Din dersinden muaf nasıl olunur?

Nüfusunda dini inancın İslam olduğu için din dersi görüyorsun, bunu değiştirmeden muaf olamazsın. Dersi görmek istememeni anlayabiliyorum haklısın, maalesef ki ülkemizde din dersi İslam üzerine kurulu ve bu yüzden müfredatının büyük ölçüde bir değişikliğe uğraması gerektiğini düşünüyorum hatta. Ben de aynı şekilde nüfusta inancım İslam gözüktüğü için din dersi görüyorum, bir yandan İslam'ı yakından tanımak güzel fakat sadece bir din üzerinden dersin işlenmesi biraz can sıkıcı.

Bunlar da hadis. Ben Kuran'dan bir ayet arıyorum. Hala daha hadis atıyorsunuz bana. Ayrıca aralarında ayetler yer alsa da bununla alakalı bir şey yazmıyor. Lütfen ayrı ayrı yazın ayetleri ki doğru bakayım. Sizinle inatlaştığım ya da karşı çıktığım yok. Kuran'dan ayet istiyorum yalnızca dediğiniz ile ilgili.

Kuran her şeyin içine inerek yüzeysellik yerine ayrıntılı bir dil kullanmış olsaydı 100 lerce ciltlik bir kitap olurdu ve bu sefer de kolay bilgi bulunamazdı. Kuranda ayrıntısı olmayan şeyleri Hz. Muhammed zaten insanlara aldığı vahiyle açıklıyor. Namazın nasıl kılındığı, abdestin nasıl alındığı gibi şeyler yani. İnsan sağ ile solu ayırt edebildikten sonra öğrenmeye başlamalı. Ergenliğe girdikten(aklı birtakım şeylere erdikten) sonra ise namaz kılmak farz kılındı.

Kuranda ayrıntısı olmayan şeyleri Hz. Muhammed zaten insanlara aldığı vahiyle açıklıyor.

Hadislerin güvenilirliği yok üstelik kuran içerisinde sınırın kuran olduğu yazıyor. Rivayetlerden hüküm verilemez yani. Üstelik kuran içerisindeki namaz olayı da biraz tartışmalı var mı yok mu falan diye tam olarak namaz da geçmiyordu sanırım salatı ikame geçiyor bazı yerlerde. Üstelik hadisler güvenilir olsa belki 4563456345 tane farklı din oluşmazdı. Üstelik hadisler falan hem kuran ile hem kendi aralarında çelişiyor insanların kendi yazması. Muhammed gerçekten kendisi söylüyor olsaydı bile vahiy dışı hüküm verilemez çünkü kuran içerisinde Muhammed'in kusursuz biri olmadığı yazıyor hata yapınca uyarılıyor neden helal kıldığımızı haram kılıyorsun diye ayet var.

Hadislerin güvenilirliği yok üstelik kuran içerisinde sınırın kuran olduğu yazıyor. Rivayetlerden hüküm verilemez yani. Üstelik kuran içerisindeki namaz olayı da biraz tartışmalı var mı yok mu falan diye tam olarak namaz da geçmiyordu sanırım salatı ikame geçiyor bazı yerlerde. Üstelik hadisler güvenilir olsa belki 4563456345 tane farklı din oluşmazdı. Üstelik hadisler falan hem kuran ile hem kendi aralarında çelişiyor insanların kendi yazması. Muhammed gerçekten kendisi söylüyor olsaydı bile vahiy dışı hüküm verilemez çünkü kuran içerisinde Muhammed'in kusursuz biri olmadığı yazıyor hata yapınca uyarılıyor neden helal kıldığımızı haram kılıyorsun diye ayet var.

30k hadisin doğruluğu kesinleşmiş durumda hocam. Her hadis değil ama bazı hadislere de güvenmelisiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı