Dilbilim Bölümünden Yazılım Sektörüne Geçiş

exu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar iki hafta sonra LYS-5'e gireceğim İstanbul Üniversitesi Dilbilim bölümünü tercihlerime yazmayı şimdiden düşünüyorum. Bölümle ilgili biraz araştırma yaptım derslerle, içerikleriyle mezunların iş olanaklarıyla ilgili vesaire. İstanbul Üniversitesinin sitesinde bölümle ilgili aday öğrenciler için bölüm hakkında bilgiler verilmiş hatta belki merak eden olursa diye linki de şöyle bırakayım Aday öğrenciler için bilgilendirme | İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Yazının sonunda bölümden mezun olanların yaygın olarak çalıştığı sektörler verilmiş.
  • Yazılım sektörü (Doğal dil işleme)
  • Reklam ajanslarında metin yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik (creative director)
  • Pazar araştırma şirketlerinde dilbilim araştırma uzmanı.
  • Özel eğitim kurumlarında İngilizce, yabancılar için Türkçe okutmanlığı
  • Çevirmenlik
  • Basın yayın kuruluşlarında dil uzmanlığı
Benim merak ettiğim bu bölümden mezun olup Yazılım Sektöründe ne gibi işler yapabiliriz parantez içinde Doğal dil işleme diye belirtilmiş biraz araştırdım wikipedia sitesine falan baktım ama okuduklarım beni tatmin etmedi. O yüzden aramızda bu bölümü okuyan veya bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarımı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, aradan 5 yıl geçmiş. Şu an acaba hangi bölümdesin veya hangi meslek alanında ilerlediğini öğrenebilir miyim? Çünkü şu an bulunduğum tamamiyle aynı, haftaya YDT'ye gireceğim ve ben de İstanbul üniversitesi dilbilimini kesinlikle tercihlerim arasına yazmak istiyorum. Verebileceğin bir tavsiye varsa gerçekten çok ama çok yardımcı olur. Umarım bunu görüp bir şekilde iletişime geçersin. Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Merhabaa, ben bugün Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. O zamanlar dilbilimi çok düşündüm ama daha sonra tercihlerimden sildim. Öğretmen olmak istediğime karar verdim, ne kadar dilbilim alanını sevsem de akademide çalışmak istesem de bunu yapamayacağımı düşündüm çünkü fazla çalışan biri değilim. Dilbilim disiplin ve sürekli çalışma gerektiren bir bölüm. Ayrıca bu konuda geçici bir hevesim olabileceği ihtimalini de düşündüm, ki doğru da çıktı. Benim yaşadıklarım bu şekildeydi ama tavsiye konusunda sormak istediklerini yazabilirsin😊
Ben o zamanlar ne istediğimi anlamak da çok zorlanmıştım eğer bu konuda da kafanda soru işaretleri varsa bu konuda da uzun uzun düşüncelerimi tavsiyelerimi yazabilirim istersen.

Hocam merhabalar. Öncelikle hayırlı olsun diyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum. Ben de size bir soru sormak istiyorum. Ben bu yıl hem eşit ağırlık hem de dil bölümünden sınava gireceğim. Açıkçası aklımda kesin bir bölüm yok. Dilde iyiyim ancak akademiden veya akademi ortamından hoşlandığım söylenemez. Ayrıca edebiyatı da sevmiyorum. Eşit ağırlığa da açık söylemek gerekirse öylesine gireceğim.
Hocam sizce ne yapmalıyım? Dediğim gibi, akademide veya eğitim alanında çalışmak istemiyorum çünkü bu ortamları sevmiyorum. Ancak iletişim halinde olmayı, konuşmayı ve konuyla alakasız olsa da teknolojiyi fazlasıyla seviyorum ve takip ediyorum. Ekleme olarak İngilizcem iki yıl önce C1 seviyesindeydi, bunu daha da ilerlettim. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, öncelikle sana kesinlikle şunu veya bunu yapmalısın diyemem, buna kendin karar vermelisin ama bu kararı verirken sana rehberlik edebilecek bilgilerimi, tecrübelerimi ve bunlarla beraber kendine sorman gereken soruları paylaşacağım:

Ben üniversiteye gitmeden önce hayattan ne istediğimi bilmiyordum, sınava girdiğim ilk senemde İngiliz Dili ve Edebiyatını kazanmıştım ve vizeler gelmeden sıkıldığım için bıraktım. Keşke tercih yaparken gaza gelip bir senemi boşa harcamasaydım diye sürekli pişmanlık duydum. O yüzden ikinci senemde karar verirken iyice düşünmem lazımdı, hayatta ne istediğime ne yaparsam mutlu olacağıma dair uzun vadeli düşünmem gerekliydi ve bu sırada alanımdaki bölümleri de detaylı bir şekilde araştırıyordum. Her araştırma yaptığımda üniversite bittikten sonra hayatımı geçireceğim mesleği gözümde canlandırırdım ve her günümün öyle geçeceğini hayal ederdim, kendime ben hayatım boyunca böyle bir düzen istiyor muyum? diye sorardım. Bu hayalleri kurarken en çok öğretmenlik yaptığımı düşünürken mutlu olduğumu fark ettim. Sana da tavsiyem bu şekilde düşünüp hayal kurman, bu soruları kendine sorman, her ne kadar "hayal kurmak" desem de bunu gerçekçi bir şekilde yapmanı öneriyorum, çünkü insan kendini kandırmayı sever, benim ilk senemde kendimi kandırdığım gibi.

Senin durumuna gelirsek; iletişim kurmayı sevdiğini, teknolojiyle ilgilendiğini yazmışsın ve bunların üzerinde C1 seviyesinde İngilizcenin olması harika. Açıkçası mesajını okuduktan sonra aklıma ilk olarak Mütercim-Tercümanlık ve Dilbilim geldi. Ama şunu da belirtmeliyim; yapmak istediğin meslek kamudaysa yani KPSS sınavına girmen gerekiyorsa bazı bölümlerden mezun olmak veya formasyon almak zorunlu olabilir. Ama eğer özel sektörde çalışmak istiyorsan mezun olduğun bölümün öneminin daha az olduğunu söyleyebilirim. Önemli olan okurken kendini geliştirmen ve eğer mümkünse öğrencilik yıllarında mutlaka çalışmak istediğin sektörde staj yapman. Çalışmak istediğin sektörün piyasanın ihtiyaçlarını, eksiklerini, gidişatını takip edip, geleceğe kendini hazırlamalısın ve buna göre kendini geliştirmelisin. Demek istediğimi kendi yaşadığımdan örnek vererek de açıklayayım; Birkaç sene önce bir sitede fuarda birkaç günlüğüne çalışacak yabancı dil bilen insanlar arandığını gördüm ve başvurdum. Başvurum kabul edildi. İş mülakatında iki kişiyle konuştum birisiyle İngilizce diğeriyle ise Almanca konuştum ve işe alındım. Standda benimle beraber bir kişi daha vardı. Mesela ben Almanca Öğretmenliği bölümü öğrencisiydim ve o Dilbilim bölümünde öğrenciydi ama kendini geliştirmek için İngilizcenin yanında Almanca ve İspanyolca öğrenmişti. İkimiz de tercümanlık öğrencisi veya mezunu değildik ama o günlerde yabancı müşterilerle biz iletişim kurup ürünleri tanıttık, çünkü iş veren için önemli olan bizim o dilleri konuşabilmemizdi, kağıda bağlı kalarak okuduğumuz bölümlere bakmadı kamu işlerinde ve özel sektörün arasındaki fark bu. O arkadaşla irtibatı koparmadık ve daha sonra o firmada uluslararası satış temsilcisi olduğunu öğrendim. Benim aklıma Mütercim-Tercümanlık ve Dilbilim gelmesinin sebebi, bu bölümleri okurken dilini geliştirebilirsin, çeviri tekniklerini öğrenebilirsin (doğrudan çeviriyi değil doğru çeviriyi öğrenmek) bu bölümler sana bunu kazandırabilir. Teknoloji alanında da sen kendi kendini geliştirebilirsin, üniversitede bu alanda yapılan seminerlere, etkinliklere katılabilirsin. Hem dilini geliştirip, yeni bir yabancı dil daha öğrenirsen (Örneğin çalışmak istediğin alanda popüler olan bir dil) hem de bu alanda bilgilere, sertifikalara sahip olursan. Teknoloji alanında bulunan bir firmada Tercüman veya (Uluslararası) Satış Temsilcisi olabilirsin diye düşündüm. Ama yazımın başında dediğim gibi istediğin şey bu mu? Bunu yapmak istiyor musun? Ne yaparsan mutlu yaşarsın? Benim için önemli olan bunlardı. Kimisi parası çok olsun ama hiç sevmediğim mutlu olmadığım bir mesleği yaparım diye düşünebilir, bence bu düşünce de normaldir.

Uzunca yazdım umarım sıkmamışımdır ve umarım bu yazı sana ve denk gelecek herkese yardımcı olur.😊

NOT: Ben dil alanı olarak düşünerek cevap verdim, eşit ağırlıkçı birine de sorabilirsin, mesela dilin olduğu için Uluslararası İlişkiler okumuş/okuyan birine danışabilirsin. Ayrıca iletişim kurmayı ve teknolojiyi sevdiğini söylediğin için aklıma benim bu meslekler geldi. Turizm alanını da düşünüp araştırabilirsin, turizm konusunda pek tecrübem ve bilgim olmadığı için değinmedim.

Merhaba, öncelikle sana kesinlikle şunu veya bunu yapmalısın diyemem, buna kendin karar vermelisin ama bu kararı verirken sana rehberlik edebilecek bilgilerimi, tecrübelerimi ve bunlarla beraber kendine sorman gereken soruları paylaşacağım:

Ben üniversiteye gitmeden önce hayattan ne istediğimi bilmiyordum, sınava girdiğim ilk senemde İngiliz Dili ve Edebiyatını kazanmıştım ve vizeler gelmeden sıkıldığım için bıraktım. Keşke tercih yaparken gaza gelip bir senemi boşa harcamasaydım diye sürekli pişmanlık duydum. O yüzden ikinci senemde karar verirken iyice düşünmem lazımdı, hayatta ne istediğime ne yaparsam mutlu olacağıma dair uzun vadeli düşünmem gerekliydi ve bu sırada alanımdaki bölümleri de detaylı bir şekilde araştırıyordum. Her araştırma yaptığımda üniversite bittikten sonra hayatımı geçireceğim mesleği gözümde canlandırırdım ve her günümün öyle geçeceğini hayal ederdim, kendime ben hayatım boyunca böyle bir düzen istiyor muyum? diye sorardım. Bu hayalleri kurarken en çok öğretmenlik yaptığımı düşünürken mutlu olduğumu fark ettim. Sana da tavsiyem bu şekilde düşünüp hayal kurman, bu soruları kendine sorman, her ne kadar "hayal kurmak" desem de bunu gerçekçi bir şekilde yapmanı öneriyorum, çünkü insan kendini kandırmayı sever, benim ilk senemde kendimi kandırdığım gibi.

Senin durumuna gelirsek; iletişim kurmayı sevdiğini, teknolojiyle ilgilendiğini yazmışsın ve bunların üzerinde C1 seviyesinde İngilizcenin olması harika. Açıkçası mesajını okuduktan sonra aklıma ilk olarak Mütercim-Tercümanlık ve Dilbilim geldi. Ama şunu da belirtmeliyim; yapmak istediğin meslek kamudaysa yani KPSS sınavına girmen gerekiyorsa bazı bölümlerden mezun olmak veya formasyon almak zorunlu olabilir. Ama eğer özel sektörde çalışmak istiyorsan mezun olduğun bölümün öneminin daha az olduğunu söyleyebilirim. Önemli olan okurken kendini geliştirmen ve eğer mümkünse öğrencilik yıllarında mutlaka çalışmak istediğin sektörde staj yapman. Çalışmak istediğin sektörün piyasanın ihtiyaçlarını, eksiklerini, gidişatını takip edip, geleceğe kendini hazırlamalısın ve buna göre kendini geliştirmelisin. Demek istediğimi kendi yaşadığımdan örnek vererek de açıklayayım; Birkaç sene önce bir sitede fuarda birkaç günlüğüne çalışacak yabancı dil bilen insanlar arandığını gördüm ve başvurdum. Başvurum kabul edildi. İş mülakatında iki kişiyle konuştum birisiyle İngilizce diğeriyle ise Almanca konuştum ve işe alındım. Standda benimle beraber bir kişi daha vardı. Mesela ben Almanca Öğretmenliği bölümü öğrencisiydim ve o Dilbilim bölümünde öğrenciydi ama kendini geliştirmek için İngilizcenin yanında Almanca ve İspanyolca öğrenmişti. İkimiz de tercümanlık öğrencisi veya mezunu değildik ama o günlerde yabancı müşterilerle biz iletişim kurup ürünleri tanıttık, çünkü iş veren için önemli olan bizim o dilleri konuşabilmemizdi, kağıda bağlı kalarak okuduğumuz bölümlere bakmadı kamu işlerinde ve özel sektörün arasındaki fark bu. O arkadaşla irtibatı koparmadık ve daha sonra o firmada uluslararası satış temsilcisi olduğunu öğrendim. Benim aklıma Mütercim-Tercümanlık ve Dilbilim gelmesinin sebebi, bu bölümleri okurken dilini geliştirebilirsin, çeviri tekniklerini öğrenebilirsin (doğrudan çeviriyi değil doğru çeviriyi öğrenmek) bu bölümler sana bunu kazandırabilir. Teknoloji alanında da sen kendi kendini geliştirebilirsin, üniversitede bu alanda yapılan seminerlere, etkinliklere katılabilirsin. Hem dilini geliştirip, yeni bir yabancı dil daha öğrenirsen (Örneğin çalışmak istediğin alanda popüler olan bir dil) hem de bu alanda bilgilere, sertifikalara sahip olursan. Teknoloji alanında bulunan bir firmada Tercüman veya (Uluslararası) Satış Temsilcisi olabilirsin diye düşündüm. Ama yazımın başında dediğim gibi istediğin şey bu mu? Bunu yapmak istiyor musun? Ne yaparsan mutlu yaşarsın? Benim için önemli olan bunlardı. Kimisi parası çok olsun ama hiç sevmediğim mutlu olmadığım bir mesleği yaparım diye düşünebilir, bence bu düşünce de normaldir.

Uzunca yazdım umarım sıkmamışımdır ve umarım bu yazı sana ve denk gelecek herkese yardımcı olur.😊

NOT: Ben dil alanı olarak düşünerek cevap verdim, eşit ağırlıkçı birine de sorabilirsin, mesela dilin olduğu için Uluslararası İlişkiler okumuş/okuyan birine danışabilirsin. Ayrıca iletişim kurmayı ve teknolojiyi sevdiğini söylediğin için aklıma benim bu meslekler geldi. Turizm alanını da düşünüp araştırabilirsin, turizm konusunda pek tecrübem ve bilgim olmadığı için değinmedim.
Size ne kadar teşekkür etsem azdır, bundan emin olabilirsiniz. Yazınızı büyük bir keyifle okudum ve size gerçekten teşekkür ederim. Dedikleriniz de kesinlikle doğru şeyler. Yukarıda yazdığınız durumlar veya özellikler bana uyuyor açıkçası. Benim endişem, daha doğrusu istemediğim şey, okul veya akademik ortamlarda olmak. Yani ben oldum olası ne okulu sevdim ne de ders çalışmayı. Çünkü bundan zevk almıyorum ve sahip olduğum bilginin istemediğim bir şekilde sınanması beni rahatsız ediyor. Bu durumdan dolayı devlet kurumlarında veya akademik yerlerde çalışmak istemiyorum. Açıkçası dil bölümlerinin sadece edebiyattan veya akademik alanlardan ibaret olduğunu sandığım için çok sığ düşündüğümü fark ettim. Sanırım bu yıl, bir aksilik olmazsa, dil bölümünden tercih yapacağım. Size tekrardan çok teşekkür ederim, eğer bir gelişme olursa buraya yazmaya çalışacağım.

Hocam, merhabalar. Bildiğiniz gibi geçen günlerde sonuçlar açıklandı ve benim sıralamam diğer kişilere göre iyi olmasa da geçen yıla göre iyi. Lakin, hangi bölümü seçeceğimi tam olarak bilemiyorum. Veya düşündüğüm bölümlere girip giremeyeceğimi de bilemiyorum. Daha öncesinde Almanca Öğretmenliği okuduğunuzu söylemiştiniz. Eğer sorun olmazsa bölüm hakkındaki düşüncelerinizi yazabilir misiniz? Sizce Almanca Öğretmenliği mi yoksa Alman Dili ve Edebiyatı mı okunmalı? Tabi amaçlardan bir tanesi de bildiğiniz gibi iş probleminin olmaması ve başka bir dil öğrenmek. Şimdiden teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı