Kara mizah neden linçleniyor?

GoktuKaya

Decapat
Katılım
11 Mayıs 2019
Mesajlar
394
Çözümler
3
Niye bu kadar yükseldiniz. Kara mizah ciddiyetle anılan her konuyu mizahi bir anlayışla ele alıyor. İsteyen güler, isteyen gülmez. Eğer sevmiyorsan bakmana bile gerek yok. Kimse zorla sana göstermiyor onları sonuçta. Arkadaşın üzerine gitmenize de gerek yok, konu farklı yerlere gidiyor.
 
KS
Tcline

Tcline

Centipat
Katılım
19 Mayıs 2020
Mesajlar
2.495
Çözümler
10
Gitmesin hoşuna Allah ile dinle alakalı da yapılıyor çok iğrenç bir şey gidin normal şeylere gülün.
Dinle alakalı mizahları çok severim fakat dinle alakalı yapılan her mizah kara mizaha girmez. Maalesef insanlara göre din kullanılarak yapılan her mizah kara mizaha giriyor.
 
W

WD40

Ziyaretçi
Kara mizah karşıtı bir insan değilim. Bazı içeriklere ben de gülüyorum. Bu mizah da olsa her şeyin bir sınırı vardır.

Linçleniyor çünkü:
  • Kara mizahı sadece din ile dalga geçmek sanıyorlar.
  • Kara mizah adı altında istediklerini söyleyebileceklerini sanıyorlar.
    • İnsanlarla dalga geçmek.
    • İnsanlar aşağılamak.
  • Her şeyin bir dozu olduğunun farkında değiller.
  • Toplumsal kalıplaşmış bazı düşünceler vardır. Bu düşüncelere saygı duyulması gerekir ve bu çerçevede mizah yapılması gerekir. Bu saygıyı sağlamadan aşırıya kaçıyorlar.
Ek olarak yaptıkları sözde mizah dedikleri şeye gülünmeyince de; "Abi ne anlarsınız ya, kara mizah zeka gerektirir" mottosunu sunuyorlar :D
 

Rashmore

Hectopat
Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
2.700
Makaleler
53
Çözümler
24
Yer
@bluebard
İnsanların değerleri ile alay etmek ile kara mizah arasında çok ince bir çizgi var. Şu dönemde her kendini "komedyen" zanneden ergen, instagram üzerinden "kara mizah sayfası" adı altında minimum birçok değere küfür ediyor. Bu nedenle toplumun belli bir kısmının bu tarz bir mizaha ön yargısı var, belli bir kısmının da cahilce işi icra etmesi. Ben pek çok nedenden dolayı yakın çevrem (kendi aramızda belirli sınırları aştığımız bir çevre) dışında ne kadar ofansif olsun olmasın bu tarz espriler yapmıyorum. İnsanlar bir şeyleri yanlış anlamaya ve olay çıkarmaya çok meyilliler, ben de bunun altında kalmak istemiyorum açıkçası.
 
Yukarı