Direksiyon seti sistemi kurmak için ne gerekli?

• Konuyu başlatan Lyk7a
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 764

Lyk7a

Hectopat
Yer
Türkiye, Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050Tİ
i5-12500H
512GB M.2 SSD
16GB RAM
Öncelikle konuyu nereye açıcağımı bilmediğim için buraya açtım, eğer yanlış yere açtığıysam kusura bakmayın. Şimdi konumuza gelelim internette gezinirken böyle bir setup gördüm bunu yapmak için ne gerekir? Bir direksiyon seti ve 2 tane monitörle buna benzer bir şeyler yapılır mı?

Öncelikle konuyu nereye açıcağımı bilmediğim için buraya açtım, eğer yanlış yere açtığıysam kusura bakmayın. Şimdi konumuza gelelim internette gezinirken böyle bir setup gördüm bunu yapmak için ne gerekir? Bir direksiyon seti ve 2 tane monitörle buna benzer bir şeyler yapılır mı?
Konforlu olması açısından bir Playseat da gerekli monitör ve direksiyon haricinde.

Attığınız videoda 3 adet flat monitör ve monitörlerin kenarlıkları belli olmasın diye araya konmuş yarı saydam görüntü geçiren bantlar var. El freni ve vites muhtemelen el yapımı. Ayrıca orada button box var. Bir de muhtemelen Direct Drive teknolojisine sahip bir direksiyon motoru kullanılıyor. Bu motorun gerekli aparatlarını alarak istediğiniz direksiyonu bağlayabilirsiniz. Pedallar da Load Cell teknolojiliyse tadından yenmez. Monitörleri tutan ve direksiyonun bağlı olduğu kısım sağlam olması için muhtemelen sigma profil kullanrak yapılmış. Günümüzde bu tarz bir simülasyon seti kurmanın maliyeti 40.000TL-90.000TL aralığında değişiyor.

3 monitör ve direksiyon setini hazır satılan racing setuplarından alıp onun üstüne kurarsan olur fakat maaliyetli bir iş.

Konforlu olması açısından bir playseat da gerekli monitör ve direksiyon haricinde.

Peki 3 tane monitörü nasıl ayarlarız ben Assetto Corsa oynarken görüntü tek bir monitörden veriliyor diğer monitörler boş oluyor buradaki gibi nasıl yaparız.

Peki 3 tane monitörü nasıl ayarlarız ben Assetto Corsa oynarken görüntü tek bir monitörden veriliyor diğer monitörler boş oluyor buradaki gibi nasıl yaparız.

PC'nin görüntü ayarlarından veya oyunun ayarlarından yapılıyor olaması lazım. Biraz araştırarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hazır satılan playseat bulunan rig'ler sağlam değiller ve titreşimden kaynaklı monitörlere zarar verebiliyorlar. Onları önermiyorum.
3 monitör ve direksiyon setini hazır satılan racing setuplarından alıp onun üstüne kurarsan olur fakat maaliyetli bir iş.

Ne gibi zararı olur.
Direct Drive gibi bir sistemi geçelim ve en ucuz sistemlerden olan diskli G29'u düşünelim. G29'daki diskler birbirine vurdukça titreşim oluşturuyor. Bunlar olurken monitör bu titreşimden kaynaklı panele baskı yapıyor ve monitörün ekranı direksiyon her titrediğinde beyazlaşma yaşıyor. Bir yerden sonra hem sizin rahat görüşünüzü bozuyor hem de içindeki elemanlar ve paneli zarar görüyor.

Geri
Yukarı