Din dersine nasıl çalışılır?

Aslında din için çalışmaktan çok kitap okusan bence daha iyi. Çünkü farketmişsindir denemelerde de örnek sorularda da genelde paragrafta bilgiyi verip yorumlamanı istiyor. Tabi ki derse de çalış ama 30 dakika ders çalışırsan okuldayken boş derslerde veya yatmadan önce kaliteli kitaplar okuyarak bu konuda kendini din dersinde geliştirebilirsin.

8. sınıfım, denemelerde matematikten 2 yanlış yaparken din de 5 yanlış yapıyorum nasıl çalışmalıyım?
Dinin hepsi ezberdir mantığı da diğer dersler kadar yoktur. Yani gerçekten içinizden gelirse dinci bir insan olmak hep namaz kılmak vs, ders kolay olur. Ama önyargı ile yaklaşırsanız olmaz yani önce sevmeniz lazım. Benim en düşük notlu dersimdi lisede mesela din. Çünkü mantıklı bulmuyordum din eğitimini yani bana kalırsa insanlara 18 yaşlarında kendi dinlerini seçme hakları verilmeliydi kuzu koyun gibi hepsini toplayıp aynı kefeye koymak değil.

Aslında din için çalışmaktan çok kitap okusan bence daha iyi. Çünkü farketmişsindir denemelerde de örnek sorularda da genelde paragrafta bilgiyi verip yorumlamanı istiyor. Tabi ki derse de çalış ama 30 dakika ders çalışırsan okuldayken boş derslerde veya yatmadan önce kaliteli kitaplar okuyarak bu konuda kendini din dersinde geliştirebilirsin.

Katılıyorum. Ben din dersine hayatım boyunca hiç çalışmamıştım ama bir ara din ile yakından ilgilenmeye başlayınca İslam Tarihi ve peygamberler ile ilgili bir iki kısa kitap okumuştum, bir de sınavlarda sorulan dini terimlerin ve birkaç Arapça kelimenin Türkçe karşılığını öğrendikten sonra seneler boyu hep 5 almıştım. Yani o birkaç haftamı ayırıp öğrendiğim bilgilerin daha sonradan çok işime yaradığını sınavlarda gördüm. Böyle çalışılmasını tavsiye ederim.

Sonuç olarak çok kafaya takılacak veya fazlaca üzerine düşülecek bi konu olmadığına inanıyorum. Tabii bunu din ile ilgili bir bölüm seçilmeyecekse söyleyebilirim.

Dinin hepsi ezberdir mantığı da diğer dersler kadar yoktur. Yani gerçekten içinizden gelirse dinci bir insan olmak hep namaz kılmak vs, ders kolay olur. Ama önyargı ile yaklaşırsanız olmaz yani önce sevmeniz lazım. Benim en düşük notlu dersimdi lisede mesela din. Çünkü mantıklı bulmuyordum din eğitimini yani bana kalırsa insanlara 18 yaşlarında kendi dinlerini seçme hakları verilmeliydi kuzu koyun gibi hepsini toplayıp aynı kefeye koymak değil.
Türk eğitim sisteminin en saçma olayı zaten din dersinin verilmesi benim müslüman olmayan ama kimlikte müslüman olmasından dolayı bazı arkadaşlarım mecburen bununla ilgili sınava giriyorlar. Osmanlı dönemini eleştiren var ama asıl o zaman din mecburi eğitim değildi bunu sabaha kadar yazsam bitmeyecek ülkenin yüz karası bir saçmalığı o zaman nerede özgürlük nerede insan hakları bu dediğiniz gibi 18 yaş üstünde seçilmeli daha resmi olarak bir çocukken onu zorla bir inanca inanmaya zorlamak zulümden başka bir şey değildir. Böyle saçma bir sistem yüzünden işte öğrenciler forumlarda çaresizlikten konu açıyorlar. Gerçi ben bunu yazsam da bir şey değişmeyecek daha uzatmaya gerek yok ama bu sistem yüzünden ülke en basitinden din branşındakilere maaş veriyor, okullarda daha çok kaynak tüketimine yol açıyor, ve en önemlisi en değerli yaşlarında insanların beynini yıkayıp sorgulama yeteneklerini yok ediyor. Neyse çok uzattım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı