Bir türlü motivasyonumu toplayamıyorum

Kakaolu Puduk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Times Square
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyim :)
Sınavlara 2 hafta kaldı ve çalışmaya başlamam lazım ama bir türlü kendimi toplayamıyorum, ne yapacağımı şaşırdım artık. Ne yapabilirim bu konu hakkında?

Sıkıntılı olduğunuz dersler hangisi?

Sayısalcıyım edebiyatı toparladım sayılır dersleri de iyi dinliyorum, kimya da ve biyoloji sıkıntım var. Hocalar hem sıkıcı hem de çabuk geçiyorlar bende doğru düzgün bir şey anlamıyorum. Kendim destek çıkmazsam yapamam gibi. Normalde derste dinlesem anlardım diye düşünüyorum. Edebiyatı da sevmezken bu sene sevmeye başladım. Matematikte de sıkıntım var ama toparlarım gibi duruyor sınavda çıkacak konuları biliyorum ona göre çalışacağım (başarabilirsem).

Bence içten içe istemiyorsun.

Aslında istiyorum ailemin beni bu durumda görmesini de istemiyorum ama yapamıyorum sanki bir şey durduruyor beni.

Sayısalcıyım edebiyatı toparladım sayılır dersleri de iyi dinliyorum, kimya da ve biyoloji sıkıntım var. Hocalar hem sıkıcı hem de çabuk geçiyorlar bende doğru düzgün bir şey anlamıyorum. Kendim destek çıkmazsam yapamam gibi. Normalde derste dinlesem anlardım diye düşünüyorum. Edebiyatı da sevmezken bu sene sevmeye başladım. Matematikte de sıkıntım var ama toparlarım gibi duruyor sınavda çıkacak konuları biliyorum ona göre çalışacağım (başarabilirsem).
Öncelikle ilk dinlediğinizde anlamanın önemini duymuşsunuzdur. Bir konuyu ilk dinlediğinizde anlarsanız o diğerlerine nazaran daha kalıcı olur. Ha anlamamış olabilirsiniz sonradan konu anlatımlı videolar ile konuyu anlayabilirsiniz ben sadece öneride bulundum. Sözel derslerde iyi olduğunuzu söylediniz bu durumda size önerebileceğim tek şey konu tekrarı ve klasik olarak soru çözmektir. Motivasyon konusuna gelirsek; en azından hayati önem taşıyan sınavlar (edebiyat matematik) bu hafta içerisinde mümkün olduğunca bilgisayarı telefonu oyunu cart curt bırakmaya çalışın. Ben genellikle sınav haftasından önce tamamen bir yere kaldırıyorum bilgisayarı. Yoksa masanın üzerinde her gördüğümde beni cezbedeceğini biliyorum. Bunu deneyin kesinlikle. Çalıştığınız takdirde nelerin olacağını çalışmadığınız takdirde nelerin olmayacağını düşünürseniz belki motive olabilirsiniz. Dediğim gibi ben size ne kadar taktik versem siz içinizde istemedikten sonra bir faydası olmaz. Bir amacınız olmalı her şeyden önce. "Ben bu sınava neden giriyorum? Neden önemsiyorum? Düşük alırsam ne olacak? Yüksek alırsam ne olacak?" şeklinde. Amacınız olmadan sırf ortalama yüksek gelsin diye sınava girerseniz zaten motive olmanız imkansız.

Öncelikle ilk dinlediğinizde anlamanın önemini duymuşsunuzdur. Bir konuyu ilk dinlediğinizde anlarsanız o diğerlerine nazaran daha kalıcı olur. Ha anlamamış olabilirsiniz sonradan konu anlatımlı videolar ile konuyu anlayabilirsiniz ben sadece öneride bulundum. Sözel derslerde iyi olduğunuzu söylediniz bu durumda size önerebileceğim tek şey konu tekrarı ve klasik olarak soru çözmektir. Motivasyon konusuna gelirsek; en azından hayati önem taşıyan sınavlar (edebiyat matematik) bu hafta içerisinde mümkün olduğunca bilgisayarı telefonu oyunu cart curt bırakmaya çalışın. Ben genellikle sınav haftasından önce tamamen bir yere kaldırıyorum bilgisayarı. Yoksa masanın üzerinde her gördüğümde beni cezbedeceğini biliyorum. Bunu deneyin kesinlikle. Çalıştığınız takdirde nelerin olacağını çalışmadığınız takdirde nelerin olmayacağını düşünürseniz belki motive olabilirsiniz. Dediğim gibi ben size ne kadar taktik versem siz içinizde istemedikten sonra bir faydası olmaz. Bir amacınız olmalı her şeyden önce. "ben bu sınava neden giriyorum? Neden önemsiyorum? Düşük alırsam ne olacak? Yüksek alırsam ne olacak?" şeklinde. Amacınız olmadan sırf ortalama yüksek gelsin diye sınava girerseniz zaten motive olmanız imkansız.

Deneyeceğim bir şekilde öneriniz için teşekkür ederim.

Ben 11. sınıftaki kendimden bu yüzden nefret ediyorum. Yanlış anlama ama bende senin gibi davranmıştım. Saldım tabi bir süre sonra, geçecek kadar çalıştım. Ben iş işten geçtikten sonra şunu fark ettim eğer dersi anlamıyorsan derse gelmeden önce konu anlatımı izle. Bu bende müthiş olarak çalışmakta.
Motivasyon iyi bir ateşleyici ama motivasyona tutunmak başarısızlığa sürüklüyor. Her gün 3 saat masada oturmaktan kimse ölmez. Bunu kendine kabullendirmeye çalış ve her gün otur masaya. En nefret ettiğin dersi 1 saat çalış ve bırak. Emin ol vicdanın rahatlayacak.
Aslında istiyorum ailemin beni bu durumda görmesini de istemiyorum ama yapamıyorum sanki bir şey durduruyor beni.
Oyun falan oynuyorsanız beynin kolaya kaçmanı istiyor. Bu yüzden ders çalışmak gibi zor bir aktiviteyi arkaya atıyorsun. Erteledikçe büyüyor ve çığ gibi üstüne yığılıyor.
Ben devamlı oyun, film gibi aktiviteleri isteyen tarafımı bastırmak için değersiz halimi kafamda kurdum. Değersiz halim her benden bir şey istediğinde ona tam tersi şeyi yaparak karşılık veriyorum. Bu sayede 14 gündür oyun oynamadım.

Bence zaten gelecek kaygısı seni motive etmeli. Şurada 1,5 sene kaldı sınava. Korkmuyor musun hiç "Yapamazsan ne olur?" diye? Pişman olmamak için zamanın varken çalış. Bu korkuyu, endişeyi motivasyona dönüştür.

Geri
Yukarı