Diş etine yapılan iğne can yakar mı?

286525

Hectopat
Selam arkadaşlar, dişlerimden 2 tanesi çürük çıktı dişlere dolgu yapılması gerektiğini söyledi doktor. Fakat ağzıma iğne yapılması beni biraz korkutuyor. Normal koldan kalçadan yapılan iğnelere benzemiyor sanırım daha önce dolgu yaptıran biri bilgi verebilir mi? Bir diğer sorumda sizce dolguyu devlette mi yaptırmalıyım yoksa özelde mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam diş etine ve dişinin karşı tarafına yani çene tarafına ağızının içinden iğne yapıyor çürük olanların olduğu bölgeyi uyuşturuyor korkulacak bir şey yok. Devlet hastanesinde 6 kez dolgu yaptırdım.

Hissetmiyorsun bile iğneyi. 2 kez dolgu yaptırdım ben özelde. Ayrıca iğne yerine o bölgeyi uyuşturan sprey de sıkabilir.

Selam arkadaşlar, dişlerimden 2 tanesi çürük çıktı dişlere dolgu yapılması gerektiğini söyledi doktor. Fakat ağzıma iğne yapılması beni biraz korkutuyor. Normal koldan kalçadan yapılan iğnelere benzemiyor sanırım daha önce dolgu yaptıran biri bilgi verebilir mi? Bir diğer sorumda sizce dolguyu devlette mi yaptırmalıyım yoksa özelde mi?
Hiç bir şey hissetmezsin, canın yanmasın diye önce fısfısla diş etine ağrı kesici püskürtür, sonra az bekleyip iğne yapar, değdiğini bile farketmezsin.
Sonra 1-2 dk geçsin diye bekler, o bölge tümden uyuşur, o fısfısın suyunu yutmamaya çalış yoksa genzin de uyuşur ve garip hissettirir.

Çok kanadı falan diyenlerin dişi apse (şişmiş/iltihap) yapmıştır, ya da diş etleri hastadır.

Diş doldururken yaşayacağın 2 ağrı olur, dişi delerken köklere ulaşacak kadar derin çürümüşse orada ağrıyabilir, onda da elini kaldırıp işaret dersin.
Bir de eğer aynı anda 4-5 taneden fazla dişe dolgu yapılırsa bu ağrı kesici etkisi kaybolunca diş etlerin 1-2 gün yaralı gibi yanabilir, farklı yerlerdeki 1-2 diş dolgusunda hiç bir ağrı hissedilmez, uyuşukluk geçer geçmez hiç bir şey yokmuş gibi günün devam eder.

Son olarak dişleri korumak için şeker ve nişasta yediğinde en son maden suyu iç, ağzını çalkala, ya da eczanelerde İngiliz karbonatı diye satılır, karbonat bazdır, asitle reaksiyona girerek tuza dönüşür, bu sayede ağzındaki şeker ya da hamur işi artıkları yüzünden dişlerin çürüyecekse, asidi yok ederek engel olur.
Aynı şekilde hiç diş fırçalama şansın olmayan zamanlarda da ağzına bir çimdik karbonat al, o da bakterilerin çoğalıp dişi çürütmesine engel olur.

Diş etine bağlı, sağ ve sol yanak içlerine yapılanlar pek acıtmıyor ama orta bölümlerde yukarı et özellikle daha çok acıtıyor.

Herkesin acı eşiğinin farklı olduğunu düşünürsek kişiden kişiye farklılık gösterecek bir durum bu. Kimisi çok acı hisseder kimisi hiç hissetmez. Ben de 31 senelik hayatımda ilk defa 1.5 ay kadar önce dolgu yaptırdım ama çok hafif bir iğne ağrısı hissettim. O da anlık bir ağrıydı. Sonrasında uyuşmanın etkisiyle hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Bence iğne değil ağzınızı sürekli açık tutmaktan çenenizin ağrıması daha zor oluyor. :)

Yorum yapan herkese teşekkür ederim içimi biraz da olsa rahatlattınız. Bir sorum daha olacak arkadaşlar sizce devletemi gitmeliyim özele mi? Devlet hastanesiyle ilgili sanırım randevu sıkıntısı var ve dolguyu düzgün yapmadıklarını duydum dolgu yaparken boşlukmu ne bırakıyolarmış.

Geri
Yukarı