Din dersinden muaf nasıl olunur?

Yalnızca kimlikte inancın kısmında İslam dininin olmaması gerekiyor ki muaf tutulasın, yoksa gidip konuşulacak bir durum değil. Ayrıca şaşırdım 7. sınıf öğrencisinin böyle boş konular için kafa yormasına. Önünüzde LGS var gidin eksiklerinizi falan kapatın. Birkaç arkadaş uyu yat demiş din dersinde ama, LGS'de din dersi de çıkacak, o yüzden yine de bakının derim. Belki fikirlerinizde değişir.

Ayrıca burada kavga edip kanıt istemenin bir anlamı yok, sonuçta herkesin kendi inancı.

Ve kuranda hiçbir zaman belirtilmemiş. Sence kaç yaşında kılmaya başlamalıyız? Her ülkenin reşit olma yaşı da farklı.

Reşit olma toplumsal bir kalıpdan falan ziyade beynin ve bedenin gelişimiyle alakalı bir konu. Kanun sana beyninin gelişimi falan tamamlandı deyince tamamlanmış olmuyorsun. Şu anki 18 yaş da bence çok doğru bir şey değil.

Her şey kuran da yazsa peygambere gerek mi olur?

Peygamber değil nebi öncelikle. Nebi resul farklı şeyler fakat ikisi de aynı şeymiş gibi peygamber olarak çevriliyor. Nebinin olayı vahiy alan vazifeli gibi bir şey. Resul ise onu tebliğ ediyor. Nebi unvan resul görev gibi bir şey tam hatırlamıyorum.

Tamam dostum bak yarın git tüm bulduğun hocalara sor onlar gösterir sana ayet gelip bir de bana teşekkür edersin.

Tüm hocalar diyor ki satranç oynamak haramdır mesela fakat vahiy dışı hüküm koyuyorlar fakat vahiye bakınca vahiy dışı hüküm koyulmaması gerektiğinden bahsediliyor ve kuran sınırları dışına çıkılmamasından bahsediliyor çoğu yerde.

Iyi peki Bir seyleri arastirirken de usen ama tamam mı?

En azından yoruyor bazıları gibi kullanmıyor değil.

Müslüman'lar nasıl 12 yaşında Müslüman oluyorlar? Anlatmak ister misin :D

Hocayla konuşmasına gerek mi var?

O zaman Müslüman'lık içinde erken?

Öyle miymiş :D

Evet hocayla konusmasina gerek var adam Müslüman ol diye zorlamıyor dinliyor ona göre tavsiye veriyor çocuğun yaşı daha 12 13 Ne böyle hiçbir dini tam bilmeden kendi kendini sorgulamak annesine babasına söyleyemiyorsa Böyle kişilerle konuşması lazım.

Iyi peki Bir seyleri arastirirken de usen ama tamam mı?

Evet hocayla konusmasina gerek var adam Müslüman ol diye zorlamıyor dinliyor ona göre tavsiye veriyor çocuğun yaşı daha 12 13 Ne böyle hiçbir dini tam bilmeden kendi kendini sorgulamak annesine babasına söyleyemiyorsa Böyle kişilerle konuşması lazım.
İslam hocasının ne tavsiye vereceğini ikimizde biliyoruz ateist ol diyecek hali yok.

Eylül'de 7. sınıf olacağım. Din dersi olacak ve ben din dersine girmek istemiyorum. Resim çiz, uyu, konuş diyeceksiniz, fakat bizim okuldaki bütün hocalar çok sinir bozucu. Hocamıza desem beni 1 saat İslam dinine sokmaya çalışacak.

Hangi okulda okuyorsunuz? Bende Müslüman değilim ancak ailem yüzünden kimliğimde yazdığından dolayı zorunlu görüyorum bu dersi, genelde uyurum ya da arkadaşlarla dalga geçeriz bazı konularda arka sıralarda. Umursama dersi pek salla geç, nasıl olsa orada öğretilen şeyler İslam'ın hayatta kullanılan gerçekleri değil. Ben aileme inanmadığımı çoğu kez anlattım ancak birkaç seneye sen değişirsin deyip geçiştiriyorlar elimden beklemek haricinde bir şey gelmiyor ama beni çok da bağlamıyor, dini muhabbetlere girmiyorum bitiyor.

İslam hocasının ne tavsiye vereceğini ikimizde biliyoruz ateist ol diyecek hali yok.

O kadar donanımsız ki o hocalar, sadece eskileri anlatıyor, günlük hayatımda İslam'ın yarayacağı bir şey bile duymadım onlardan. Önceden mantıklı bir din olabilir ama artık değil. Problem çözüldüğünde dinin gereği kalmaz.

Adamın yanına ben dahil birçok kişi gitti Adam Müslüman ol demiyor tüm dinleri araştırması için Ona mescitte ki kitapları Vb geri veriyor araştırması için iyice Kaynaklar söylüyor Kendi konuşuyor Kısaca gel Müslüman ol demiyor öyle dese ben önerir miyim?

O zaman çocuk 12 yaşında daha Poposunu bile kendi silemeyen Kendi başına karar versin Çocuğa Kur'an-ı ya da En kötü incili okudun mu desek Türkçe mealini bile yok ama ben araştırdım diyecek ee sen okumadiysan nereden biliyorsun doğru ya da yanlış din olduğunu anlamıyorum böyle çocukları böyle tek bırakmak doğru değil din konusu oyuncakta değildeğil çocuk hiçbir şey öğrenmek istemiyor İslam'la ilgili ee Bu çocuk şimdi nereden bilsin doğru din hangisi kendini bir şeye kaptırmış gidiyor sonu hayır ola.

Eylül'de 7. sınıf olacağım. Din dersi olacak ve ben din dersine girmek istemiyorum. Resim çiz, uyu, konuş diyeceksiniz, fakat bizim okuldaki bütün hocalar çok sinir bozucu. Hocamıza desem beni 1 saat İslam dinine sokmaya çalışacak.
Din dersinde İslam dinini öğreniyoruz dininiz farklı diye diğer dinleri öğrenmeye kapalı olmanız şaşırtıcı eğer hocayla probleminiz varsa gidin hocayla konuşun benim dinim farklı beni başka bir şeye yönlendirmeye çalışmayın deyin bu konu müfredatta var almazsan LGS de ne yapacaksın?

Adamın yanına ben dahil birçok kişi gitti Adam Müslüman ol demiyor tüm dinleri araştırması için Ona mescitte ki kitapları Vb geri veriyor araştırması için iyice Kaynaklar söylüyor Kendi konuşuyor Kısaca gel Müslüman ol demiyor öyle dese ben önerir miyim?

O zaman çocuk 12 yaşında daha Poposunu bile kendi silemeyen Kendi başına karar versin Çocuğa Kur'an-ı ya da En kötü incili okudun mu desek Türkçe mealini bile yok ama ben araştırdım diyecek ee sen okumadiysan nereden biliyorsun doğru ya da yanlış din olduğunu anlamıyorum böyle çocukları böyle tek bırakmak doğru değil din konusu oyuncakta değildeğil çocuk hiçbir şey öğrenmek istemiyor İslam'la ilgili ee Bu çocuk şimdi nereden bilsin doğru din hangisi kendini bir şeye kaptırmış gidiyor sonu hayır ola.
12 yaşında siz poponuzu silemediniz diye herkes öyle olacak diye bir şey yok.Mescitteki kitaplar ne kitapları islam kitapları.

Yeni konular

Geri
Yukarı