"Direkt" yazmaya bir türlü alışamamak

Merhaba arkadaşlar. Aramızda "direkt" yazmaya bir türlü alışamayıp "direk" yazan ve uyarı alan var mıdır?
Geçmişte "direk" yazmışlığım var, ban yemedim ama sonradan kendimi alıştırdım. Ban yiye yiye alışırsın bir şekilde, çok kafana takma. :D

direk > direkt
baya > bayağı
tabi > tabii
herşey > her şey
temin > demin
hiç bir > hiçbir

Bunlar sıklıkla yanlış yazılır, moderatörler de görünce ban butonuna asılır. Doğrusu olan kalın harfli yazılanlara alışmaya çalışın, yoksa 2 S (seve seve) ile alıştırıyorlar. :D

Geçmişte "direk" yazmışlığım var, ban yemedim ama sonradan kendimi alıştırdım. Ban yiye yiye alışırsın bir şekilde, çok kafana takma. :D
Ben "doğrudan" kelimesini kullanmaya karar verdim. Bence en iyisi bu olacaktır çünkü Türkçeye daha uygun bir kelime. :D

Rapor nedenini yazarken mi ceza aldınız?
Hayır. Rapor nedeninde "direk" veya "direkt" şeklinde bir kelime geçmiyordu. Rapor ederken bir yandan da sebebini herkes görebilsin diye cevap da yazdım. Cevabı yazarken de konu sahibine "şunu doğrudan yapabilirsin" demek isterken "direkt" yerine "direk" yazmışım. Bu arada ceza diyemeyiz tam olarak çünkü 0 puanlık bir uyarıydı ve süresi geçmemiş olduğu halde yetkilerimde bir kısıtlama yapılmamıştı. O yüzden uyarı dedim zaten.
Tam olarak şu konuya cevap yazarken oldu;
Hayır. 10240 sadece bir derleme numarası. Build 10240, 1507 sürümünün derlemesi. 1903 sürümünün derlemesi ise 18362.

Tavsiyem direkt 2004'e geçmenizdir. 2004 sürümünün derleme numarası 19041 olarak geçiyor.
Kalın olarak yazdığım "direkt" kelimesini ben dalgınlıkla "direk" olarak yazmışım. Uyarının sebebi bu.

Uyarınız 0 puanlık verilmiş, yani aslında sadece hatanızı anlamanız ve tekrarlamamanız için :)

Özel bir şey yapmanıza gerek yok, zamanla alışırsınız zaten :) Alternatif olarak @MF'ın dediği gibi "doğrudan" da kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı