Dijital oyun tasarımcılığı vs yazılım mühendisi vs bilgisayar mühendisi

Maxtoric

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
3 meslekten birini almak istiyorum. Sınıf 11.
Para, iş bulma oranı ve kolaylık açısından iyi istiyorum.

• Dijital oyun tasarımcılığı.
  • Yazılım mühendisi.
  • Bilgisayar mühendisi.
Hangisi daha iyi?
Dijital oyun hariç hepsi iyi diyorlar ama sizin de görüşlerinizi almak istedim.

Hangisini seviyorsan. Ben olsam Bilgisayar mühendisliği seçerdim.
Oyun tasarımcılığında hem az para hem de Türkiye'de düşük olan bir oranı varmış. Yazılım veya bilgisayar düşünüyordum. İkisi de Türkiye'de gerekli, güzel maaşlı ,işsizlik oranı yok denecek kadar düşük olan mesleklerdenmiş.

Ders programlarına göre değerlendirmen lazım.
Matematikle aram yok ama kodlamada beynimi sulayacak bir zekaya da sahip değilim.

Öncelikle bölüm puanı iş bulma kolaylığı ve maaş açısından en önemli faktörlerden biri. 300 puanlık mühendislik ile 500 puanlık olan bir değil. Onun dışında iş bulma kolaylığı olarak bilgisayar > yazılım > dijital oyun derim.

Hayatta şöyle bir şey var, temelleri bilen yukarı daha kolay çıkarken yukarıları bilen temellere daha zor iner. O yüzden sektör değiştirmeyi düşünürseniz bilgisayar derim.
Oyun tasarımcılığında hem az para hem de Türkiye'de düşük olan bir oranı varmış. Yazılım veya bilgisayar düşünüyordum. İkisi de Türkiye'de gerekli, güzel maaşlı ,işsizlik oranı yok denecek kadar düşük olan mesleklerdenmiş.

Matematikle aram yok ama kodlamada beynimi sulayacak bir zekaya da sahip değilim.
Hocam -mışlara -mişlere bakmayın. Ben ODTÜ EE çıkışlıyım, girerken ailem 3bin'e çalıştırırım ben seni diye dalga geçiyordu, ~3 katı ile işe girdim. Bizim ülkemiz şehir efsaneleriyle dolu maalesef. Kalifiye eleman her yerde iş bulur. Önemli olan kalifiye olmak.

Matematikle arası olmayan adama dijital oyun tasarımı bölümünü öneririm. Belki yazılımcı değil da tasarımcı olursun.
Yapmak istiyorsan ve yapabileceğine inanıyorsan en iyisi bilgisayar mühendisliği tabi.

Türkiye'de maalesef kimse oyun geliştirme için dijital oyun tasarımcılığından çıkan kişiyi mühendis biri yerine tercih etmez.

Yazılım mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği arasındaki seçim için şu videoyu izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Matematikle arası olmayan adama dijital oyun tasarımı bölümünü öneririm. Belki yazılımcı değil da tasarımcı olursun.
Yapmak istiyorsan ve yapabileceğine inanıyorsan en iyisi bilgisayar mühendisliği tabii.

Aram yok fakat anlarım sadece sorduğunuzda hemen cevabı vermem. 8.Sınıf konusuna kadar biliyorum. 9-10 COVID-19 yüzünden yarım yamalak oldu 11 konularını öğrenmeye çalışıyorum.

Amacın yazılımcı olmaksa puanının yettiği en iyi bilgisayar ya da yazılım mühendisliğine git. Oyun geliştirmek istiyorsan ve puanın çok da iyi değilse dijital oyun tasarımına git.

CS oku, uni bitince istersen oyun gelistirir, istersen yazilim gelistirirsin. Bilgisayar muhendisligi kazanamayanlari avlamak icin acilan cakma universite bolumlerine aldanmayin, bu isin olayi CS. Yok informasyon, yok bilgisayarli bilmem ne, yazilim muhendisligi vs lisans seviyesi programlar olamaz.

Geri
Yukarı