Rehber Direksiyon Seti Tavsiyeleri

*Kasım 2023'te güncellenmiştir*
Herkese iyi forumlar. Biliyorsunuz ki oyun ekipmanlarından biri olan direksiyon setleri yarış ve simülasyon oyunlarında oyun zevkini arttıran donanımdır. Fakat sorun şudur ki gerek yüksek fiyatlar gerekse yanlış yönlendirmeden dolayı çoğu tüketici yanlış tercihler yapmaktadır. Ben de bundan dolayı gerek Sosyal'daki bilgi kirliliği gerekse doğru bilinen yanlışlardan dolayı böyle bir rehber hazırlama gereği duydum. İlk olarak bir direksiyon setinde olması gereken en temel özellik:Force Feedback'ten başlayalım.
1)Force Feedback Nedir?
Force Feedback kelime anlamıyla"Kuvvet Geribildirim"i demektir. Ve direksiyon seti bu geri bildirimi bize motorlar aracılığıyla sağlar. Bu özelliğin hayati olmasının sebebi ise yol ve aracın viraj tepkisini hissetmek araca daha hakim olmayı sağlamaktadır.
2)Kaç Çeşit Direksiyon Seti vardır?
3 çeşit set vardır ve bunların kuvveti iletim şekilleri farklıdır
a)Dişli İletim Sistemi:
Bu sistem daha çok giriş ürünü olan Logitech sistemlerinde kullanılmakta. Kullanım şekli, motor direksiyona dişli yardımıyla kuvvet iletmektedir.
Avantajı: Daha güvenilir.
Dezavantajı: Gürültülü çalışır, tırtıklı hissiyat verir.
drivingforce-panel-1-feature-3.jpg

b) Kayışlı Sistem:
Bu sistem ise daha çok Thrustmaster ve bazı Fanatec sistemlerinde kullanılmakta.
Avantajı: Dişliye göre daha pürüzsüz, daha iyi hissiyat
xUTH-T300-RS-GT-edition-racing-ps4-2.jpg.pagespeed.ic.AwhCoh0yR5.jpg

C) Direct Drive Sistem:
Bu sistemde direksiyon mili direkt motora bağlı yani ortadaki bobinlerin bağlı olduğu kısım direksiyonu döndürmekte. Bunu sayesinde çok yüksek torkta güç üretebilmektedir.
Avantajı: daha güçlü ve detaylı FFB verir.
Dezavantajı: Fiyatı yüksek
i1z925XcoswWgb.jpg

Ve şimdi lafı fazla uzatmadan ucuzdan pahalıya model sıralamasına başlayalım:
1)Logitech Driving Force GT/Pro
Şu anda üretimi durmuş. İkinci el piyasası olan direksiyon seti. Kendisi ilk direksiyon setim ve genel olarak iyi. Fakat yeni oyunlarla uyumsuz ve çok da iyi Force Feedback'inin olduğu söylenemez.
3cc3a6ff70af245-598x598.jpg

2)Thrustmaster T128
Thrusmaster'ın giriş seviyesi setidir. Ancak set özellikleri fiyatına oranla iyidir. T150/TMX'te olduğu gibi dişli-kayış karışık(hibrit) sisteme sahiptir. Torkuyla ilgili bilgi mevcut değil ancak eski modele göre %20 daha fazla olduğu belirtiliyor. Olumlu özellikleri paddle shifter, devir ışıkları ve manyetik pedallar. Olumsuz özellikleri ise küçük direksiyon simidi ve 2li plastik pedallardır.
PJU-thrustmaster-t128-p-emea-type-c-plug-eu-3.jpg

3)Logitech G27/29-920/923
En çok tercih edilen direksiyon setidir. Fiyatı rakiplerine oranla ucuz ve malzeme kalitesi olarak gayet yeterlidir. Fakat dişli sistem kullanması zamanla aşınan dişlilerin ses çıkarmasına yol açmaktadır. G27 içlerinden en eskisi fakat vites dahil settir. G29'dan pek büyük farkları yoktur tuş sayısı haricinde. G29 en çok tercih edilen PS/PC uyumlu olanı G920 onun XBOX/PC uyumlu versiyonu kırmızı buton ve bırkaç tuşu daha azdır. G923 en yenisi ve Trueforce denen sisteme sahip. (buzzer ile titreşim) Tüm modeller dişli sisteme sahip. 2.5 N.m torka sahip.
logitech-g29-driving-force-z.jpg

G29
logitech-g27-racing-wheel-z.jpg

G27
4)Thrustmaster T150-TMX
G29'a yakındır. Malzeme kalitesi olarak kötü fakat Force Feedback pürüssüzlüğü olarak G29'dan bir tık iyidir. Pro versiyonları 3lü pedal seti olan T3PA pedala sahip. 2'li pedal setine göre daha iyidir.
10558037033010.jpg

5)Thrustmaster T248
Konum olarak T300 ile T150 arasında. Dişli-kayış hibrit sisteme sahip. 3.5 N.m tork ile G29'dan daha iyidir. Pedal seti daha gelişmiş manyetik sisteme sahip. T3PM pedal seti, T3PA'dan iyi TLCM(loadcell)'den kötüdür.
706781-w432h432.jpg

6)Thrustmaster T300RS(GT-Ferrari Alacantra)/TX
Şu anda kullandığım gayet memnun olduğum kayışlı sisteme sahip settir. Genel olarak Force Feedback Logitech ve daha düşük Thrustmaster'lara göre iyidir. Çift kayışlı sisteme sahip. Tamamen kayışlı sisteme sahip olduğundan dişli sistemlere göre daha pürüssüz hissiyat sağlar. 3.9 N.m torka sahiptir.
9754056622130.jpg

7)Thrustmaster TS-PC
Daha gelişmiş Thrustmaster seti. Torku ve Force Feedback'i T300'e kıyasla daha yüksek. Çift kayış sistemine sahip. 6 N.m torka sahip.
10222659239986.jpg

8)Moza R5
Direct Drive motora sahip bir settir. Maksimum torku 5.5 N.m.
710896-w432h432.jpg

9)Fanatec CSL DD
Fanatec'in ucuz(diğer modellere kıyasla) fakat gayet iyi base'idir. Direct Drive iletim sistemi var. Normal versiyonu 5 N.m torka sahip boost kit denen adaptör alınıp kullanıldığında 8 N.m torka çıkmaktadır.
1640158203-csldd1.jpg

10)Moza R9
Direct Drive iletim sistemi mevcut. 9 N.m torka sahip bir Base'dir.
R9-V2-Update.png

11)Thrustmaster T818
Direct Drive iletim sistemi mevcut. Direct Drive'lı ilk ve tek Thrustmaster base'i. 10 N.m torka sahip.
Website_OnlineContent_T818-800x800-7-768x768.png

12)Logitech G Pro Racing Wheel
Direct Drive iletim sistemi mevcut. Direct Drive'lı ilk ve tek Logitech seti. 11 N.m torka sahip.
bundle_for_ps5_ps4_and_pc.jpg

13)Moza R12
Direct Drive iletim sistemi mevcut. 12 N.m torka sahip bir Base'dir.
moza-base-r12-rseat-1-1920x1920.jpg

14)Moza R16
Direct Drive iletim sistemi mevcut. 16 N.m torka sahip bir Base'dir.
1647950247-R16-NOSCREEN.png

15)Moza R21
Direct Drive iletim sistemi mevcut. 21 N.m torka sahip bir Base'dir.
Moza-R21-Direct-Drive-Wheel-Base-1.jpg

16)Fanatec Podium DD 2
Fanatec'in üst düzey base'i. Direct Drive iletim sistemi var. 25 N.m torka sahip.
DD2_preview_3.jpg

Not: Diğer V900s, Kontorland, Snopy, Rampage zımbırtılarını önermem genel olarak aşırı kalitesiz ve Force Feedback sistemi bulundurmuyor.

Son düzenleme:
Ben Thrustmaster almayı düşünüyorum ama hangi modeli alacağıma karar veremedim. Yardımcı olur musunuz?
T150 PS/PC versiyonu 1080 derecedir TMX onun XBOX/PC (900 derece) versiyonu ve Thrustmaster'ın giriş segmenti direksiyonlarıdır. Malzeme kalitesi olarak direksiyon simidi pek iyi değildir normal versiyonun pedalları T2PA'dır ve malzeme kalitesi olarak kötüdür fren hissiyatı ortalamanın altıdır fakat Pro versiyonlarında T3PA set kullanılır ve kalite olarak Logitech'in pedallarına yakındır. Ayrıca Loadcell(motorla ayarlanabilir sertlik) pedallar harici tüm setlerle uyumludur.
T300 PC/PS versiyonu ve 1080 derecedir. TX ise 900 derece XBOX/PC versiyonudur. T300'ün farklı modelleri mevcut normal RS versiyonu çift pedallı fakat T150'ye kıyasla daha iyi metal pedallara sahiptir. Direksiyon simidi çıkarılabilir ve modülerdir. T300 RS/GT ile gelen simit kauçuk simit fakat ortası ve F1 shifter'ı metaldir ve kalitesi genel olarak iyi. Ferrari Alacantra versiyonun simidi ise gayet iyi Alacantra(nubuk gibi bir kumaş türü) kaplı ve diameter yani çap olarak diğerlerinden daha büyüktür ayrıca bu set ile T3PA yani 3 pedallı iyi pedal seti geliyor. T300 RS GT ise şu anda sahip olduğum model ve pedal yüzeyleri genişletilmiş kalın alüminyumdan ve hissiyat olarak tatmin olduğum bir model. Ayrıca tork olarak 3.7 ile 3.9 N/m torka sahip bir set. Logitechler ve T150/TMX ise 2.7 N/m torka sahip. TX Leather ise adından anlaşılabileceği üzere deri simide sahip ve yine T3PA 3 pedallı pedal setine sahip.
Yeni çıkan T248 ise üzerinde ekrana sahip çıkarılamayan simide sahip pedal seti ayarlanabilir ve yüzeyi metal. Pedal konusunda iyi bir ilerleme var iken tork konusunda T150 ile T300 arasında bir konumda.
Başka bir modelle ilgili sorunuz varsa yazın bildiğim kadarıyla cevaplayayım.

Hocam Logitech tarafına G25'i masuz mu eklemediniz?

G25 çok eski bir set piyasada çok bulunmuyor bulunsa bile temiz olma ihtimali düşük ondan dolayı G25 yerine G27'ye yönelinmesi daha mantıklı olur.

G27 içlerinden en eskisi demişsiniz de kafam karıştığı için yazmıştım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı