalar yaparak kararı kendin verebilirsin.

DGS normal YKS kadar genel kitlenin girdiği bir stres dönemi değil. DGS kontenjanları çok düşük, mühendislikler 1-2 kişilik kontenjanlar açıyor. O kontenjanları kazanan tayfa da hayatsız gibi DGS kasıyorlar. 300 soru bankası bitirip DGS'de ilk yüze girenler falan sağlam bölümlere yerleşiyor. Burada asıl önemli olan senin mental sağlığın. 3-5 ay DGS çalışıp bunalacaksan veya vazgeçeceksen bu işe hiç girişme derim. Yani vıttırı vızzık üniversitesinden mühendis olarak mezun olduğunda en fazla özel şirketlerde işe başlarsın, onda da dışarıdaki teknikerle maaş farkı olarak 1-2 anca alırsın. Tekniker olup kendini geliştirmek halk ağzında bu işin kurdu olmak ve buradan para kazanmak bana mantıklı geliyor. Tabii ki bunlar benim düşüncelerim, hayatını yönlendirmek senin elinde. Biraz DGS konusunda ve bölümün konusunda araştırmalar yaparak kararı kendin verebilirsin.

Kendi ilim olan Karabük'te mühendislik okumayı düşünüyorum (bu üniversitenin mühendislik fakültesi iyidir). DGS dönemi benim için sıkıntı bir dönem olmaz. Benim kaygılandığım taraf üniversiteden nasıl mezun olacağım çünkü mühendislikler arasında ki en zoru makine, mezun olduktan sonra ki iş imkanları mühendisler için çok kısıtlı. Ok fazla mühendis tanıdığım var ancak kendilerini geliştiremedikleri için neredeyse hepsi işsiz.

𝕊𝕚𝕫𝕚𝕟 𝕘𝕚𝕓𝕚 𝔻𝔾𝕊'𝕔𝕚𝕝𝕖𝕣 𝕡𝕚𝕪𝕒𝕤𝕒𝕪ı 𝕕üşü𝕣ü𝕪𝕠𝕣𝕝𝕒𝕣 𝕫𝕒𝕥𝕖𝕟. ℍ𝕒𝕕𝕕𝕚𝕟𝕚𝕫𝕚 𝕓𝕚𝕝𝕚𝕟. 𝕊𝕚𝕫 𝕜𝕚𝕞 𝕞ü𝕙𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤 𝕠𝕝𝕞𝕒𝕜 𝕜𝕚𝕞. 𝔹𝕚𝕫 ü𝕟𝕚𝕧𝕖𝕣𝕤𝕚𝕥𝕖 𝕤ı𝕟𝕒𝕧ı𝕪𝕝𝕒 𝕫𝕒𝕣 𝕫𝕠𝕣 ç𝕒𝕓𝕒𝕝𝕒𝕣𝕜𝕖𝕟 𝕓𝕚 𝕕𝕖 𝕤𝕚𝕫𝕚𝕟 𝕥𝕖𝕞𝕖𝕝 𝕞𝕒𝕥𝕖𝕞𝕒𝕥𝕚𝕜𝕝𝕖 𝕘ö𝕣𝕕üğü𝕟ü𝕫 𝕓𝕒𝕤𝕚𝕥 𝕕𝕖𝕣𝕤𝕝𝕖𝕣𝕚 𝕤𝕒𝕪ı𝕪𝕠𝕣𝕝𝕒𝕣. 𝕄ü𝕙𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤𝕝𝕚ğ𝕚𝕟 𝕪ü𝕫 𝕜𝕒𝕣𝕒𝕤ı𝕤ı𝕟ı𝕫. 𝔾𝕖𝕝𝕞𝕖𝕪𝕚𝕟 𝔻𝔾𝕊'𝕪𝕝𝕖 𝕞ü𝕙𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤𝕝𝕚ğ𝕖, 𝕥𝕖𝕜𝕟𝕚𝕜𝕖𝕣 𝕠𝕝𝕦𝕟 𝕥𝕖𝕜𝕟𝕚𝕤𝕪𝕖𝕟 𝕠𝕝𝕦𝕟 𝕜𝕒𝕤𝕚𝕪𝕖𝕣 𝕠𝕝𝕦𝕟. 𝔸𝕞𝕒 𝕞ü𝕙𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤𝕝𝕚ğ𝕚𝕟 𝕜𝕒𝕝𝕚𝕥𝕖𝕤𝕚𝕟𝕚 𝕕üşü𝕣𝕞𝕖𝕪𝕚𝕟.

Ç𝕠𝕜 𝕚𝕪𝕚 𝕓𝕚 ş𝕖𝕪 𝕠𝕝𝕤𝕒𝕪𝕕ı 𝔻𝔾𝕊 𝕚𝕝𝕖 𝕘𝕖𝕝𝕞𝕖𝕜 𝕞𝕚𝕝𝕝𝕖𝕥 𝕤𝕒ğ𝕝ı𝕜 𝕙𝕚𝕫𝕞𝕖𝕥𝕝𝕖𝕣𝕚, 𝕙𝕒𝕤𝕥𝕒 𝕓𝕒𝕜ı𝕔ı𝕝ı𝕜𝕥𝕒𝕟 𝕥ı𝕡'𝕒 𝕘𝕖ç𝕖𝕣, ü𝕟𝕚𝕧𝕖𝕣𝕤𝕚𝕥𝕖 𝕤ı𝕟𝕒𝕧ı𝕪𝕝𝕒 𝕘𝕖𝕝𝕖𝕟𝕝𝕖𝕣𝕕𝕖𝕟 𝕓𝕚𝕝𝕖 𝕜𝕠𝕝𝕒𝕪 𝕓𝕚𝕥𝕚𝕣𝕚𝕣𝕕𝕚. 𝕊𝕠𝕟𝕣𝕒 𝕙𝕒𝕤𝕥𝕒𝕟𝕖𝕝𝕖𝕣𝕚 𝕘ö𝕣ü𝕣𝕕ü𝕜 𝕒𝕞𝕒...

𝕄ü𝕙𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤𝕝𝕖𝕣𝕖 𝕒𝕤𝕘𝕒𝕣𝕚 ü𝕔𝕣𝕖𝕥 𝕥𝕖𝕜𝕝𝕚𝕗 𝕖𝕕𝕚𝕝𝕚𝕪𝕠𝕣𝕤𝕒 𝕓𝕦𝕟𝕦𝕟 𝕖𝕟 𝕓ü𝕪ü𝕜 𝕤𝕠𝕣𝕦𝕞𝕝𝕦𝕝𝕒𝕣ı𝕟𝕕𝕒𝕟 𝕓𝕚𝕣𝕚 𝕤𝕚𝕫𝕤𝕚𝕟𝕚𝕫.

Bizim gibilermiş... Sizin saçma sapan üniversitelerden mezun olmuş daha ölçü aleti tutmayı bilmeyen, ne makine kullanmayı ne de doğru düzgün hesap yapmayı bilmeyen mühendisler mi gelip beni aşağılıyor. Herkes kendi değerini kendisi belirler. Bir kimsenin DGS ile veya faklı bir yolla mühendislik okumasına karışamazsınız. 5 para etmez eğitimle 7 yılda derslerden kala kala mezun oluyorsunuz farkındasınız değil mi? Ben sana öylesin demiyorum ancak o kadar fazla kendini geliştirmemiş mühendis ve tekniker var ki bırak bölümün değerini düşürmeyi bütün sanayinin değerini düşürüyor. Kardeşim ben bu işin meraklısıyım, bölümümde 50 küsur kişi var bunlardan zaten 3-5 tanesi adam olacak, kendini geliştirecek... Kusura bakma ben burada vaktimi nakdimi harcayıp kendimi geliştiriyor ve bir şeyler öğrenmek için kendimi yıpratıyorsam, bir şeylerden anlamayan, bilmeyen mühendislerden daha çok işe yarıyorsam, o mühendis askeri ücreti bile hak etmiyordur.

Bizim gibilermiş... Sizin saçma sapan üniversitelerden mezun olmuş daha ölçü aleti tutmayı bilmeyen, ne makine kullanmayı ne de doğru düzgün hesap yapmayı bilmeyen mühendisler mi gelip beni aşağılıyor. Herkes kendi değerini kendisi belirler. Bir kimsenin DGS ile veya faklı bir yolla mühendislik okumasına karışamazsınız. 5 para etmez eğitimle 7 yılda derslerden kala kala mezun oluyorsunuz farkındasınız değil mi? Ben sana öylesin demiyorum ancak o kadar fazla kendini geliştirmemiş mühendis ve tekniker var ki bırak bölümün değerini düşürmeyi bütün sanayinin değerini düşürüyor. Kardeşim ben bu işin meraklısıyım, bölümümde 50 küsur kişi var bunlardan zaten 3-5 tanesi adam olacak, kendini geliştirecek... Kusura bakma ben burada vaktimi nakdimi harcayıp kendimi geliştiriyor ve bir şeyler öğrenmek için kendimi yıpratıyorsam, bir şeylerden anlamayan, bilmeyen mühendislerden daha çok işe yarıyorsam, o mühendis askeri ücreti bile hak etmiyordur.
Aşağılayacak yer aramışsın diyebilirim. Madem saçma sapan buluyorsun o zaman niye Karabük'te okumayı planlıyorsun?! Birçok üniversite'de gördüğüm program hemen hemen aynı (Apartman gibi olan bazı üniversiteleri saymıyorum tabii) İlk başta kazanamamışsın işte ki 2 yıllık bölüme gitmişsin. Sonrasında ne zorluyorsun ki.. Geliştireceksen kendini kendi alanında geliştir ne alakan var senin mühendislikle. Bi şeylerden anlamayan bilmeyen o okulu çalışarak kazanan ve emeğiyle bitiren kişilere diyorsun, anlamadığın zaten belli.. Herkes haddini bilsin. Madem mühendisleri bu kadar aşağılıyorsun o zaman sen niye mühendislik okumak istiyorsun. Kendinle hem çok çelişiyorsun hem de bence kendini küçük duruma düşürüyorsun..

Aşağılayacak yer aramışsın diyebilirim. Madem saçma sapan buluyorsun o zaman niye Karabük'te okumayı planlıyorsun? Birçok üniversite'de gördüğüm program hemen hemen aynı (apartman gibi olan bazı üniversiteleri saymıyorum tabii) ilk başta kazanamamışsın işte ki 2 yıllık bölüme gitmişsin. Sonrasında ne zorluyorsun ki. Geliştireceksen kendini kendi alanında geliştir ne alakan var senin mühendislikle. Bir şeylerden anlamayan bilmeyen o okulu çalışarak kazanan ve emeğiyle bitiren kişilere diyorsun, anlamadığın zaten belli. Herkes haddini bilsin. Madem mühendisleri bu kadar aşağılıyorsun o zaman sen niye mühendislik okumak istiyorsun. Kendinle hem çok çelişiyorsun hem de bence kendini küçük duruma düşürüyorsun.

Amacım mühendislikleri küçük görmek değil. Mühendislik benim gözümde imza yetkisi olan bir meslek ondan dolayı diplomasını istiyorum. Karabük Üniversitesi'ni sevdiğim için değil ancak bu üniversitenin eğitimi ve iş hayatına öğrenciyi hazırlama konusunda diğer geri kalan saçma sapan üniversitelerden iyi olduğunu düşünüyorum ( burada tabii ki İstanbul, Ankara, bursa vs. sanayisi gelişmiş yerlerden söz etmiyorum). Çünkü Karabük zaten il olarak demir çelik sektörünün geliştiği bir yer. Beni yanlış anlama ben zaten kendi bölümümden gayet memnunum. 4 yıllık bölüm okumak istememin sebebi, 2 yıllık bölümlerde öğrenemeyeceğim bazı şeyleri öğrenmek ve öğrencilik hayatımı hemen bitirmemek. Bu işe emek harcayan kimseye saygısızlık yapamam... Bana kızmak yerine yol gösterirsen çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı