Din Tartışmaları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Andora

Decapat
Bu konuyu din tartışmak için açmadım. Eğer amacınız dini konuları tartışmaksa "Felsefe" bölümüne gidin lütfen.

Felsefe bölümünde birçok din tartışması dönüyor farkındasınızdır. Oradaki birkaç tartışmada da bulundum.

Hayatın sırrını bulmaya yönelik inanılmaz bir istek vardı içimde. Ben de henüz Big Bang'den öncesi bulunamadığı için elimizdeki dogmatik kayıtlara (dinlere) bakmak istedim.

Hem Ateist hem Teist argümanlarının birçoğunu okudum. Hatta önceden ben de Teist argümanları ile ateistlerle tartışırdım. Teist argümanları ilk etapta Deist argümanlarıyla benzerdi, Deist argümanları ile Tanrının varlığını kanıtlamaya çalışıyor, ardından hedef din hangisiyse onun doğru olduğuna dair argümanlar getiriyordu.

Geleneksel Sünni İslam'ı da, Reforme edilmiş İslam'ı da, Katolik Hristiyanlığı da, Protestan Hristiyanlığı da okudum. Hinduizm ve Budizm üzerine küçük çaplı araştırmalar yaptım. Şintoizm, Satanizm gibi inanç sistemlerine göz attım.

Açıkçası birçok inanç grubundan insanlarla tartıştım. Mesela ne zaman katolik bir insana evrimi sorsam sinirleniyordu. Müslümanlarla tartıştım, onlarca müftülüğe gittim, hiçbiri benim sunduğum argümanları çürütemedi. Ancak anlayamadığım şey müslümanların argümanlarıma verdiği tepkinin anormal derecede abartılı olduğuydu. Kutsal kitaplarından önlerine bir ayet sunsam, karşımda tir tir titriyorlar ve korkudan ne diyeceklerini bilemiyorlardı. Birçok müslümanda aynı sonucu değerlendirdim. Ya da ben abartıyorum biraz, bilemiyorum. Ellerindeki en temel cevap mekanizması "O kelimenin anlamı aslında o değil başka mealden bak" oldu. Cevap veremediği her soruya bunu yapıştırıyordu. Evrimi sorduğum zaman bir katolik kadar tepki vermediler, ancak kendi dinlerinden bir delil sunsam içlerindeki inanılmaz boyuttaki "Dinlerinin yalan olduğunun ortaya çıkması korkusu" kendini gösteriyordu. Ellerinde birçok dogmatik bilgi vardı, bunlar da korkudan besleniyordu. "İslam en mükemmel dindir, İslam kusursuzdur insanlar kusurludur, Allah bana neyle gelirseniz gelin kul hakkıyla gelmeyin diyor" gibi dogmatik bilgilere sahiptiler ve bunlara sıkı sıkıya bağlanmışlardı. Ancak yine de içlerinde bunların da yalan çıkmasına dair korku vardı.

İnançlarının bu korku üzerinden beslendiğini düşünüyorum. Allah'a, cennet ve cehenneme inanıyorlar ancak sanırım içlerinde "Ya yoksa?" gibisinden bir korku var. Ve her kim bu yarayı deşmeye kalkarsa alevleniyorlar. Artık ellerindeki imkanlar neye müsaitse, örneğin burada, Türkiye'de beni öldüremedikleri için en fazla cehennemle korkutmayı ve bağırıp çağırmayı deneyebiliyorlar.

Katolik bir arkadaşıma evrimi sorduğumda o da üstte bahsettiğim müslüman gibi sinirlenmiş ve şaşırdığım cümleler kurmuştu. Ona göre evrim teorisi, katolik dünyayı bölmek için müslümanlar tarafından ortaya atılmıştı! Bu konuda araştırma yaptım ve dediklerinde haklı olduğunu anladım. Evrim teorisinin temeli Antik Yunana kadar dayanıyordu ve Ortaçağ'da İslam coğrafyasında da birçok alim bu teorinin günümüzdeki haline benzer bilgiler sunmuşlardı.

Açıkçası hiç hindu yada budist biriyle tartışmadım. Ancak bir gün onlarla da tartışmak isterim.

Bu arada yazımın başında söylediğim Ateist argümanları Teist argümanlarına fark atıyor, yerle bir ediyor. İsterseniz tarafsız bir şekilde iki tarafın da argümanlarını okuyup kafa yorabilirsiniz, mantık ve vicdanınızla düşündüğünüzde Ateist argümanlarının kazandığını göreceksiniz.

Sizin hiç din tartıştığınız oldu mu? Kimisi din işlerini boş bulur, kimisi daha araştırmadan bile ne duyduysa inanır ve asla bırakmadan korku içinde yaşar, kimisi de araştırarak kavramayı dener. Din zor bir konudur. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Şahsen ben din anlamında çevremdekilerin her dediğine inanmam. İnanmam derken belli bir sure veya peygamberimizin sünnetlerinde yazıyormu diye araştırırım. Tebrik ediyorum çok güzel yazmışsın.

Son düzenleme:
Kuran oku içinde her şey var. Süper bir kitap vallah. Mesela bütün icat edilmiş ya da edilmemiş teklonojik icatlar zaten ''Kuran''da yazıyor. Mesale ''Big Bang'' nedir? Patlama. Kuran'da bir sürü patlama sözcüğü geçiyor. Mucize gibi bir şey.

Ayrıca Muhammed'e ziyareti kaç dakika tutmalı ve Muhammed'in evlenebileceği kadınların anlatıldığı kısımlar baya ufuk açıcı. Ben tatmin oldum vallah.

Ya bişey yazayım diyorum da şimdi biri gelip konuyu farklı yerlere çekecep; yok biz buyuz yok siz şusunuz diyecek diye yazasım bile gelmiyor. :) Ama yine de bıkmadan usanmadan fikirleri yazmak gerek. Dünyanın tamamı seninle farklı düşünse de sen fikrini açıkla söyle. Demokrasi de budur zaten 1 kişinin bile düşüncesi farklıysa o düşünceye saygı gösterip sahip çıkmaktır.
Bu konuyu din tartışmak için açmadım. Eğer amacınız dini konuları tartışmaksa "Felsefe" bölümüne gidin lütfen.

Felsefe bölümünde birçok din tartışması dönüyor farkındasınızdır. Oradaki birkaç tartışmada da bulundum.

Hayatın sırrını bulmaya yönelik inanılmaz bir istek vardı içimde. Ben de henüz Big Bang'den öncesi bulunamadığı için elimizdeki dogmatik kayıtlara (dinlere) bakmak istedim.

Hem Ateist hem Teist argümanlarının birçoğunu okudum. Hatta önceden ben de Teist argümanları ile ateistlerle tartışırdım. Teist argümanları ilk etapta Deist argümanlarıyla benzerdi, Deist argümanları ile Tanrının varlığını kanıtlamaya çalışıyor, ardından hedef din hangisiyse onun doğru olduğuna dair argümanlar getiriyordu.

Geleneksel Sünni İslam'ı da, Reforme edilmiş İslam'ı da, Katolik Hristiyanlığı da, Protestan Hristiyanlığı da okudum. Hinduizm ve Budizm üzerine küçük çaplı araştırmalar yaptım. Şintoizm, Satanizm gibi inanç sistemlerine göz attım.

Sizin hiç din tartıştığınız oldu mu? Kimisi din işlerini boş bulur, kimisi daha araştırmadan bile ne duyduysa inanır ve asla bırakmadan korku içinde yaşar, kimisi de araştırarak kavramayı dener. Din zor bir konudur. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Zamanında epey kafa yormuştum ben de bunlara ama inan hiç bir yararı yok. Hatta kendim notlar bile alıyordum sanki yeni bir din yaratma isteğiyle. :) Ama sonrasında hayatın gerçekleri sömürü düzeni ve paralı kölelik kavramlarını anlayınca; dinin sadece sisteme hizmet eden bir olguya dönüştüğünü gördüm. Tıpkı şu anki diyanetin iktidara yakınlığı gibi. Bu yüzyıllardır böyle.

Son düzenleme:
  • Beğen
İfadeler: acv
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı