DGS Nasıl Bir Sınavdır?

orpheus2690

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ordu / Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhabalar. Ben bu sene ilk başta isteyerek sonra ilk haftadan pişman olarak ESTU Raylı Sistemler ve makine Teknolojileri bölümüne yerleştim. Bölüm hakkında çoğunlukla olumlu şeyler duysam da içimden pek bitirmek gelmiyor. Sebebi ise normalde istediğim bölüme yerleşememiş olmam ve kendimi üniversitede değilde sanki lise 5'te gibi hissetmem. Bu sene yavaş yavaş eksiklerimi göre göre kendi halimde çalışmayı düşünüyorum (çalışıyorum. ). Fakat okuldan gelen puanım maalesef ki yarı yarıya bölünmüş durumda (20 puan kırıldı. ). Bu sene hazırlanmak ne kadar mantıklı onu merak etmekteyim. 2. bir plan olarak da şu var aklımda bu bana daha mantıklı geliyor ama hayatımın 2 senesi gitmiş olacağı için endişe duyuyorum (kazanamamakta var. ). Bölümümü bitirip DGS+YKS ile denemeyi düşünüyorum. DGS'nin daha kolay olacağını söylüyorlar ama aklımı da kurcalıyor. Anadolu lisesi öğrencisiyim. Buraya kadar biraz karışık biraz anlamsız yazdım sorularıma geleyim. :D
-Önümüzde ki sene ben bitirdiğim gibi direk DGS'ye kayıt olabiliyor muyum? (2021 de Mezun olacağımı var sayarsak 2021 Mayıs'ta başvuru yapabiliyor muyum? )
-Sınavın zorluğu ne düzeyde?
-Yerleşmesi zor mu?
-DGS'de 2 bölüm var şu anda Türkçe ve Matematik. Bir puan hesaplama sitesinde öyle rastgele bir puan denerken fark ettim ki Sayısal puanına Türkçe etki etmiyor. Yani sayısal olarak katılacağım için Türkçe çözmek zorunda mıyım?
Verebileceğiniz ek bir bilgi tecrübe vs. varsa dinlerim. Yüzeysel bir araştırma yaptım ancak bu kadar aklıma gelebildi.

1-Mezun olucağın sene sınava başvurabilirsin. Eğer o sene mezun olamazsan ve DGS ile yerleşirsen 1 dönem hakkın var mezun olmak için.
2- Herkes için değişken tabi ama şu kesin ki normal üniversite sınavından kolay sonuçta sadece Matematik ve Türkçe var.
3- Evet yerleşmesi zor sınav kolay ama kontenjan az. Benim gireceğim bölüm bu sene 4 kontenjandan 3 e düşürdü ve ben 0.08 puanla açıkta kaldım böyle bir sınav.
4- Sayısalcıysan eğer 0.5 Türkçe neyi yapmak zorundasın. Türkçe'nin getirisi çok az sayısala 5-10 soru çözsen yeter. Matematikte ise en az 40 yapman gerekli iyi bir okula girmek için hatta 40 yeterli olmayabilir bazı bölümler için. Çalışırım matematiğim iyi hızlı çözerim diyorsan gir. Benim fikrimi sorarsan her türlü normal üniversite sınavından mantıklı. Fiziği kimyası filan uğraşıcağına tek bir ders ile uğraş ama onu tam yap.

1-Mezun olucağın sene sınava başvurabilirsin. Eğer o sene mezun olamazsan ve DGS ile yerleşirsen 1 dönem hakkın var mezun olmak için.
2- Herkes için değişken tabi ama şu kesin ki normal üniversite sınavından kolay sonuçta sadece Matematik ve Türkçe var.
3- Evet yerleşmesi zor sınav kolay ama kontenjan az. Benim gireceğim bölüm bu sene 4 kontenjandan 3 e düşürdü ve ben 0.08 puanla açıkta kaldım böyle bir sınav.
4- Sayısalcıysan eğer 0.5 Türkçe neyi yapmak zorundasın. Türkçe'nin getirisi çok az sayısala 5-10 soru çözsen yeter. Matematikte ise en az 40 yapman gerekli iyi bir okula girmek için hatta 40 yeterli olmayabilir bazı bölümler için. Çalışırım matematiğim iyi hızlı çözerim diyorsan gir. Benim fikrimi sorarsan her türlü normal üniversite sınavından mantıklı. Fiziği kimyası filan uğraşıcağına tek bir ders ile uğraş ama onu tam yap.
Matematiğime güveniyorum açıkçası. ÖBP puanımın tahminen kaç olması yeterli olur? Nasıl bir yolla çalışmalıyım bu sınava? 40 Net yapması sınav düzeyine göre zor mu? (Bu göreceli bir soru biliyorum ama TYT'ye kıyasla soruyorum.).

Matematiği zor oluyor ve sınavdan sonra bir yere yerleştiğinde hangi sınıftan başlayacağın meçhul.
Çalışacaksan mutlaka geçmiş yılların DGS sınavlarına bak. Türkçe ve matematikten en az ve mutlaka 1 net yap, yoksa sınav puanın hesaplanmıyor. (%100 denendi.)

Matematiğime güveniyorum açıkçası. ÖBP puanımın tahminen kaç olması yeterli olur? Nasıl bir yolla çalışmalıyım bu sınava? 40 Net yapması sınav düzeyine göre zor mu? (Bu göreceli bir soru biliyorum ama TYT'ye kıyasla soruyorum.).
Okul puanı ortalama çoğu kişinin 2 ile 2.5 arasında 3 yapabilirsen ortalamanı sana ekstra katar sınavda daha rahat edersin. 40 net sınavda ortalamanın üstü yapıyor. Matematiğin iyi ise çok zor değil yapmak sınavda sorular baya uzun hızlı olursan yapabilirsin.TYT sınavına hiç girmedim benim girdiğim zaman ki YGS sınavlarına göre nerdeyse aynı zorlukta sorular bir tık altıda olabilir ama daha zor değil. Konu olarakta onlara göre daha kolay.
En iyisi eski sınavları çözmen o zaman daha iyi anlıyabilirsin. Özellikle son 2 seneyi çözmen çünkü soru tarzları değişti. Tasarı dershanesinin DGS denemelerini çözmeni tavsiye ederim. Hafif sınavdan daha zor yaptığının üzerine 1-2 net ekleyebilirsin.

Okul puanı ortalama çoğu kişinin 2 ile 2.5 arasında 3 yapabilirsen ortalamanı sana ekstra katar sınavda daha rahat edersin. 40 net sınavda ortalamanın üstü yapıyor. Matematiğin iyi ise çok zor değil yapmak sınavda sorular baya uzun hızlı olursan yapabilirsin.TYT sınavına hiç girmedim benim girdiğim zaman ki YGS sınavlarına göre nerdeyse aynı zorlukta sorular bir tık altıda olabilir ama daha zor değil. Konu olarakta onlara göre daha kolay.
En iyisi eski sınavları çözmen o zaman daha iyi anlıyabilirsin. Özellikle son 2 seneyi çözmen çünkü soru tarzları değişti. Tasarı dershanesinin DGS denemelerini çözmeni tavsiye ederim. Hafif sınavdan daha zor yaptığının üzerine 1-2 net ekleyebilirsin.
Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı