Diş fırçalarken diş eti kanıyor

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Disimi ekstra yumusak fircayla ve fazla sert olmayacak sekilde fircaliyorum. Ama disetim kaniyor. Hatta bunca yil sadece tukururken kan cikarken, 1-2 gundur artik firca bile kan oluyor. Sag alttaki azi disin eti kaniyor ve sag ustteki azi disin eti kaniyor. Yaklasik 20 gundur ara ara tuzlu su yapmama ragmen, her gun disimi 2 kere fircalamama ragmen gecmedi. Bu 20 gun süre icerisinde de 2 disime kanal tedavisi yapilali 4-5 gun oldu. Ne yapmak gerekir? Haftaya randevu alinacak dise kaplama icin, sizce dis hekimi ne yapabilir bu diseti kanamasina? Sag alttaki azi disi hafif mor.

Daha sert fırçala değil ama düzenli ve oval hareketlerle fırçalarsan geçecektir sorunun.

Dis eti iltihabi, iltihapli disin kanal tedavisiyla onarilmasiyla mi geciyor? Cunku dis hekimi dis etime harici bir tedavi yapmamis olmasi lazim ve dis etimin iltihapli oldugunu biliyor, antibiyotik de onermedigi icin kullanmadim dedigim gibi.

Yavaş fırçalayınca az kanaması normal. Diş etiniz hassaslaşmıştır büyük ihtimal.

Eğer düzenli fırçalamaya başlarsanız geçer diye düşünüyorum kesin olmamakla birlikte. Kendim örnek vereyim, bebde düzenli fırçalamaya geçmeden önce, fırçayı dişime sürer sürmez kanama başlıyordu. 4-5 yıl aradan sonra artık kanama görmüyorum, görsemde çok az karşılaşmaya başladım. Zamanla diş etin alışır bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı