Din dersinde sûre ezberlemekten nasıl muaf olabilirim?

Yanlış bilmiyorsam artık din dersinden muaf olmak için resmiyette dininizin Hristiyanlık ya da Musevilik olarak görünmesi lazım. Durum böyleyse, ailenizle birlikte Nüfus ve Vatandaşlık İşlerine giderek din hanenizi Hristiyanlık veya Musevilik olarak değiştirmeniz gerek. Ardından ailenizin okul yönetimine vereceği dilekçeyle din dersinden muaf olabilirsiniz.

Sadece belirli bir konudan veya ödevlerden muaf olmak gibi bir durum -biraz da hocanın inisiyatifine kalsa da- söz konusu değil, ya dersten tümüyle sorumlu olabilirsiniz ya da tümüyle muaf olabilirsiniz.

Düzenleme: Buradaki haberde yazana göre durum, 2018-2019 yılından önceki müfredatı kapsıyor. Bu durumda verdiğim bilgi yanlış olmayabilir.
Sonuç olarak 2018-2019 eğitim ve öğretim yılına kadar olan dönemdeki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatı, içerik olarak dinler hakkında yansız ve tanıtıcı bilgiler vermek amacıyla zorunlu olması öngörülen din kültürü öğretimi kapsamında değil din kültürü öğretimini aşan, İslam dininin ve onun belirli bir yorumunun eğitim ve öğretimi kapsamında değerlendirilmiştir. Dolayısıyla anılan din kültürü ve ahlak bilgisi dersini kızına aldırmak istemeyen başvurucu için uygun alternatifler sunulmaması, başvurucunun ebeveynlerin eğitim ve öğretimde dini ve felsefi inançlarına saygı gösterilmesini isteme hakkını ihlal etmiştir.
Ayrıca Ekşi Sözlük gibi platformlarda çocuğunun din dersinden muaf olmasını isteyen bazı veliler, çocuğun dininin Hristiyanlık veya Musevilik olması gerektiğine yönelik bir cevap metniyle karşı karşıya kaldığını söylüyor. [1] [2]

Hocaya söyleyeyim en iyisi ya, öteki türlü çözülmez gibi. Sağ olun hocam.
Naçizane tavsiyem; dini görüşünüzü -özellikle de aileniz ve öğretmeniniz bilmiyorsa ve onlar da Müslüman iseler- herkese alenen söylememeniz olacaktır. Yaşamış olduğunuz yere, ailenize ve arkadaşlarınıza göre değişse de bazı şeylerin sadece sizde kalması daha iyi olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı