Dikkat dağınıklığı ve konudan konuya atlamak

Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
Bir şey yaparken, zamana hiç aldırış etmeden, odağım kayıveriyor. Daha sonra da toparlayamıyorum ve farkına vardığımda da aradan bayağı bir zaman geçmiş oluyor. Bunu çözmek için bir şeyler denesem de huzursuzluk ve darılma hissi veriyor eğer odağımı sabit bir yerde tutarsam.

Bir iş yaparken ilgim nasıl kayıyor bir örnek vereyim. Tarayıcı geçmişimden ne yaptığımı takip ettim, buraya özetliyorum:

• Sayfa: Epostalarımı okuyorum.
    • Konu: Tarafınıza yeni bir bilet atandı. Giriş yaparak işleme alın.
  • Sayfa: Ticket yönetim paneli
    • Konu: Gelecek ayın bütçe tahmini ektedir. Onay bekliyor.
  • Sayfa: Dolar ne kadar?
  • Sayfa: Depo stok yönetim pakeli
  • Arama: Bayram ne zaman?
  • Arama: Kurban bayramında avrupa'da ne oluyor?
  • Arama: DKIM nedir?
  • Arama: How and why mail receiver validate and filter senders by their DNS records?
    • Gönderilen Excel dosyasını incelerim.
  • ChatGPT: Excel'de karışık kutulardan grafik oluşturmak mümkün mü?
  • Yeni gelen bildirim ile: Mail: Google akademik uyarıları.
  • Arama: cardiopulmonary nedir?
  • Arama: Karbon bazlı canlılar oksijen ile zarar mı görüyor?
  • Arama: Karbon bazlı canlılar neden oksijen hariç bir şekilde enerji üretmeye evrilmedi?
  • Arama: Kurbanlık ücretleri.
  • ChatGPT: Kapalı ekonominin yararları.
  • Arama: Neden bazı dağıtımlar kernelin desteklediği sürücüleri desteklemiyor?
Bu kadar sağa sola zıplıyorum. Eğer zıplamama engel olursam aklımda kalıyor, zihnim dolu olduğundan verimli çalışamıyorum. Ayrıca huzursuz oluyorum ve sürekli daha farklı şeyler geliyor aklıma.

Bu arada bu birebir sohbetlerimden tutun gündelik işime kadar bu şekilde. Mutfakta bardağı makineye koymaya elime alıp, o bardak elimdeyken balığın su filtresini açmaya gidip, tekrar farklı bir yere algım kaydığında o bardağı unutuyorum, daha önce ne yapıyorum unutuyorum ve bu zincirin devamında onlarca işim yarım kalıyor.

Biriyle konuşurken 4 çekirdekli işlemci gibi farklı farklı alakasız konuları aynı anda ilerletiyorum. A konusundan 2 cümle, B konusundan 4 cümle. Cevap verdiğinde C konusundan cevap ve ardından "A sorusuna neden öyle dedin?" sorusu... Karşımdakinin beyni çorba olmuş duman atıyor haliyle.

Aynı şey üzerinde bir süreden fazla kalınca nefes almak bile zorlaşıyor sanki. Klavyemin tozunu mu alacağım? Bütün tuşları sökerim güzel temizlemek için ama toplarken bir şey olur atıyorum su içmeye kalkarım ve o klavye 2 saat daha o şekilde yarım kalır.

Son düzenleme:
Oooof çok iyi anlıyorum hocam seni. Aynı sorun bende de var. Daha doğrusu daha şiddetli bir şekilde vardı. Bazı taktik ve önlemlerle bunları giderdim bir nebze diyebilirim.

Öncelikle, küçükken hiperaktivite var mıydı? Sebebini anlayayım ki ona göre cevap vereyim ondan soruyorum.

Bende vardı mesela. Hiç durmazmışım yerimde. Bu yüzden bilişsel zeka gerektiren çoğu şeyi yapamazmışım. (Bundan dolayı ilk okul birinci sınıfı tekrarlıyordum çünkü matematiğim 1 di :)

Bunu anlamak önemli çünkü ilerleyen yaşlarda artık iyice törpülense de kalıntıları oluyor ve fark ediyorum.

B12 eksikliği var mı?

Biraz saçma bir soru olabilir çünkü ülkenin yarısının fazlasında var maalesef. Değişik bir durum.

Genel hatlarıyla dikkat dağınıklığına sebep olan sorunlar bunlardı bende. Peki nasıl çözüm sağlıyorum?

Öncelikle, Hiperaktivite'nin bence bir yararı olarak çok hareketli bir insanımdır. Bu enerjiyi de bir şekilde atmam gerekiyor. Bu yüzden öncelikle yüzme, sonra Fitness, koşu, gibi sporlar bu fazla enerjiyi alacaktır ve gün içinde işlerine daha rahat odaklanabileceksin.

Bunun yanı sıra, şahsi görüşüm olarak ben namaz kılan bir insanım ve gün içerisinde belli aralıklarla gidip kılmak beni çok dinginleştiriyor. Yapacağım işleri aklımda toparlamamı sağlıyor ve motivasyonumu yükseltiyor.

Meditasyonun da buna benzer faydalarının olduğunu duymuştum, işin özü insanın belli aralıklarla kendine dinlenme vakitleri ayırması gerekiyor. Yoksa bir iş üzerinde 1 saatten fazla zaman harcamanın verimli olduğunu düşünmüyorum.

Masa başı çalışanı olduğunuzu varsayıyorum. Vizelere veya finallere hazırlanırken pomodoro tekniği kullanırım hep. Yarım saat iş 5 dk mola gibisinden. Bundan 4 tur sonra 15 dk uzun mola gibi gibi. Eminim duymuşsunuzdur. Odaklanmamı arttıran büyük etken olmuştu.

İş yaparken müzik dinlemek;

Hangi müziği dinlediğinize göre değişir. Tabi insandan insana göre de değişir. Ama bizim gibi odaklanma sorunu yaşayan kişilerde genelde dikkat dağınıklığna sebep oluyor. Tavsiyem lofi ya da doğa/çevre sesleri dinlemeniz. Bir nevi hipnoza soktuğunu düşünüyorum. Yine yerine göre odaklanmamı arttıran bir etken olmuştur.

Bunların yanı sıra,

Rafine şekeri, Çin tuzu içeren ürünler, zararlı yağlar ve paketlenmiş ürünlerden uzak durmanı tavsiye ederim.
Kendi üzerimde deneyini bile yaptım. Hakikaten dikkat dağıtıyor kullanıldıkça. Ayrıca anlık enerji verdikleri için sonrasında yorgunluk yapıyorlar. Bütün günü heba edebiliyorlar.

Daha fazla sebze ve protein odaklı beslenmeni tavsiye ederim. Yemeklerinde şekeri sıfır tutmaya çalış ve tuzu da sınırlaman güzel olur. Yeşil çay veya ona benzer doğal çaylar içmek de insanı rahatlatıyor ve odak arttırıyor.

B12 eksikliği varsa takviyeleri kullanmanı öneririm. Daha odaklı ve üretken yapıyor insanı cidden.

Ve en önemlilerinden;

Günün planını hazırlaman, yapacaklarını to do list şeklinde eklemen ve bunları kısa işten uzun sürecek işe doğru sıralaman senin için daha iyi olur.

Evinde bir beyaz tahta veya duvarlara yapışabilen şeffaf kağıda yapacaklarını not alarak, beynine bunlara odaklanacağını söylemiş olursun.

Velhasılkelam, umarım yardımcı olabilmişimdir. Bunlar aşağı yukarı 3-4 senedir uyguladığım şeyler, Life-changing oldu diyebilirim.

Tabii ki bunları kendim bulmadım, bir kaç kanal tavsiyesi vereceğim. Eminim yararı olur.

Aklıma gelmişken söyleyeyim, google veya opera'da arkada sonradan bakacağın sekmeleri bırakmak en büyük düşmanımız. Onları bir şekilde ortadan kaldır yoksa geçmeyen vakit tak diye geçer ve işlerin bitmez :)

Youtube: https://www.youtube.com/@BerkMD

Sağlıcakla kal!

Bir şey yaparken, zamana hiç aldırış etmeden, odağım kayıveriyor. Daha sonra da toparlayamıyorum ve farkına vardığımda da aradan bayağı bir zaman geçmiş oluyor. Bunu çözmek için bir şeyler denesem de huzursuzluk ve darılma hissi veriyor eğer odağımı sabit bir yerde tutarsam.

Bir iş yaparken ilgim nasıl kayıyor bir örnek vereyim. Tarayıcı geçmişimden ne yaptığımı takip ettim, buraya özetliyorum:

• Sayfa: Epostalarımı okuyorum.
    • Konu: Tarafınıza yeni bir bilet atandı. Giriş yaparak işleme alın.
    • Konu: Gelecek ayın bütçe tahmini ektedir. Onay bekliyor.
  • Sayfa: Dolar ne kadar?
  • Sayfa: Depo stok yönetim pakeli
  • Arama: Bayram ne zaman?
  • Arama: Kurban bayramında Avrupa'da ne oluyor?
  • Arama: DKIM nedir?
  • Arama: How and why mail receiver validate and filter senders by their DNS records?
    • Gönderilen Excel dosyasını incelerim.
  • ChatGPT: Excel'de karışık kutulardan grafik oluşturmak mümkün mü?
  • Yeni gelen bildirim ile: Mail: Google akademik uyarıları.
  • Arama: Cardiopulmonary nedir?
  • Arama: Karbon bazlı canlılar oksijen ile zarar mı görüyor?
  • Arama: Karbon bazlı canlılar neden oksijen hariç bir şekilde enerji üretmeye evrilmedi?
  • Arama: Kurbanlık ücretleri.
  • ChatGPT: Kapalı ekonominin yararları.
  • Arama: Neden bazı dağıtımlar kernelin desteklediği sürücüleri desteklemiyor?
Bu kadar sağa sola zıplıyorum. Eğer zıplamama engel olursam aklımda kalıyor, zihnim dolu olduğundan verimli çalışamıyorum. Ayrıca huzursuz oluyorum ve sürekli daha farklı şeyler geliyor aklıma.

Bu arada bu birebir sohbetlerimden tutun gündelik işime kadar bu şekilde. Mutfakta bardağı makineye koymaya elime alıp, o bardak elimdeyken balığın su filtresini açmaya gidip, tekrar farklı bir yere algım kaydığında o bardağı unutuyorum, daha önce ne yapıyorum unutuyorum ve bu zincirin devamında onlarca işim yarım kalıyor.

Biriyle konuşurken 4 çekirdekli işlemci gibi farklı farklı alakasız konuları aynı anda ilerletiyorum. A konusundan 2 cümle, B konusundan 4 cümle. Cevap verdiğinde C konusundan cevap ve ardından "A sorusuna neden öyle dedin?" sorusu... Karşımdakinin beyni çorba olmuş duman atıyor haliyle.

Aynı şey üzerinde bir süreden fazla kalınca nefes almak bile zorlaşıyor sanki. Klavyemin tozunu mu alacağım? Bütün tuşları sökerim güzel temizlemek için ama toplarken bir şey olur atıyorum su içmeye kalkarım ve o klavye 2 saat daha o şekilde yarım kalır.

Aynısı bende de oluyor. Bu yüzden Twitter'ı azalttım.

Yeni konular

Geri
Yukarı