Dijital fotoğraf ödevi nasıl yapılır?

MidI0ck

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar seçmeli olarak fotoğrafçılık dersi alıyorum. Hocamız 5+5 10 adet fotoğraf çekme ödevi verdi. Makineniz varsa makineyle yoksa da ISO, diyafram, deklanşör hızı gibi değerleri elle ayarlayabileceğiniz bir uygulama kullanın telefonda dedi. İlk 5 fotoğraf depth of field, diğer 5 fotoğraf ise shutter Speed ile ilgili olacak. Ne tarz fotoğraflar çekmeliyim, yardımcı olabilir misiniz?

@TwoBee
Hocam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk 5 fotoğraf depth of field.
Depth of field, yani alan derinliği dediğimiz şey temel olarak fotoğrafın ne kadarlık bir kısmının net olacağı ile ilgilidir. Odaklama yapılan nesnenin ön ve arka kısmında ne kadarlık bir alanın net olacağını belirtir. Örneğin arka planı flu yapıp ön tarafları net yapmak gibi. Makineniz varsa açık diyafram kullanarak, yoksa telefonunuzu portre modunu kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

images (5).jpeg

5 fotoğraf ise shutter Speed ile ilgili olacak
Shutter speed yani enstantane dediğimiz şey ise makinenin sensörünün ne kadar süre kayıt alacağı ile ilgili. Hızlı bir enstantane kullanırsanız, mesela 1/2000 gibi, sensör 1 bölü 2000 saniye kadar yani 0,5 milisaniye boyunca kayıt alır. Hızlı enstantane kullanırsanız daha net görüntü elde edersiniz çünkü kameradaki titreme, nesnenin hareketleri daha kısa bir süre kaydedileceği için daha az bulanık çıkar. Ve aşağıdaki gibi net fotoğraflar elde edebilmek mümkün olur.

images (3).jpeg

Tam tersi şekilde yavaş enstantane kullanırsanız örneğin 2 saniye gibi, daha fazla hareket kaydedilir. Örneğin böyle:

images (4).jpeg

Depth of field, yani alan derinliği dediğimiz şey temel olarak fotoğrafın ne kadarlık bir kısmının net olacağı ile ilgilidir. Odaklama yapılan nesnenin ön ve arka kısmında ne kadarlık bir alanın net olacağını belirtir. Örneğin arka planı flu yapıp ön tarafları net yapmak gibi. Makineniz varsa açık diyafram kullanarak, yoksa telefonunuzu portre modunu kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2145345

Shutter speed yani enstantane dediğimiz şey ise makinenin sensörünün ne kadar süre kayıt alacağı ile ilgili. Hızlı bir enstantane kullanırsanız, mesela 1/2000 gibi, sensör 1 bölü 2000 saniye kadar yani 0,5 milisaniye boyunca kayıt alır. Hızlı enstantane kullanırsanız daha net görüntü elde edersiniz çünkü kameradaki titreme, nesnenin hareketleri daha kısa bir süre kaydedileceği için daha az bulanık çıkar. Ve aşağıdaki gibi net fotoğraflar elde edebilmek mümkün olur.

Eki Görüntüle 2145347

Tam tersi şekilde yavaş enstantane kullanırsanız örneğin 2 saniye gibi, daha fazla hareket kaydedilir. Örneğin böyle:

Eki Görüntüle 2145346
Hocam çok teşekkürler güzel tavsiyeleriniz için durumumdan biraz bahsedeyim. Çektiğim birkaç fotoğrafı da az sonra ekleyeceğim. Samsung NX1000 makinem var. Anlamsız bir siyah çizgi çıkıyor ve makinem bazen hiç odaklanmıyor doğru düzgün. Ben mi beceremiyorum bilmiyorum birkaç fotoğraf ekleyeceğim şimdi aşağıya ve çekim değerlerimi de paylaşacağım.

1710885555588.jpeg

ISO:400 f/22 1/80 ekstantane hızı

Sol üstte ve ortada olan siyahlıklar mesela benden kaynaklı değil. Sensörü temizle yaptım ayarlardan ve lensimin önünü temizledim. Bunun dışında çektiğim birkaç fotoğraf daha var.

2.fotoğraf içinde değerler aynı.

1710885808145.jpeg

1710885886565.jpeg

3.fotoğraf için de değerler aynı hocam. Açıklık en sonda olmasına rağmen nedense o arkaplandaki bluru elde edemiyorum. Uzaktaki nesneyi yakalama mevzusuna hiç girmiyorum çünkü kamera odaklanmıyor bile sürekli focus deniyor.

Açıklık en sonda olmasına rağmen nedense o arkaplandaki bluru elde edemiyorum.
Açıklık en sonda değil en kısıkta şu an. F değeri ne kadar düşükse diyafram o kadar açık olur. F22'de değil de f4'te falan kullanmanız lazım. Lensiniz en düşük kaç destekliyor ise ona getirin. F değerini düşürün yani.

images (6).jpeg

images (7).jpeg

Sol üstte ve ortada olan siyahlıklar mesela benden kaynaklı değil. Sensörü temizle yaptım ayarlardan ve lensimin önünü temizledim. Bunun dışında çektiğim birkaç fotoğraf daha var.
Sensörde toz var. Ayarlardaki sensör temizleme pek işe yaramıyor. Elle temizlemeniz lazım o da biraz riskli, sensörler hassas aygıtlardır. Yaşadığınız şehirde bir kamera tamircisi varsa orada temizletebilirsiniz. Özel aletler kullanılıyor bu iş için. Biraz da tecrübe gerekiyor. Aksi takdirde gözlük beziyle ovalamaya falan kalkarsanız bozabilirsiniz ya da sensörü çizebilirsiniz.

Aynasız makine kullanıyorsunuz. Aynasız makinelerde adı üstünde lensle sensör arasında bir ayna sistemi olmadığı için lensi çıkardığınız zaman tozlar direkt olarak sensöre nüfuz edecektir. O yüzden sensörünüzü güzelce temizletip gerekmedikçe lensinizi çıkarmayın.

Açıklık en sonda değil en kısıkta şu an. F değeri ne kadar düşükse diyafram o kadar açık olur. F22'de değil de f4'te falan kullanmanız lazım. Lensiniz en düşük kaç destekliyor ise ona getirin. F değerini düşürün yani.

Eki Görüntüle 2145427
Eki Görüntüle 2145428

Sensörde toz var. Ayarlardaki sensör temizleme pek işe yaramıyor. Elle temizlemeniz lazım o da biraz riskli, sensörler hassas aygıtlardır. Yaşadığınız şehirde bir kamera tamircisi varsa orada temizletebilirsiniz. Özel aletler kullanılıyor bu iş için. Biraz da tecrübe gerekiyor. Aksi takdirde gözlük beziyle ovalamaya falan kalkarsanız bozabilirsiniz ya da sensörü çizebilirsiniz.

Aynasız makine kullanıyorsunuz. Aynasız makinelerde adı üstünde lensle sensör arasında bir ayna sistemi olmadığı için lensi çıkardığınız zaman tozlar direkt olarak sensöre nüfuz edecektir. O yüzden sensörünüzü güzelce temizletip gerekmedikçe lensinizi çıkarmayın.
Hocam bilmiyorum ve affınıza sığınarak soruyorum. Şimdi biz bu f değerini arttırınca yapraklar daha da daralıyor ve küçülüyor. Dolayısıyla önden gelen ışınlar daha fazla arkadan gelenler ise daha az oluyor. Bu şekilde portre efektifini elde etmeyi beklemek yanlış mı oluyor? Şimdi birkaç çekim daha aldım diyafram açıklığını düşürebildiğim kadar düşürerek.

Tekrardan özür dilemek istiyorum sizlere zahmet verdiğim için. Ülkemizde pek gelişmiş bir kültür değil profesyonel fotoğrafçılık haliyle kaynak bulmak da zor olabiliyor.

Şimdi f4.5 ile aldığım birkaç çekimim mevcut fakat yine bu etkiyi elde edemedim hocam. Bu arada geçen söylediğiniz gibi makine RAW çekim destekliyormuş bu yüzden RAW çekim alıyorum.

Edit:Hocam odaklanmayla ilgili bir sorun olabilir mi? Şu an dışardayım müsait olunca fotoğrafları buraya atacağım.

Son düzenleme:
Dolayısıyla önden gelen ışınlar daha fazla arkadan gelenler ise daha az oluyor. Bu şekilde portre efektifini elde etmeyi beklemek yanlış mı oluyor?
Öyle değil. Işığın sensöre geliş açısıyla ilgili bir mesele. Buradan açıklaması zor, şu görseldeki gibi bir çalışma mekanizması var:

images (8).jpeg

Şimdi f4.5 ile aldığım birkaç çekimim mevcut fakat yine bu etkiyi elde edemedim hocam. Bu arada geçen söylediğiniz gibi makine RAW çekim destekliyormuş bu yüzden RAW çekim alıyorum.

F4.5 biraz dar bir diyafram. Genelde bunun için en azından f2.8 destekleyen lensler kullanılır. Çiçek gibi nesneleri zoom yaparak yakından çekmeyi deneyin. Ne kadar yakından çekerseniz o kadar kolay olacaktır. Mesela ben bu yüzden çiçek fotoğrafı çekmeyi çok severim.

_MG_0373.jpg

Hocam odaklanmayla ilgili bir sorun olabilir mi?
Mümkün. Fotoğraflara bakarsam daha iyi yorum yapabilirim.

Öyle değil. Işığın sensöre geliş açısıyla ilgili bir mesele. Buradan açıklaması zor, şu görseldeki gibi bir çalışma mekanizması var:

Eki Görüntüle 2145758

F4.5 biraz dar bir diyafram. Genelde bunun için en azından f2.8 destekleyen lensler kullanılır. Çiçek gibi nesneleri zoom yaparak yakından çekmeyi deneyin. Ne kadar yakından çekerseniz o kadar kolay olacaktır. Mesela ben bu yüzden çiçek fotoğrafı çekmeyi çok severim.

Eki Görüntüle 2145773

Mümkün. Fotoğraflara bakarsam daha iyi yorum yapabilirim.
Hocam baya bir fotoğraf çektim içlerinden seçip atacağım ancak SRW formatında oldukları için çok yer kaplıyorlar. Limite takılıyor bu dosyayı size nasıl ulaştırabilirim. Lightroom yükleyip ayar çekip,ardından size göndermem daha mı uygun olur?

Hocam aşağıya ekledim fotoğrafları çekim değerlerimi de ekleyeceğim.

SAM_0339 için:
ISO:400
f/5
1/40
SAM_0510 için:
ISO:1600
f/5.6
1/40
SAM_0521 için:
ISO:800
f/4
1/40
SAM_0488 için:
ISO:1600
f/5.6
1/30
SAM_0533 için:
ISO:3200
f/5.6
1/40
SAM_0546 için:
ISO:800
f/5
1/25

Dosya Ekleri

• SAM_0339.JPG
    SAM_0339.JPG
    192,7 KB · Görüntüleme: 10
  • SAM_0510.jpg
    SAM_0510.jpg
    286,2 KB · Görüntüleme: 13
  • SAM_0521.jpg
    SAM_0521.jpg
    171,7 KB · Görüntüleme: 17
  • SAM_0488.jpg
    SAM_0488.jpg
    150,5 KB · Görüntüleme: 7
  • SAM_0533.jpg
    SAM_0533.jpg
    187 KB · Görüntüleme: 10
  • SAM_0546.jpg
    SAM_0546.jpg
    248,1 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Hocam bayağı bir fotoğraf çektim içlerinden seçip atacağım ancak SRW formatında oldukları için çok yer kaplıyorlar. Limite takılıyor bu dosyayı size nasıl ulaştırabilirim? Lightroom yükleyip ayar çekip, ardından size göndermem daha mı uygun olur?

Hocam aşağıya ekledim fotoğrafları çekim değerlerimi de ekleyeceğim.

SAM_0339 için:
ISO: 400
F/5
1/40
SAM_0510 için:
ISO: 1600
F/5.6
1/40
SAM_0521 için:
ISO: 800
F/4
1/40
SAM_0488 için:
ISO: 1600
F/5.6
1/30
SAM_0533 için:
ISO: 3200
F/5.6
1/40
SAM_0546 için:
ISO: 800
F/5
1/25

Açıdan dolayı öyle olmuş. Arka plan ne kadar uzakta olursa o kadar bulanık çıkar.

Açıdan dolayı öyle olmuş. Arka plan ne kadar uzakta olursa o kadar bulanık çıkar.
Hocam makineyle ilgili bir sorun gözünüze çarptı mı? Bazen odaklarken resmen eziyet çekiyorum. Ayrıca Shutter speed için fotoğraf fikri bulamadım :(

Hocam makineyle ilgili bir sorun gözünüze çarptı mı? Bazen odaklarken resmen eziyet çekiyorum.
Pek değil. Doğru AF ayarını kullanmıyor olabilirsiniz. Mesela sürekli AF seçeneği bu tip çekimlerde kullanılmaz. Onu kendiniz deneyerek bulmalısınız. AF ayarlarını kurcalayın biraz.

Ayrıca Shutter speed için fotoğraf fikri bulamadım :(
Ben bir örnek atayım mesela, belki fikir olur (biliyorum en iyi fotoğrafım degil ama başka örnek bulamadım :D):

PSX_20240320_201724.jpg

Hocam odaklanmayla ilgili bir sorun olabilir mi? Şu an dışardayım müsait olunca fotoğrafları buraya atacağım.
Ekleme: Ben yeni başladığımda böyle makineye her suç attığımda hatalı olan ben çıkıyordum. Makinede sıkıntı var demeden önce iyice düşünün yani. Fotoğraf makineleri telefondan alışageldiğiniz gibi point&shoot mantığıyla çalışmazlar. Çok çeşitli ayarları var. Mesela benim makinemde 4-5 farklı AF (autofocus) tipi var. Bunlardan doğru olanı seçmezsem doğru odaklama yapmaz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı