Direksiyon seti yapmak için hangi Enkoder'i almak gerekli?

picarean

Hectopat
Yer
İzmir
Kendi direksiyon setimi yapacağım, daha önce çok uğraştım fakat parçalar vs. uyuşmadı, bu attığım linkteki parçalar ile yapılabilir mi?

@Affansen @Akif9748 yardım ederseniz çok sevinirim, şu konuda konuşmuştuk.

12V Encoderli DC Motor Encoderli Dc Motorlar Motorobit - Motorobit.com

12V Encoderli DC Motor Encoderli Dc Motorlar 12V Encoderli DC Motor 12V Encoderli DC Motor. Üzerinde yer alan hall sensör sayesinde üzerindeki şaftın konumu ve hareketini sayısal veriye dönüştürerek bir sinyale
Bunla yapılır

12V Encoderli DC Motor

12V Encoderli DC Motor. Üzerinde yer alan hall sensör sayesinde üzerindeki şaftın konumu ve hareketini sayısal veriye dönüştürerek bir sinyale dönüştürür.Yüksek hassasiyetlidir.Şaft 1 tur atınca 12000 pals vermektedir.

Teknik Özellikleri:​

• Çalışma Voltajı: 12VDC
  • Boşta Akım: 0.01 A
  • Güç: 0.12W
  • Dönüş Hızı: 80RPM
  • Dişli Oranı: 36:1
  • 0.029 derece hassasiyet
  • Ağırlık: 75g

Ürün Ölçüleri:​

• Motor Çapı: 24.5mm
  • Motor Gövde Uzunluğu: 65mm (Mil Hariç)
  • Mil Uzunluğu: 11mm
  • Mil Çapı: 5.4mm

Enkoder Bağlantısı:​

• Kırmızı: 12V +
  • Siyah: Motor -
  • Sarı: Out A Signal
  • Yeşil: Ground
  • Mavi: Hall Sensör + 5V
  • Beyaz: Out B Signal

Bunun tüm pin bilgileri var, rahatlıkla yapılır.

Bu kadar uğraşmak, kafa yormak yerine bir yere gidip 1 ay çalışıp G29, T300RS GT gibi modelleri satın almak bence daha iyi bir seçenek.

Bu kadar uğraşmak, kafa yormak yerine bir yere gidip 1 ay çalışıp G29, T300RS GT gibi modelleri satın almak bence daha iyi bir seçenek.

Çalışma imkanım yok yaşım küçük, ayrıca dediğiniz çok saçma bir şey 🙂 dediğiniz direksiyonların her gün fiyatları artıyor çok pahalılar, kaç kat fiyat farkı oluyor kendim yaptığımda, ki bunun içinde emek var hepsini geçtiğimizde. 1 ay çalışıp bütün maaşını (T300RS bir maaştan da fazlası) bir direksiyona veremez herkes.

@picarean alttaki uygun değil, 2 kanal yok.
Motor sürücüsü her motor için gerekir. Yeterli olur gibi o üstteki de.

Motor sürücüsünün önemi var mı peki hocam, bu olur mu mesela:
Bir de 12000 Pulse yazıyor enkoderin açıklamasında, bu kadar fazla olması sıkıntı yaratır mı?

Her yerde motorlu encoderlerin gücü direksiyonu çevirmeye yetmez diye duydum direksiyonun ağırlığından, düz rotary encoder alacağım galiba, Force feedback sonradan gerekirse yaparım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı