DGS mi YKS mi daha zor?

Hocam aslında hedefim elektrik-elektronik mühendisliği 2 yıllık bölüm okuyup DGS ile geçmeyi düşünüyorum o yüzden konu açtım.
Merhaba hocam,

Size bir şey sormak istiyorum. Ben şimdi 11. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Bölümüm ise makine. Temelim olmadığı için 12. sınıfta staj ile beraber 2 senelik bir üniversite için TYT'ye çalışmayı planlıyorum. Ailem 2 yıllık üniversitenin kötü olduğunu söylüyor. Bu DGS tam anlamıyla ne oluyor? 2 yıllık üniversitenin sonunda DGS'ye girip, eğer kazanırsak 3. sınıftan mı başlanıyor?

Şimdiden cevapların için teşekkür ederim

Merhaba hocam,

Size bir şey sormak istiyorum. Ben şimdi 11. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Bölümüm ise makine. Temelim olmadığı için 12. sınıfta staj ile beraber 2 senelik bir üniversite için TYT'ye çalışmayı planlıyorum. Ailem 2 yıllık üniversitenin kötü olduğunu söylüyor. Bu DGS tam anlamıyla ne oluyor? 2 yıllık üniversitenin sonunda DGS'ye girip, eğer kazanırsak 3. sınıftan mı başlanıyor?

Şimdiden cevapların için teşekkür ederim.

2 yılık üniversite sonunda DGS'ye giriyorsun kazanırsan ders saydırma muhabbeti oluyor. Eğer 4 yıllık bölümde görmen gereken dersleri 2 yıllıkta gördüysen ya da müfredatları büyük ölçüde benzerse 3. sınıftan başlarsın. Çok büyük benzerlikler yoksa 2. sınıftan başlarsın. Eğer okuduğun bölümün dili ile seçtiğin bölümün dili farklı ise 1. sınıftan başlarsın.

2 yılık üniversite sonunda DGS'ye giriyorsun kazanırsan ders saydırma muhabbeti oluyor. Eğer 4 yıllık bölümde görmen gereken dersleri 2 yıllıkta gördüysen ya da müfredatları büyük ölçüde benzerse 3. sınıftan başlarsın. Çok büyük benzerlikler yoksa 2. sınıftan başlarsın. Eğer okuduğun bölümün dili ile seçtiğin bölümün dili farklı ise 1. sınıftan başlarsın.
Anladım hocam. sizce mezuna kalıp YKS'ye çalışmak mı ya da TYT ile 2 yıllık girip sonunda DGS'ye girmek mi daha mantıklı?

Anladım hocam. Sizce mezuna kalıp YKS'ye çalışmak mı ya da TYT ile 2 yıllık girip sonunda DGS'ye girmek mi daha mantıklı?

DGS'nin kontenjanı az ama iyi puan yaparsen kazanabilirsin. Konular TYT Türkçe ve matematik konuları. Bunlara ek olarak sözel ve sayısal mantık falan var. Şimdiden çalışmaya başlarsan 2 yıl + DGS daha mantıklı gibi. Çünkü meslek lisesi olmadığın için AYT temelin yok diye düşünüyorum. Mezuna kalırsan rakiplerin daha dişli olacaktır. Ama DGS de herkes senin rakibin değil. Üzerine mezuna kalırsan dershaneye gideceğini düşünürsek bununda bir maliyeti var. 2017 de 5 bin liraya gitmiştim ben. Son karar senin ben hem mezuna bırakmış hem de 2 yıl + DGS yapmış birisi olarak tekrar lise yıllarıma dönsem 2 yıl + DGS yapardım. Ailenle bir istişare etmen faydalı olur.

DGS'nin kontenjanı az ama iyi puan yaparsen kazanabilirsin. Konular TYT Türkçe ve matematik konuları. Bunlara ek olarak sözel ve sayısal mantık falan var. Şimdiden çalışmaya başlarsan 2 yıl + DGS daha mantıklı gibi. Çünkü meslek lisesi olmadığın için AYT temelin yok diye düşünüyorum. Mezuna kalırsan rakiplerin daha dişli olacaktır. Ama DGS de herkes senin rakibin değil. Üzerine mezuna kalırsan dershaneye gideceğini düşünürsek bununda bir maliyeti var. 2017 de 5 bin liraya gitmiştim ben. Son karar senin ben hem mezuna bırakmış hem de 2 yıl + DGS yapmış birisi olarak tekrar lise yıllarıma dönsem 2 yıl + DGS yapardım. Ailenle bir istişare etmen faydalı olur.
"meslek lisesi olmadığın için" yazmışsınız hocam, sanırım yanlışlık oldu. Meslek lisesi makine okuyorum. Sayısalım kötü olduğu için YKS'den korkuyorum açıkcası. Aile konusunda ise ailemin kararımda yanımda olacağını biliyorum. O yüzden sorma gereği duymadım.

Daha yeni DGS ile ilgili bir video izledim.
Adam "Bazı meslek lisesi öğrencileri 2 yıllık liseye girer sonrasında DGS girer geçerim düşüncesi ile TYT kazanıp 2 yıllık üniversiteye giriyor ama DGS kontenjanı az olduğu için kazanamıyor ve yıllarca sınava girip duruyorlar. Halbuki mezuna kalıp 1 yıl YKS çalışsalar kazanabilirler, hem 2 yılları boşa gitmez" diyor. Açıkcası bu söylem 2 yıl + DGS isteğimi düşürdü.

TYT girip 2 yıllık kazanmak benim gibi sözeli iyi, sayısalı kötü olan biri için daha kolay gelmişti. Şu an kontenjan muhabbeti yüzünden hayallerim suya düştü resmen :D

Ayrıca okul puanın çok önemli yazmışsınız. Ben okul puanlarımı çok ciddiye almadığım için 11. sınıfa kadar kötüydü. Yani kısacası 9'da 63, 10'da ise 67 ortalama. 11'de 75+ yapmayı planlıyorum. Etkisi çok olur mu?

Son düzenleme:
"Meslek lisesi olmadığın için" yazmışsınız hocam, sanırım yanlışlık oldu. Meslek lisesi makine okuyorum. Sayısalım kötü olduğu için YKS'den korkuyorum açıkçası. Aile konusunda ise ailemin kararımda yanımda olacağını biliyorum. O yüzden sorma gereği duymadım.

Daha yeni DGS ile ilgili bir video izledim.
Adam "bazı meslek lisesi öğrencileri 2 yıllık liseye girer sonrasında DGS girer geçerim düşüncesi ile TYT kazanıp 2 yıllık üniversiteye giriyor ama DGS kontenjanı az olduğu için kazanamıyor ve yıllarca sınava girip duruyorlar. Halbuki mezuna kalıp 1 yıl YKS çalışsalar kazanabilirler, hem 2 yılları boşa gitmez" diyor. Açıkçası bu söylem 2 yıl + DGS isteğimi düşürdü.

TYT girip 2 yıllık kazanmak benim gibi sözeli iyi, sayısalı kötü olan biri için daha kolay gelmişti. Şu an kontenjan muhabbeti yüzünden hayallerim suya düştü resmen :D

Ayrıca okul puanın çok önemli yazmışsınız. Ben okul puanlarımı çok ciddiye almadığım için 11. sınıfa kadar kötüydü. Yani kısacası 9'da 63, 10'da ise 67 ortalama. 11'de 75+ yapmayı planlıyorum. Etkisi çok olur mu?

Okul puanın 2 yıllık üniversitedeki not ortalaman oluyor lisedeki değil. Ben DGS'ye çalışırken benim de kontenjan muhabbeti moralimi bozmuştu. Ama pek öyle değil bence. Makine mühendisliği için hangi üniversiteyi istiyorsan DGS tercih robotundan o üniversitenin taban puanına vs bak. Atıyorum 300 ise ve sen 310 aldıysan girme ihtimalin çok yüksek. Benim okula da 1 kontenjan açmışlar tam bursa. 243 puandı ben 273 ile garanti girdim.

Okul puanın 2 yıllık üniversitedeki not ortalaman oluyor lisedeki değil. Ben DGS'ye çalışırken benim de kontenjan muhabbeti moralimi bozmuştu. Ama pek öyle değil bence. Makine mühendisliği için hangi üniversiteyi istiyorsan DGS tercih robotundan o üniversitenin taban puanına vs bak. Atıyorum 300 ise ve sen 310 aldıysan girme ihtimalin çok yüksek. Benim okula da 1 kontenjan açmışlar tam bursa. 243 puandı ben 273 ile garanti girdim.
Yani TYT çalışıp 2 yıllık üni kazandıktan sonra DGS girmeyi öneriyorsun? Açıkcası bende 2 yıl üniversite okurken bir yandan DGS'ye çalışıp rahatlıkla kazanacağıma inanıyorum. Cevapların için teşekkür ederim

Yani TYT çalışıp 2 yıllık üniversite kazandıktan sonra DGS girmeyi öneriyorsun? Açıkçası bende 2 yıl üniversite okurken bir yandan DGS'ye çalışıp rahatlıkla kazanacağıma inanıyorum. Cevapların için teşekkür ederim.

Yine de araştır sen karar ver. DGS veya YKS hangisini seçersen seç çok çalışman gerekecek.

Yine de araştır sen karar ver. DGS veya YKS hangisini seçersen seç çok çalışman gerekecek.
Hocam staja giderken bir yandan YKS matematiğine çalışamayacağımı bildiğim için TYT matematiğine çalışıp 2 yıllık gireceğim. Sonrasında 2 yıl üniversite okurken 2 yılda her türlü çalışıp DGS kazanırım diye düşünüyorum.

Merhaba hocam, bir şey daha sormak istiyorum. DGS konuları acaba TYT gibi 9. ve 10. sınıf mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı