Dinlenen ders nasıl anlanır?

Drachaos

Hectopat
Arkadaşlar bu sene sınava gireceğim ama mezuna bırakmayı düşünüyorum bir süredir ders çalışmıyorum dinlediğim dersi de anlamıyorum. Kafam bir şey almıyor kaynak konusunda da kararsızım öğretmenlik veya PDR düşünüyorum. Sıfırdan tekrardan hazırlanacağım fikirlerinize ihtiyacım var. Ne yapmam lazım? Sözel veya EA gireceğim.

Hocam notlarım yok, sıfırım. Hangi ders videosu veya hangi hoca onu da bilmiyorum.
Hangi dersi çalışacaksanız onun kaynağı YouTube'da fazlasıyla var. Oradan başlayabilirsiniz ve notlarınızı kendiniz çıkarabilirsiniz.

Arkadaşlar bu sene sınava gireceğim ama mezuna bırakmayı düşünüyorum bir süredir ders çalışmıyorum dinlediğim dersi de anlamıyorum. Kafam bir şey almıyor kaynak konusunda da kararsızım öğretmenlik veya PDR düşünüyorum. Sıfırdan tekrardan hazırlanacağım fikirlerinize ihtiyacım var. Ne yapmam lazım? Sözel veya EA gireceğim.
Önce çalışacağınız konuyu alt başlıklarıyla beraber tablo şeklince çizerek göz önünde bulundurun. Sonra parça parça çalışıp tekrar yapın. Eğer önce kavramları öğrenip sonra konuyu dinlerseniz daha iyi anlayacak ve akılda kalıcı öğreneceksiniz. Kolay gelsin.

Nasıl başlayacağımı bilmiyorum hocam ne yapmam lazım?
Merhabalar hocam,
İlk önce kendinizi motive edin. Bir amaç edinin ve o amaç doğrultusunda kilometre taşlarınızı belirleyin. İşte 3 ay sonra şu konuda olucam veya şu alanımı güçlendirip şu nete ulaşıcam diye kısa hedefler belirleyin. Sonrasında düzenli ve istikrarlı çalışmaya başlayın. Kendinize ödül ve ceza yönetimini uygulayabilirsiniz. Zor süreçler bunlar. Sağlam irade lazım. Yaptığımdan demiyorum ama tekrar eskiye ışınlasalar çok farklı yol alırdım. En basitinden şunu söylüyorum; bize yön gösteren olmadı malesef çünkü hep ders sınav şeklinde ilerledi. Keşke bir yakınım elimden tutsaydı da bak çok çalışırsan bu üniversitede okuyabilirsin diye gezdirseydi bir kaç sağlam üniversite. Ondan dolayı içim biraz buruk ama sağlık olsun. Yine üniversite gençliğini yaşadım ve yine bir meslek sahibi oldum çok şükür. Darısı bu amaçla emek sarfedenlere olsun inşallah. Allah yardımcınız olsun.

Bir mezun EA'cı olarak sözel dersleri yazarak çalışmaktan başka çareniz yok. Ben sözellerde çok sıkıntı çekmedim ama YouTube'dan benim hocam açarak video izlerken not alabilirsiniz. Not almaktan kastım gerekirse tüm videoyu yazmak. Sonrasında her konu bittiğinde en az 2 kaynaktan test çözmek testi çözmeden yeni konuya geçme. Matematik ise değişkenlik gösterir herkesin çalışma şekli farklıdır. Benim temelim zayıftı TYT'yi rehber matematik ile götürdüm. Bir defter aldım hoca anlattıkça ben yazdım videodaki çözdüğü soruları da yazdım sonra 49 günde TYT matematik testini çözdüm böyle böyle TYT mat netim 20-25 aralığına sabitlendi. AYT matematikte de durum çok farklı değil TYT de ne yaptıysan AYT'de de onu yap. Ama matematiği önemse geçen sene sözel dersleri neredeyse fullememe rağmen matematiğim çok iyi olmadığı için 151k gelmişti.

Geri
Yukarı