Din dersinin neden sınavı var?

Din kültürü dersi kapatılmamalı, din kültürü dersinin içeriği olan "İslam kültürü" anlayışı değişmeli, adına uygun olarak "din kültürü" dersi verilmeli.

Bence de saçma. İslam'da zorlama yoktur deniyor ama bizim ülkemizde maalesef Karne yoluyla zorluyorlar. Nerede özgürlük, Nerede adalet? Bu arada Allah'a şükür Müslümanım yanlış anlamayın ama olmayanların ne yaşadığını anlayabiliyorum.

@MiningciAGA iyi de Türkiye resmi olarak Laik bir devlet. O zaman diğer dinleri de öğretsinler ondan sonra seçelim, yerse?

Merhaba.

Laik bir toplumda neden ''din kültürü dersi'' adı altında İslam öğretiliyor, en azından dersin adı İslam dersi olamaz mıydı, sonuçta herkes inanmayabiliyor, kısacası herkes aynı dine mensup değil. Ben Müslümanım, fakat sınıfımda 3-4 tane Deist arkadaşım var, kendimi yerlerine koyunca nasıl bir his olduğunu anlayabiliyorum. Laik bir toplumda zorunlu Din dersinin sınavının olması da ayrı komik. Din de zorlama yok, isteyen inanır isteyen inanmaz, isteyen ibadetini yerine getirmez, kendi kararıdır bizler karışamayız. Peki ülke de neden zorunlu ''din kültürü dersi'' ve sınavı var? Bence din dersleri seçmeli olmalı (çoğu inanç için.) Sınavlar yaklaşıyor, aklıma gelmişken fikirlerinizi almak istedim.
Hocam isteyen muaf kalabiliyor diye biliyorum.

Ders olduğu için sınav yapılıyor olabilir mi?

YKS değerlendirme belgelerine bakarsan muaf olan öğrenciler var. Onlara katıl.
Dersin tam içeriğini bilmiyorum. Ama kitaplarına göz gezdirdiğimde diğer dinlere en fazla %10 değiniliyordu. Türkiye düşünüldüğünde normal aslında.

Bence de saçma. İslam'da zorlama yoktur deniyor ama bizim ülkemizde maalesef Karne yoluyla zorluyorlar. Nerede özgürlük, Nerede adalet? Bu arada Allah'a şükür Müslümanım yanlış anlamayın ama olmayanların ne yaşadığını anlayabiliyorum.
Muaf oluyorsun ya. Ozgurlugunu bu kadar onemsiyorsan, bunlari bilmen gerek.

Geri
Yukarı