DGS ile makine/otomotiv mühendisliğine geçmek mantıklı mı?

Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Bursa uludağ üniversitesinde otomotiv teknolojisi bölümü son sınıf öğrencisiyim ganom 3.40'larda. Bundan sonra ne yapmam gerekiyor karar veremiyorum DGS ile makine ya da otomotiv mühendisliğine geçmek istiyordum (daha DGS çalışmaya başlamadım) ama makine mühendisi arkadaşlarıma sorduğumda boşuna okumuş olursun, 5 yıl daha okuyacaksın gibi şeyler söylüyorlar hocalarımız bile neden DGS düşünüyorsunuz ki diyor. Hocalar 2 yıl üstüne işletme okuyup servis müdürü olursunuz diyorlar. Benim de çok kafam karıştı açıkçası üstüne 4 yıl bir de kalsam 5 yıl daha okumak acaba mantıklı mı cidden yoksa şimdi bir serviste çalışıp kendimi geliştirdikten sonra kendi yerimi açmak için çabalasam mı? Açıkçası çok ders çalışma alışkanlığım yok mühendisliğe geçersem yapabilir miyim onu da bilmiyorum. Otomotiv sektöründe çalışan veya makine mühendisi okuyan abilerim bana yol gösterebilir mi?

Devam etmeye hevesliysen Otomotiv Mühendisliğinden devam etmen daha mantıklı olur. Makine Mühendisliği hevesli değilsen ızdırap bir bölüm özellikle kendi adıma konuşmam gerekirse Akışkanlar Mekaniği yerine cehennemde zebanilerle dövüşsem daha az zorlanırım. İşletmeden servis müdürü olmak biraz torpil işi gibi geldi tabiki temelden başlayıp yükselmen gerekir o da zaman işi seçim senin. Sektöre atılman en garanti gibi.

Açıkçası çok iyi üniversiteleri kazanabileceğimi sanmıyorum kafamda Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi var.

O zaman ciddili zaman kaybı olur. Sektöre girip kendini geliştir ileride lisans diploması gerekirse 2. Öğretim okuyup alırsın. Maalesef Türkiye'de okumanın bir anlamı kalmadı.

Devam et eğitimine düzgünce hazırlan Dgs’ye Bir abin olarak söylüyorum bunları eğitimin zararı olmaz helede teknik eğitimin. Makine ya da otomotiv senin tercihine kalmış. Ancak zorlanmadan kolaylık yok. 35 yaşındayım. Şimdi bile dönüp bakıyorum geriye en doğru karar eğitimine devam et.

Devam etmeye hevesliysen Otomotiv Mühendisliğinden devam etmen daha mantıklı olur. Makine Mühendisliği hevesli değilsen ızdırap bir bölüm özellikle kendi adıma konuşmam gerekirse Akışkanlar Mekaniği yerine cehennemde zebanilerle dövüşsem daha az zorlanırım. İşletmeden servis müdürü olmak biraz torpil işi gibi geldi tabiki temelden başlayıp yükselmen gerekir o da zaman işi seçim senin. Sektöre atılman en garanti gibi.
Açıkçası bende makine mühendisliğini okuyabilir miyim bilmiyorum ama otomotiv mühendisliği olabilir ilim daha çok otomotiv yönünde hem teknik hem teorik açıdan. Makine mühendisliği okusam bile otomotiv sektöründe çalışmak istiyordum.

Açıkçası bende makine mühendisliğini okuyabilir miyim bilmiyorum ama otomotiv mühendisliği olabilir ilim daha çok otomotiv yönünde hem teknik hem teorik açıdan. Makine mühendisliği okusam bile otomotiv sektöründe çalışmak istiyordum.
Ben Mekatronik okuyorum , Makinecilerle derslerimiz %80 aynı tek farkımız biz elektrik temelli derslerde alıyoruz. Şunu söyleyebilirim ki öğretimlerinin çoğunluğu fizik dersleri temelli , üretim ve teknik çizimler bunların çoğu otomotiv e benzese de sonuçta araç taşıtları baz alarak yapmıyorlar bunları . Teknik ve parça çizimi evet çok önemli fakat sana temelini veriyorlar geliştirmek sana kalıyor . Otomotiv üstünde çalışmak istiyorsan kesinlikle otomotiv e gitmen lazım araç parçası çizimi yapmak sektörünle alakalı olacağı için sana direk katkı verir . Çünkü alanına daha yakın ve oranın temelini alman senin faydana olur

Makine daha genel konuları ele alır. Otomotiv daha dar alanda kalır. Tercih senin ama şunu asla unutma iş hayatına girince öncelikler yavaştan değişiyor. Aile, iş güç derken. Çok zor devam etmen. Zamanda aleyhine işliyor. Çünkü zihinsel becerilerin ve bilgilerin taze olmuyor. İmkanın varsa devam derim.

Makine daha genel konuları ele alır. Otomotiv daha dar alanda kalır. Tercih senin ama şunu asla unutma iş hayatına girince öncelikler yavaştan değişiyor. Aile, iş güç derken. Çok zor devam etmen. Zamanda aleyhine işliyor. Çünkü zihinsel becerilerin ve bilgilerin taze olmuyor. İmkanın varsa devam derim.
Ben Mekatronik okuyorum , Makinecilerle derslerimiz %80 aynı tek farkımız biz elektrik temelli derslerde alıyoruz. Şunu söyleyebilirim ki öğretimlerinin çoğunluğu fizik dersleri temelli , üretim ve teknik çizimler bunların çoğu otomotiv e benzese de sonuçta araç taşıtları baz alarak yapmıyorlar bunları . Teknik ve parça çizimi evet çok önemli fakat sana temelini veriyorlar geliştirmek sana kalıyor . Otomotiv üstünde çalışmak istiyorsan kesinlikle otomotiv e gitmen lazım araç parçası çizimi yapmak sektörünle alakalı olacağı için sana direk katkı verir . Çünkü alanına daha yakın ve oranın temelini alman senin faydana olur
Dedikleriniz mantıklı son bir kere hocalarıma konuşayım ama şuan makinedense otomotiv okumak daha mantıklı geldi zaten otomotiv sektöründe çalışmak istiyorum daha geniş bilgi öğrensem okurken daha çok zorlanacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı