DirectX 12 ile işlemci yükü düşecek mi ?

ENES KARAYEL

Hectopat
Daha fazla  
Sevgili Technopat ekibi; i5 4690K ve i7 4790K arasındaki oyun performans farkı var mı yok mu diye çok konuşuldu. Yaptığınız incelemelere bakınca oyunların çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duymadığını gördüm. Sadece bazen bazı oyunlarda çok hareketli sahnelerde biraz FPS farkı olduğunu gördüm o da çok önemli bir fark değildi.

Windows 10 ile birlikte DX 12 gelecek bunu biliyoruz ve Microsoft bunun oyunlarda işlemciye binen yükü yaklaşık %50 oranında düşüreceğini iddaa ediyor. Benim bundan anladığım zaten oyunlar DX 11 ile bile çok fazla işlemci istemezken DX 12 ile çok daha az isteyecek. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?Bunları göz önünde bulundurursak sanırım bundan sonraki 5-7 sene İ7 4790K oyunlar için gayet yeterli olacaktır. Doğru mu düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

Son sorum İ7 yeter diye düşündüm fakat İ5 de gayet güçlü bir işlemci. Fiyat/performans olarak DX 12 göz önünde bulundurulduğunda hangisi tercih edilmelidir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
:)

Son düzenleyen: Moderatör:
DX 12 ile işlemci yükü düşmeyecek. Tek çekirdeğe binen yük azalacak ve işlemcilerin çoklu çekirdek kullanımı nihayet gerçek anlamda başlayacak. Halihazırda i5 zaten oyunların %90'ı için fazlası ile yeterli. DX12 geldiğinde, DX12 destekli oyunlar çoklu çekirdek kullanacağından darboğaz sorunları daha da azalacak.

DX 12 ile işlemci yükü düşmeyecek. Tek çekirdeğe binen yük azalacak ve işlemcilerin çoklu çekirdek kullanımı nihayet gerçek anlamda başlayacak. Halihazırda i5 zaten oyunların %90'ı için fazlası ile yeterli. DX12 geldiğinde, DX12 destekli oyunlar çoklu çekirdek kullanacağından darboğaz sorunları daha da azalacak.
Az çekirdekli işlemcilerde performans düşüşü olabilir mi ? Core i3 4160 kullanıyorum işlemci 2 çekirdek, 2 threade sahip. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Directx 12'de performans düşüşü olmayacak performans artışı olacak. AMD FX işlemcileri çok çekirdekli ama tek çekirdeğine yük bindiğinde oyunlarda performansı çok düşüyor Directx 12 ile bunu azaltıcaklar Intel işlemcilerde tek çekirdek performansı gayet iyi olduğu için fazla performansları artmaz zaten. FX serisi işlemcilerde performans artışı bekleniyor.

Cevaplarınız için teşekkür ederim bir sorum daha olacak ana metin de belirttiğim '' İ7 4760K önümüzde ki 5-7 sene oyunlar için gayet yeterli olacaktır'' ifadesi sizce doğrumu ? Cevaplarsanız sevinirim. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı