DGS sınavı zor mu?

Berk Özmet

Hectopat
Piri reis üniversitesinde 2 yıllık deniz ulaştırma işletme mühendisliği kazanıp 4 yıllığa uzatmak için DGS sınavına girmek istiyorum. Kontenjanlar sıkıntı olur mu? Sınavın sorularına baktım çok basit geldi. Fikrinizi merak ediyorum.

2023 kontenjanlarına baktım ortalama 90 kişi giriyor bölüme 9 kişi için yer açmışlar bu 9 kişinin içine girebilcemi net olarak düşünüyorum denemeli miyim sizce.
Kendinize güveniyorsanız neden olmasın? Gerçel Matematik diye bir DGS kanalı var. O kanala derece yapan kişiler çıkıyor. Açıp izleyebilirsin nasıl çalıştığı kaç kaynak bitirdiğinden falan bahsediyorlar genelde. DGS 65'incisi falan var.

Merhaba. Öncelikle 2 yıllık Mühendislik diye bir şey yok, bahsettiğiniz bölüm muhtemelen Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümüdür. İnternetten baktığımda İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Sayısal 580 sıralamayla kapatırken İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Sayısal 1.369 sıralamayla kapatmış. Daha düşük sıralamalarda ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Sayısal 2.766 sıralamayla kapatmış. Bu bölümdeki en düşük sıralamalı devlet üniversitesi olan İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ise Sayısal 7.367 sıralamayla kapatmış.

DGS'de şansınız var gibi görünüyor. Rekabet diğer Mühendisliklere göre daha düşük. DGS pek zor olmasa da 2023'te yani bu sene DGS bazında en zor sayısal soruları soruldu.

Merhaba. Öncelikle 2 yıllık mühendislik diye bir şey yok, bahsettiğiniz bölüm muhtemelen deniz ulaştırma ve işletme bölü müdür? İnternetten baktığımda İTÜ deniz ulaştırma işletme mühendisliği sayısal 580 sıralamayla kapatırken İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa deniz ulaştırma işletme mühendisliği sayısal 1.369 sıralamayla kapatmış. daha düşük sıralamalarda ise Karadeniz Teknik Üniversitesi deniz ulaştırma işletme mühendisliği sayısal 2.766 sıralamayla kapatmış. bu bölümdeki en düşük sıralamalı devlet üniversitesi olan İskenderun Teknik Üniversitesi deniz ulaştırma işletme mühendisliği ise sayısal 7.367 sıralamayla kapatmış.

DGS'de şansınız var gibi görünüyor. Rekabet diğer mühendisliklere göre daha düşük. DGS pek zor olmasa da 2023'te yani bu sene DGS bazında en zor sayısal soruları soruldu.

Sorulara baktım YKS'ye çalıştığım için biraz bilgim var çok zorlanmayacağımı düşünüyorum sorular çok zor gelmedi kısmetse deneyeceğim gerisi kader kısmet.

Geri
Yukarı