Dini değerlere sövmek kara mizah mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bunun ile ilgili Hüseyin Nihal Atsız'ın güzel bir sözü var.

"İnsanlar mizah ve şaka yapabilirler. Fakat bazı konular vardır ki, onlar asla şakaya gelmez. Orada ciddi olmak insanlık borcudur. Bayrakla alay edemezsin. Milli tarihle eğlenemezsin. Kur'an'ı mizah konusu yapamazsın. Aile namusunu hiçe sayamazsın. Bunlar milli mukaddesatlardandır. Milli mukaddesatı olmayan millet, millet değil hayvan sürüsüdür..." :)

Bu konu burada daha önce de tartışıldı.

Düz olarak dini veyahut milli değere sövüp, buna kara mizah demek aptallıktır ama şöyle bir olay var ki kara mizah içerisinde insanların kutsal olarak kabul ettikleri dini ve milli değerlere hakaretler içerebilir. Tabii ki buna mizah diyebilmemiz için mizahi bir tonunun olması lazım, düz sövmek mizah değildir.

Şöyle bir ekleme yapmak istiyorum, kara mizah asla böyle değerlere hakaret içermez diyen bir kesim var. Böyle bir şey yok. Kara mizahın odak noktası dini ve milli değerler oluyor genel olarak zaten, kara mizahın tanımı insanların "ciddiyetle" andığı ölüm, savaş, milli ve dini değerler gibi şeylerin mizahını yapmaktır. Tabii bunu komik bulmazsınız, orası size kalmış bir şey.

• Beğen
İfadeler: acv
Allah'a sövüp kendilerini komik sananlar genellikle porçay kitlesi oluyor ve bu yüzden kendisini ve kendi kitlesinden nefret ediyorum. Hiçbirinin saygısı, ahlakı yok.

Porçay bir videosunda Allah'a sövmeyi kara mizah sananlarla dalga geçmiştir ve onun kanal amacı zaten bu insanlar ve türevleriyle dalga geçmektir, yanlış anlaşılmış durum.

Dine değerlere sövmenin mizahı olmaz. İnsanların inancı ile dalga geçmek çok saçma ama eleştiri yapabilir.

Porçay bir videosunda Allah'a sövmeyi kara mizah sananlarla dalga geçmiştir ve onun kanal amacı zaten bu insanlar ve türevleriyle dalga geçmektir, yanlış anlaşılmış durum.
Bir keresinde burdurland'i gezmek istedim ama yaptıkları mizahta gram terbiye ve kalite yok. Tabii söylediğim şeyde fazla abartmışım, hatta bunu söylediğimi bile unuttum. Kusura bakmayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı